Trwa ładowanie...

Mięta pieprzowa na zespół jelita drażliwego

Naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy dowiedli, iż mięta pieprzowa łagodzi przypadłość nazywaną zespołem jelita drażliwego, na którą cierpi nawet 20% populacji.

spis treści

1. Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego objawiająca się bólem brzucha, wzdęciami, biegunką i zaparciami. Schorzenie to dotyka wielu ludzi, którzy zmagają się z nim na co dzień, przez co państwo ponosi bardzo duże koszty związane z mniejszą produktywnością pracowników, nieobecnościami w pracy i opieką zdrowotną. Na zespół jelita drażliwego cierpi dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Objawy choroby pojawiają się często po spożyciu tłustych lub ostrych potraw, kawy i alkoholu. Istnieje również związek między zespołem jelita drażliwego, a przebytym wirusowym zakażeniem przewodu pokarmowego. Inne przyczyny tej choroby to zatrucie pokarmowe, stres, dziedziczna skłonność i reakcja na podane antybiotyki. Na zespół jelita drażliwego nie ma lekarstwa, a pacjent często doświadcza nawrotów objawów przez całe swoje życie.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

2. Działanie mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa już od wielu lat stosowana była przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, jednak brakowało badań klinicznych, które potwierdzałyby jej działanie przeciwbólowe. W końcu naukowcy wykazali, iż łagodzi ona dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego poprzez aktywowanie „przeciwbólowego” kanału w jelitach. Mięta działa poprzez specyficzny przeciwbólowy kanał o nazwie TRPM8 i łagodzi włókna odpowiadające za odczuwanie bólu, w szczególności te aktywowane przez musztardę i chilli. Prawdopodobnie jest to pierwszy krok w kierunku badań klinicznych nad leczeniem zespołu jelita drażliwego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza