Trwa ładowanie...

Mówi się o niej "przypadłość geniuszy". Zmaga się z nią Elon Musk

Zespół Aspergera jest uważany za przypadłość geniuszy. Elon Musk opowiada o symtopmach tych zaburzeń
Zespół Aspergera jest uważany za przypadłość geniuszy. Elon Musk opowiada o symtopmach tych zaburzeń (Getty Images)

Elon Musk podczas wywiadu w programie "Saturday Night Live" ogłosił, że ma zespół Aspergera i dlatego czasami zachowuje się w niekonwencjonalny sposób. Wiele jego zachowań, czy komentarzy może być mylnie odbieranych. Naukowcy podkreślają, że osoby cierpiące na aspergera mogą mieć wybitne zdolności, przypuszcza się, że zespół Aspergera mieli m.in. Albert Einstein, Wolfgang Amadeusz Mozart i Andy Warhol.

spis treści

1. Elon Musk: "Tak działa mój mózg"

Elon Musk słynie z niekonwencjonalnych pomysłów i kontrowersyjnych komentarzy. Jego wypowiedzi często budzą oburzenie. Magnat biznesowy przyznaje, że ma problem z komunikacją, jego intencje często są źle interpretowane.

- Czasami mówię lub publikuję w mediach społecznościowych dziwne rzeczy, bo tak działa mój mózg – opowiadał Elon Musk.

Zobacz film: "Zachowania, które mogą powodować kołatanie serca"

Brytyjscy naukowcy z University of Cambridge postanowili przeanalizować zachowanie miliardera, by pokazać jak wyglądają charakterystyczne zaburzenia osób obciążonych zespołem Aspergera. Elon Musk w filmie dokumentalnych wspomina, że jako dziecko, a potem nastolatek miał duże problemy z odnalezieniem się w grupie rówieśników. W szkole był prymusem, a jako nastolatek większość czasu spędzał na czytaniu książek.

Elon Musk opowiada o zachowaniach związanych z zespołem Aspergera
Elon Musk opowiada o zachowaniach związanych z zespołem Aspergera (Getty Images)

W wywiadzie dla "Ted Talk" miliard przyznał, że jednym z jego problemów było mylne interpretowanie wypowiedzi innych ludzi, nie potrafił wyłapać ironii, czy przenośni. - Ludzie po prostu nie mówią dokładnie tego, co mają na myśli. Zajęło mi trochę czasu, zanim to rozgryzłem - podkreślał.

Czasami działa to też w drugą stronę. Musk ma specyficzne poczucie humoru, a jego żarty nie wszyscy są w stanie rozgryźć. Przykładem jest jedno z ostatnich nagrań, które opublikował. Na filmie widać, jak Musk wchodzi do siedziby Twittera ze zlewem, w komentarzu do nagrania napisał: "Entering Twitter HQ – let that sink in!", czyli "Wchodzę do siedziby Twittera – niech to dotrze!", odwołując się do gry słów: sink in, czyli wsiąkać.

Musk podkreśla, że mimo wielu trudności zespół Aspergera pomógł mu w karierze.

2. Zespół Aspergera to zaburzenie o podłożu neurologicznym

Zespół Aspergera (ZA) to zaburzenie ze spektrum autyzmu o podłożu neurologicznym, którego przyczyny nie są znane. Asperger może mieć różny przebieg oraz natężenie. Osoby z zespołem Aspergera mogą mieć duże trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie, często ciężko przychodzi im przystosowanie do obowiązujących norm. Bardzo źle reagują na zmiany.

Większości osób kojarzy aspergera przede wszystkim ze specyficznymi zachowaniami dzieci. Rzeczywiście ZA najczęściej jest rozpoznawany w dzieciństwie, ale dotyka też osób starszych.

Jakie mogą być objawy zespołu Aspergera?

  • trudności w komunikacji i kontaktach społecznych;
  • silne przywiązanie do rytuałów;
  • fascynacja ściśle określoną tematyką;
  • stereotypowe zachowania;
  • brak zrozumienia komunikatów niewerbalnych;
  • brak podzielności uwagi;
  • używanie specyficznego języka w komunikacji;
  • brak zrozumienia metafor, parafraz i mniej dosłownych zwrotów;
  • niska empatia.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: WP.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze