Trwa ładowanie...

Mata do akupresury - jakie są przeciwskazania do stosowania?

Avatar placeholder
20.03.2023 14:14
Mata do akupresury to popularne narzędzie do autoterapii.
Mata do akupresury to popularne narzędzie do autoterapii. (Adobe Stock)

Mata do akupresury - jakie są przeciwskazania do stosowania? Zdecydowanie warto się tego dowiedzieć jeszcze przed pierwszym użyciem. Nie mniej ważne jest, by w przypadku wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. To sprawi, że korzystanie z niej będzie bezpieczne i efektywne. Jakie są wskazania do stosowania maty do akupresury? Dlaczego warto to robić?

spis treści

1. Mata do akupresury - jakie są przeciwskazania do stosowania?

Mata do akupresury - jakie są przeciwskazania do stosowania? To głównie zmiany choroby w obrębie skóry, ale i schorzenia ogólnoustrojowe czy infekcje, również niektóre stany fizjologiczne.

Przeciwwskazana do stosowania maty do akupresury to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
 • otwarte rany i inne uszkodzenia skóry, takie jak oparzenia czy odmrożenia,
 • epilepsja,
 • łuszczyca, egzema, wykwity, grzybice, opryszczka,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby serca, choroby wieńcowe,
 • ostre stany chirurgiczne,
 • choroby krwi i narządów krwiotwórczych, na przykład zaburzenia krzepliwości krwi (hemofilia), zakrzepowe zapalenie żył, ostre zakrzepowe zapalenie żył, żylaki nóg, stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
 • gorączka, ostre choroby infekcyjne, ale i nasilenie dolegliwości w chorobach przewlekłych z podwyższeniem temperatury ciała,
 • ciąża, okres karmienia piersią,
 • bardzo wrażliwa skóra, skóra podatna na uszkodzenia. Z tego powodu nie powinny z niej korzystać dzieci i diabetycy,
 • nadwrażliwość czuciowa,
 • poważne wycieńczenie organizmu,
 • stan dekompensacji przy schorzeniach wątroby, nerek, płuc czy układu sercowo-naczyniowego,
 • pieprzyki, znamiona, brodawki czy kurzajki (wystarczy je zabezpieczyć plastrem).

2. Co to jest mata do akupresury?

Mata do akupresury to narzędzie do autoterapii. Składa się z miękkiej podkładki wykonanej z materiału, do której przymocowane są dość ostre, plastikowe kolce o piramidalnym kształcie (lub metalowe, tępo zakończone igły). Niektóre produkty mają status wyrobu medycznego.

Mata do akupresury - którą wybrać?

Jaką matę do akupresury wybrać? To zależy od kilku czynników. Warto kierować się nie tylko ceną i kolorem. O czym pamiętać?

 • Im więcej kolców ma mata, tym wyrzut endorfin i przekrwienie stymulowanej okolicy są bardziej intensywne, a efekt akupresury wywierany jest na większej powierzchni ciała.
 • Maty z plastikowymi kolcami są bardziej delikatne dla ciała od tych z metalowymi igłami.
 • Maty mogą być sprzedawane pojedynczo lub w zestawie z poduszką (zapewniają odprężenie szyi i karku), do niektórych są dołączane torby.
 • Maty uszyte z naturalnych materiałów z naturalnym wypełnieniem mają lepsze właściwości wentylacyjne, są hipoalergiczne.

3. Jak korzystać z maty do akupresury?

Aby skorzystać z maty do akupresury, wystarczy ułożyć ją na równym, miękkim podłożu i się na niej położyć (można ją także ułożyć na krześle, na przykład podczas pracy przy komputerze czy na fotelu samochodowym podczas podróży).

Należy pamiętać o równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała oraz odpowiednim wygięciu w odcinku szyjnym i lędźwiowym (warto użyć zwiniętych ręczników lub poduszek). Z jej pomocą można wykonać nie tylko masaż całego ciała, ale i na przykład wyłącznie stóp (np. chodząc boso po macie do akupresury).

Zaleca się korzystanie z maty na gołą skórę. Gdy dyskomfort jest zbyt duży, można użyć cienkiego bawełnianego materiału lub prześcieradła. Gdy ciało przyzwyczai się już do działania umieszczonych na macie kolców, dobrze jest spróbować pozbyć się materiału.

Jak długo leżeć na macie z kolcami? To zależy od odczuć oraz oczekiwanych efektów. Optymalny czas wynosi 20-40 minut dziennie, może jednak potrwać nawet 1-2 godziny (niektórzy na niej drzemią).

4. Mata do akupresury - dla kogo?

Wskazania do użycia maty akupresurowej stanowi:

5. Jak działa mata do akupresury?

Korzystanie z maty do akupresury wspiera niwelowanie napięć i bólów pochodzenia mięśniowego, przywraca także równowagę w organizmie oraz poprawia stan zdrowia.

Ma to związek z leczniczym działaniem akupresury, która polega na uciskaniu określonych punktów na ciele w sposób umożliwiający pożądany przepływ energii. Jak to działa? Kolce wywołują uczucie silnego ucisku, nie przebijają jednak powłok skórnych.

„Akumata” w kontakcie z ciałem, wpływa na różne procesy zachodzące w organizmie. Na skutek stymulacji skóry, tkanki podskórnej oraz mięśni, regularne stosowanie maty pozwala poprawić przepływ krwi i energii oraz zniwelować różne dolegliwości, takie jak ból karku czy uczucie sztywności w biodrach.

Mata wspiera również funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Czy mata do akupresury może zaszkodzić? Gdy mata do akupresury jest użytkowana zgodnie z przeznaczeniem, zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zastosowaniem się do przeciwwskazań, podczas korzystania z niej może pojawić się co najwyżej przejściowe zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza