Trwa ładowanie...

Maść niedźwiedzia – skład, rodzaje i właściwości

Maść niedźwiedzia, ze względu na zawarte w niej składniki, może wykazywać działanie zarówno rozgrzewające, jak i chłodzące. Wersja pierwsza ma za zadanie pobudzić zakończenia nerwowe i rozszerzyć naczynia krwionośne, aby rozgrzać bolące miejsce. Wersja chłodząca ma przede wszystkim działanie rozluźniające. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest maść niedźwiedzia?

Maść niedźwiedzia to specyfik oparty na działaniu naturalnych surowców oraz ekstraktów ziołowych. Łagodzi bóle mięśni, stawów i kości, rozgrzewa i rozluźnia. Produkt występuje w trzech wariantach: rozgrzewającej, silnie rozgrzewającej oraz chłodzącej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Rozgrzewająca maść niedźwiedzia

Rozgrzewająca maść niedźwiedzia, w zależności od producenta, może nieznacznie różnić się składem. Zwykle jednak zawiera takie substancje jak:

Receptura maści niedźwiedziej oparta jest na nieprzypadkowych składnikach. Te działają na zakończenia nerwowe na powierzchni skóry, wywołując uczucie ciepła. Preparat rozszerza ścianki naczyń krwionośnych, zmniejsza stan zapalny, łagodzi bóle mięśni i stawów czy kręgosłupa.

Wskazania do stosowania maści niedźwiedziej to masaż okolic stawów i mięśni oraz masaż pleców. Specyfik nie tylko zapewnia naturalne działanie rozgrzewające, ale i pozostawia przyjemne uczucie ulgi oraz odprężenia. Zapobiega również urazom, ponieważ rozgrzane mięśnie i stawy pracują dużo sprawniej i tolerują większy wysiłek, co przekłada się na mniejszą podatność na urazy. Ponadto naturalne ekstrakty ziołowe i czynniki usprawniają pracę mięśni oraz narażonych na obciążenie stawów. Preparat tworzy na skórę warstwę pielęgnacyjno-ochronną, która zapewnia długotrwałe działanie.

3. Chłodząca maść niedźwiedzia

Chłodząca maść niedźwiedzia w swoim składzie zawiera między innymi:

  • miętę chińską, która zmniejsza napięcie mięśni gładkich,
  • arnikę, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, przyśpiesza wchłanianie się siniaków i krwiaków.

To dlatego warto po nią sięgać po wysiłku fizycznym, intensywnym treningu i przetrenowaniu, urazach i stłuczeniach, obrzękach i krwiakach, a także napięciu czy nadwyrężeniu mięśni. Inne wskazania to naciągnięcie mięśni czy bóle stawów.

Chłodząca maść niedźwiedzia działa przeciwbólowo i rozluźniająco. Dzięki swojej konsystencji pozostawia na skórze warstwę ochronną, dzięki czemu czas jej działania jest dłuższy.

4. Dla kogo maść niedźwiedzia?

Maść niedźwiedzia pomaga zwłaszcza osobom, które uprawiają sport. Można ją stosować zarówno przed treningiem, by szybciej rozgrzać mięśnie, jak i po intensywnym, forsownym wysiłku fizycznym, by schłodzić obolałe czy przeciążone mięśnie.

Preparat jest polecany również osobom starszym, którym dokucza ból stawów czy dolegliwości związane z chorobami reumatycznymi.

5. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Maść niedźwiedzią zawsze należy stosować zgodnie z informacjami, które zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęściej aplikuje się ją 2-3 razy dziennie, nakładając niewielką ilość produktu, delikatnie wmasowując go w skórę. Co ważne, nie należy stosować maści na powierzchnię ciała większą niż 30 procent. Najlepiej aplikować ją tylko w miejscu bólu. Trzeba pamiętać, że preparat jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Przeciwwskazaniem do stosowania maści niedźwiedziej jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Aby sprawdzić, czy skóra nie reaguje na kontakt z produktem alergicznie, najlepiej nałożyć go na mały fragment ciała i obserwować, czy nie występuje niepożądana reakcja.

Nie należy stosować maści niedźwiedziej na wypryski, rany i skórę chorobowo zmienioną. Należy omijać okolice oczu i nosa.

Maści niedźwiedziej nie mogą używać dzieci do 16. roku życia, kobiety w ciąży oraz mamy karmiące dzieci piersią.

Maść niedźwiedzia - zarówno rozgrzewająca, jak i chłodząca – kosztuje kilkanaście złotych. Można ją kupić w aptece. Produkty cieszą się dobrą opinią. Najczęściej można przeczytać, że to bardzo dobra i skuteczna maść przeciwbólowa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza