Trwa ładowanie...

Męskie dolegliwości wieku średniego – podpowiadamy, jak im sprostać!

Avatar placeholder
27.11.2018 13:21
męskie dolegliwości
męskie dolegliwości (mat. Klienta)

Przyjmuje się, że mężczyźni znacznie słabiej niż kobiety dbają o zdrowie i rzadziej odwiedzają lekarza, nawet jeśli zauważą niepokojące objawy. Czas to zmienić! Niektóre męskie dolegliwości wieku średniego są postrzegane przez samych mężczyzn jako wstydliwe, inne bywają po prostu bagatelizowane. Dziś przedstawiamy kilka przykładów wraz z gotowymi rozwiązaniami.

Wiele męskich dolegliwości wieku średniego ma proste rozwiązania
Wiele męskich dolegliwości wieku średniego ma proste rozwiązania

1. Kryzys wieku średniego

Męskie ciało zaczyna starzeć się bardziej intensywnie po 40. roku życia. Chociaż panowie na ogół przywiązują mniejszą uwagę do swojego wyglądu niż panie, wejście w wiek średni bywa dla nich trudniejsze. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że dla mężczyzny oznaki starzenia stanowią znacznie większy szok niż dla kobiet, które już w młodości czerpią wiedzę na temat walki między innymi ze zmarszczkami czy siwieniem włosów. Z czym wiąże się męski kryzys wieku średniego?

Najważniejsze przyczyny to niższa produkcja testosteronu, jak również pogarszający się metabolizm (źródło). Pierwszy czynnik sprawia, że mężczyzna traci pewność siebie. U niektórych objawia się to przygnębieniem i depresją, inni muszą "coś sobie udowodnić", decydując się na szalone podróże, nagłe rozpoczęcie uprawiania sportu, zakup sportowego auta czy wymianę garderoby na bardziej młodzieżową. Słabszy metabolizm przy zachowaniu zwyczajów żywieniowych w połączeniu z pojawiającymi się zmarszczkami, łysieniem i siwieniem powoduje, że mężczyzna czuje się mniej atrakcyjny i tęskni za młodością.

W jaki sposób zaradzić kryzysowi? Bardzo wiele zależy od partnerki, która powinna wykazywać się wyrozumiałością i docenić swojego mężczyznę. Ważnym bodźcem jest urozmaicenie życia seksualnego i wspólne spędzanie większej ilości czasu. Doceniony i zadowolony z siebie mężczyzna łatwo poradzi sobie z kryzysem. W ekstremalnym przypadku pomocne może okazać się wsparcie psychologa.

2. Łagodny rozrost prostaty

Zaburzenia erekcji stanowią ponadto objaw kolejnej typowej dla panów w średnim wieku dolegliwości – łagodnego rozrostu prostaty zwanego BPH. Z chorobą zmaga się niemal połowa mężczyzn po 50. roku życia. Do pozostałych objawów należą przede wszystkim trudności z oddawaniem moczu, jego słaby strumień, częste i nagłe oddawanie moczu w nocy, a także uczucie parcia na pęcherz.

W zaawansowanym stadium choroba sprawia, że pojawia się również problem nietrzymania moczu, a z tego powodu mężczyźni rezygnują z życia towarzyskiego i dłuższego czasu spędzanego poza domem. Tym bardziej dziwi fakt, że wciąż wielu panów nie podejmuje leczenia, uważając swój problem za wstydliwy.

Pacjenci o niskim i średnim nasileniu objawów mogą skutecznie spowalniać rozwój BPH poprzez przyjmowanie suplementów diety lub leków dostępnych bez recepty o kilkukrotnie wyższej dawce substancji czynnej, takich jak Prostamol Uno oparty na skutecznym wyciągu z Serenoa Repens. Z punktu widzenia problemów z prostatą bardzo ważna jest również profilaktyka.

Regularne badania pozwolą wcześniej wykryć rozrost, jak również znacznie groźniejszy nowotwór. Leczenie choroby w bardzo zaawansowanym stadium wiąże się z przyjmowaniem leków na receptę powodujących często skutki uboczne takie jak zaburzenia seksualne lub z koniecznością przejścia zabiegu chirurgicznego.

3. Zaburzenia erekcji

Panowie po 40. i 50. roku życia znacznie częściej doświadczają problemów z erekcją, które w naturalny sposób odbierają jako własną tragedię i źródło frustracji. Największym problemem nie jest jednak sama dolegliwość, którą niemal zawsze da się wyleczyć, lecz fakt, że panowie traktują ją jako temat tabu, czyli postępują w najgorszy możliwy sposób.

Prawda jest zaś taka, że zaburzeń erekcji doświadcza 50 proc. mężczyzn między 40. a 70. rokiem życia! Czy tak typowa dla wieku i płci dolegliwość powinna być wstydliwa? Leczenie problemów z erekcją zależy oczywiście od ich źródła. Bardzo często mają one podłoże psychiczne (związane na przykład ze stresem). Popularną przyczynę stanowią choroby serca i układu krążenia. Za około 5–10% przypadków odpowiada niedobór testosteronu (źródło). Wystarczy więc wizyta u psychologa, seksuologa, urologa lub kardiologa.

4. Otyłość brzuszna

Posiadanie wydatnego "brzuszka" przez panów w średnim wieku jest powszechnie odbierane jako niegroźna przypadłość wynikająca z mniejszej troski o zdrową dietę i zupełnie bagatelizowane. To ogromny błąd! Otyłość brzuszna, która dotyczy około 40 proc. mężczyzn (źródło), zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób i dolegliwości. Należą do nich między innymi cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, a nawet miażdżyca (źródło).

Rozwiązaniem tego problemu są regularne ćwiczenia mięśni brzucha wspierające szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta, zawierająca mniej produktów bogatych w niezdrowe tłuszcze, cukier i fruktozę, a więcej warzyw, białego mięsa, ryb i owoców morza. Na powstawanie otyłości brzusznej wpływa również stres, dlatego warto unikać jego źródeł.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze