Trwa ładowanie...

Mięta pieprzowa na zespół jelita drażliwego

Naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy dowiedli, iż mięta pieprzowa łagodzi przypadłość nazywaną zespołem jelita drażliwego, na którą cierpi nawet 20% populacji.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego objawiająca się bólem brzucha, wzdęciami, biegunką i zaparciami. Schorzenie to dotyka wielu ludzi, którzy zmagają się z nim na co dzień, przez co państwo ponosi bardzo duże koszty związane z mniejszą produktywnością pracowników, nieobecnościami w pracy i opieką zdrowotną. Na zespół jelita drażliwego cierpi dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Objawy choroby pojawiają się często po spożyciu tłustych lub ostrych potraw, kawy i alkoholu. Istnieje również związek między zespołem jelita drażliwego, a przebytym wirusowym zakażeniem przewodu pokarmowego. Inne przyczyny tej choroby to zatrucie pokarmowe, stres, dziedziczna skłonność i reakcja na podane antybiotyki. Na zespół jelita drażliwego nie ma lekarstwa, a pacjent często doświadcza nawrotów objawów przez całe swoje życie.

Mięta pieprzowa na zespół jelita drażliwego
Mięta pieprzowa na zespół jelita drażliwego (123RF)

2. Działanie mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa już od wielu lat stosowana była przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, jednak brakowało badań klinicznych, które potwierdzałyby jej działanie przeciwbólowe. W końcu naukowcy wykazali, iż łagodzi ona dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego poprzez aktywowanie „przeciwbólowego” kanału w jelitach. Mięta działa poprzez specyficzny przeciwbólowy kanał o nazwie TRPM8 i łagodzi włókna odpowiadające za odczuwanie bólu, w szczególności te aktywowane przez musztardę i chilli. Prawdopodobnie jest to pierwszy krok w kierunku badań klinicznych nad leczeniem zespołu jelita drażliwego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.