Objawy miażdżycy - rozpoznanie, pierwsze symptomy

Miażdżyca zwana inaczej arteriosklerozą, jest chorobą układu krążenia. Pierwsze objawy miażdżycowe rozpoczynają się dosyć wcześnie i postępują z biegiem lat. Poważne nieprawidłowości w strukturze naczyń krwionośnych pojawiają się dopiero po 40-50 roku życia u mężczyzn i po menopauzie u kobiet. Zazwyczaj objawy miażdżycy stają się zauważalne wtedy, gdy w organizmie doszło już do zaawansowanych zmian w naczyniach krwionośnych.

spis treści

1. Objawy miażdżycy - rozpoznanie

Pierwsze objawy miażdżycy są często bagatelizowane, ponieważ symptomy takie jak zmęczenie po spacerze, ból nóg czy zadyszka, mogą być tłumaczone słabą kondycją fizyczną. Pozornie niewinne sygnały wysyłane przez organizm, mogą świadczyć o zaawansowanym stopniu choroby i być objawem miażdżycy.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Układ krążenia (układ krwionośny) odpowiada za transportowanie krwi, dostarcza tlen i składniki odżywcze do wszystkich komórek organizmu. Prawidłowa praca układu krążenia zostaje zaburzona, gdy w organizmie człowieka wystąpi wysoki poziom złego cholesterolu (LDL). Substancja ta odkłada się w ścianach tętnic w postaci tzw. złogów (blaszki miażdżycowej), powodując objawy miaźdżycy.

Na skutek osadzania się blaszki miażdżycowej następuje stwardnienie ścian naczyń krwionośnych i zwężenie ich światła. Powstała blaszka miażdżycowa zmniejsza przepływ krwi w naczyniu, a jej pęknięcie spowodowane np. podwyższonym ciśnieniem może doprowadzić do całkowitego zamknięcia tętnicy i niedokrwienia narządów, a w efekcie pojawienia się objawów miażdżycy.

2. Objawy miażdżycy - pierwsze symptomy

Objawy miaźdżycy zależą od umiejscowienia zmian miażdżycowych. Najpoważniejsze następstwa niesie za sobą niewydolność przepływu w naczyniach wieńcowych, mózgowych, nerkowych oraz w tętnicach doprowadzających krew do kończyn.

Objawami miażdżycy są także problemy z koncentracją i zapamiętywaniem - spowodowane odkładaniem blaszek miażdżycowych w naczyniach szyjnych transportujących krew do mózgu.  W przypadku zmian w naczyniach doprowadzających krew do mózgu, może dojść do udaru mózgu.

Rzadko miażdżyca objawia się odkładaniem złogów cholesterolowych w skórze, są one zauważalne jako żółte zgrubienia, zwykle zlokalizowane w okolicy powiek, w zgięciu łokcia lub pod piersiami. Mogą także powstawać w postaci guzków na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa.

Innym objawem miażdżycy jest tzw. dusznica bolesna. Ból i zadyszka pojawiają się także po niewielkim wysiłku fizycznym, co może sugerować występowanie miażdżycy. Zwężone tętnice zmuszają serce do intensywniejszego pompowania krwi, by dostarczyć ją do wszystkich narządów.

W wyniku wytężonej pracy, mięsień sercowy wymaga większej dostawy utlenowanej krwi, która z powodu zwężonych naczyń nie może do niego dotrzeć w wystarczającej ilości. W efekcie dochodzi do niedotlenienia serca, objawia się ono bólem wieńcowym (dusznicowym) w klatce piersiowej, który jest uważany za jeden z objawów miażdżycy.

Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie
Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie [7 zdjęć]

Wiele spośród dostępnych na rynku płatków śniadaniowych jest przyrządzone z mocno przetworzonych ziaren...

zobacz galerię

Wskutek miażdży często dochodzi także do niedokrwienia nóg, które może doprowadzić do martwicy części tkanek, owrzodzenia a nawet amputacji kończyny dolnej. Nieprawidłowości w krążeniu objawiają się oziębieniem, dyskomfortem podczas chodzenia, któremu towarzyszy ból nóg, czyli tzw. chromanie przestankowe.

To musisz wiedzieć

Zmianom w naczyniach krwionośnych towarzyszą objawy miażdżycy, takie jak odczucie chłodu, drętwienia stóp, obrzmienie skóry, obrzęk a nawet widoczne zblednięcie kończyn dolnych. U osób chorych na miażdżyce często niewyczuwalne jest tętno na tętnicach udowych.

 

Następny artykuł: Leczenie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy