Mięśniaki macicy - objawy, rodzaje, leczenie
Regularne wizyty u ginekologa pomagają wykryć wiele poważnych kobiecych dolegliwość, o rozwoju których kobieta może nie mieć pojęcia. Jednym ze schorzeń, które rozwija się u kobiet w wieku rozrodczym są mięśniaki macicy.
1. Mięśniaki macicy - objawy
Mięśniaki macicy są nowotworami niezłośliwymi i stanowią 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Rozwój mięśniaków nie zawsze musi wiązać się z wystąpieniem objawów. Panie, które dowiedziały się o nich wcześniej niż podczas badania ginekologicznego, mogą doświadczyć dosyć nieprzyjemnych dolegliwości.
Najbardziej powszechnym objawem mięśniaków macicy jest zwiększenie obfitości oraz wydłużenie czasu trwania menstruacji. Obfite krwawienie menstruacyjne może doprowadzić do niewydolności krążenia oraz anemii. U kobiet mogą także wystąpić plamienia między miesiączkami, wzdęcia i zaparcia, uczucie pełności w miednicy, a także odczuwanie nacisku na odcinek krzyżowy kręgosłupa.
Kiedy guzy się zwiększają, może dojść zniekształcenia oraz zwiększenia objętości macicy. Wskutek tego zaczyna ona wywierać nacisk na tkanki i narządy, z którymi sąsiaduje. Konsekwencją może być zapalenie dróg moczowych oraz zaburzenie funkcjonowania nerek, w postaci wodonercza. Kobieta może także odczuwać bóle podbrzusza oraz silne skurcze macicy. Ponadto, mogą wystąpić duszności i przyspieszone tętno. Niektóre kobiety z mięśniakami dotyka niestety problem:
- niepłodności,
- poronień
- przedwczesnych porodów.
Jednak wystąpienie objawów mięśniaków macicy jest uzależnione od umiejscowienia i wielkości mięśniaków.
2. Mięśniaki macicy - rodzaje
Mięśniaki macicy są to łagodne włókniaki, które rozwijają się w na ścianach macicy. Różnią się wielkością oraz lokalizacją, a więc wyróżnić można kilka ich typów. Mięśniaki podśluzówkowe rozwijają się ku wnętrzu macicy i przyczyniają się do uwypuklenia jej śluzówki.
Mięśniaki śródścienne rosną w samej ścianie macicy, powiększając ją wzdłuż, wszerz oraz w poprzek. Z kolei mięśniaki podsurowicówkowe rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, która pokrywa ją od strony jamy brzusznej. Czwarty rodzaj mięśniaków, który może rozwinąć się na zewnątrz i wewnątrz macicy, to mięśniaki uszypułowane.
Według lekarzy istnieją pewną czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju mięśniaków macicy. Jest to zachwianie równowagi chemicznej organizmu, zaburzenia hormonów estrogenu i progesteronu oraz zmiany genetyczne.
3. Mięśniaki macicy – leczenie
Mięśniaki mogą nie wywoływać żadnych objawów i wtedy nie muszą być leczone. Jednak kobiety, u których zdiagnozowano guzy macicy, powinny regularnie kontrolować, czy nie dochodzi do ich rozrostu.
Zobacz także:
W przypadku, gdy mięśniaki wywołują niewielkie objawy, stosuje się leczenie środkami przeciwbólowymi lub przeciwzapalnymi, w niektórych przypadkach podaje się środki hormonalne.
Kiedy mięśniaki powodują uporczywe dolegliwości, ich tempo wzrostu jest bardzo szybkie, uniemożliwiają zajście w ciąże, lub kiedy uszypułowane mięśniaki są ruchome, lekarz może zaproponować chirurgiczne usunięcie mięśniaków.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.