MZ i NFZ wprowadzają kolejne zmiany dla pacjentów. Obowiązują od 1 lipca
Szykują się zmiany dla wszystkich, który starają się o skierowanie na pobyt w sanatorium. Co to oznacza dla pacjentów? Zgodnie z opinią NFZ i Centrum e-Zdrowia, w nowej formie wszystko ma przebiegać łatwiej i wygodniej.
1. Kolejne zmiany w służbie zdrowia
To kolejne zmiany ogłoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia, które zaczną obowiązywać od 1 lipca. Przypomnijmy, że nakaz noszenia maseczek w placówkach medycznych zostanie zniesiony 30 czerwca.
Donosiliśmy także, że zmienią się zasady finansowania chorób przewlekłych w placówkach POZ. Planowana reforma w szczególności dotyczy pacjentów pod opieką diabetologów, kardiologów, endokrynologów oraz pulmonologów.
Na tym nie koniec zmian, ponieważ NFZ ogłosił, że od 1 lipca również zmienią się zasady dotyczące skierowań na pobyt w sanatorium. Nie będzie konieczne drukowanie ani dostarczanie, ponieważ wszystko będzie się odbywać w formie elektronicznej.
Wprowadzone zmiany były zapowiadane już we wrześniu, jako udogodnienie dla wszystkich pacjentów, którzy starają się o pobyt w uzdrowisku. Nowy system ma również usprawnić działanie systemu opieki zdrowotnej.
- Lekarz specjalista zweryfikuje zasadność leczenia pod kątem profilu czy charakteru danego uzdrowiska, ale to pacjent będzie podejmował decyzję o tym, gdzie chce leczyć się w formule uzdrowiskowej - wyjaśniał wówczas minister Adam Niedzielski.
2. Skierwania do sanatoriów
Po wystawieniu e-skierowania zostanie ono automatycznie przesłane do odpowiedniego oddziału NFZ w chwili wystawienia. Pacjent nie musi martwić się terminami, papierowymi wydrukami i dostarczaniem odpowiednich dokumentów do wskazanej placówki.
"Dzięki temu rozwiązaniu proces skierowania na turnus leczniczy staje się bardziej przejrzysty i efektywny, co przekłada się na lepszą jakość leczenia uzdrowiskowego" – podaje Paweł Kikosicki z Centrum e-Zdrowia.
Warto jednak wspomnieć, że samo skierowanie nie jest tożsame z kwalifikacją na leczenie w sanatorium. Lekarz zweryfikuje wniosek i w ciągu 30 dni zdecyduje o jego akceptacji lub odrzuceniu. Może również pojawić się prośba o uzupełnienie danych.
Po wszystkim na Internetowym Koncie Pacjenta pojawi się informacja o terminie i wyznaczonym miejscu. Tradycyjną pocztą również zostanie przesłana informacja. Rozwiązanie z pewnością wygodne, jednak wkrótce dowiemy się, jak działa w praktyce.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.