Trwa ładowanie...

Mięśniaki macicy - objawy, rodzaje, leczenie

Regularne wizyty u ginekologa pomagają wykryć wiele poważnych kobiecych dolegliwość, o rozwoju których kobieta może nie mieć pojęcia. Jednym ze schorzeń, które rozwija się u kobiet w wieku rozrodczym są mięśniaki macicy.

spis treści

1. Mięśniaki macicy - objawy

Mięśniaki macicy są nowotworami niezłośliwymi i stanowią 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Rozwój mięśniaków nie zawsze musi wiązać się z wystąpieniem objawów. Panie, które dowiedziały się o nich wcześniej niż podczas badania ginekologicznego, mogą doświadczyć dosyć nieprzyjemnych dolegliwości.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

Najbardziej powszechnym objawem mięśniaków macicy jest zwiększenie obfitości oraz wydłużenie czasu trwania menstruacji. Obfite krwawienie menstruacyjne może doprowadzić do niewydolności krążenia oraz anemii. U kobiet mogą także wystąpić plamienia między miesiączkami, wzdęcia i zaparcia, uczucie pełności w miednicy, a także odczuwanie nacisku na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Kiedy guzy się zwiększają, może dojść zniekształcenia oraz zwiększenia objętości macicy. Wskutek tego zaczyna ona wywierać nacisk na tkanki i narządy, z którymi sąsiaduje. Konsekwencją może być zapalenie dróg moczowych oraz zaburzenie funkcjonowania nerek, w postaci wodonercza. Kobieta może także odczuwać bóle podbrzusza oraz silne skurcze macicy. Ponadto, mogą wystąpić duszności i przyspieszone tętno. Niektóre kobiety z mięśniakami dotyka niestety problem:

  • niepłodności,
  • poronień
  • przedwczesnych porodów.

Jednak wystąpienie objawów mięśniaków macicy  jest uzależnione od umiejscowienia i wielkości mięśniaków.

Objawy mięśniaków macicy nie zawsze są odczuwalne
Objawy mięśniaków macicy nie zawsze są odczuwalne (123rf)

2. Mięśniaki macicy - rodzaje

Mięśniaki macicy są to łagodne włókniaki, które rozwijają się w na ścianach macicy. Różnią się wielkością oraz lokalizacją, a więc wyróżnić można kilka ich typów. Mięśniaki podśluzówkowe rozwijają się ku wnętrzu macicy i przyczyniają się do uwypuklenia jej śluzówki.

Mięśniaki śródścienne rosną w samej ścianie macicy, powiększając ją wzdłuż, wszerz oraz w poprzek. Z kolei mięśniaki podsurowicówkowe rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, która pokrywa ją od strony jamy brzusznej. Czwarty rodzaj mięśniaków, który może rozwinąć się na zewnątrz i wewnątrz macicy, to mięśniaki uszypułowane.

Według lekarzy istnieją pewną czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju mięśniaków macicy. Jest to zachwianie równowagi chemicznej organizmu, zaburzenia hormonów estrogenu i progesteronu oraz zmiany genetyczne.

3. Mięśniaki macicy – leczenie

Mięśniaki mogą nie wywoływać żadnych objawów i wtedy nie muszą być leczone. Jednak kobiety, u których zdiagnozowano guzy macicy, powinny regularnie kontrolować, czy nie dochodzi do ich rozrostu.

Zobacz także:

W przypadku, gdy mięśniaki wywołują niewielkie objawy, stosuje się leczenie środkami przeciwbólowymi lub przeciwzapalnymi, w niektórych przypadkach podaje się środki hormonalne.

Kiedy mięśniaki powodują uporczywe dolegliwości, ich tempo wzrostu jest bardzo szybkie, uniemożliwiają zajście w ciąże, lub kiedy uszypułowane mięśniaki są ruchome, lekarz może zaproponować chirurgiczne usunięcie mięśniaków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza