Najgorszy alkohol dla twoich zębów. Zaczną się kruszyć i pękać
Prosecco, trunek popularny zwłaszcza wśród kobiet, może negatywnie wpływać na kondycję zębów i zdrowie jamy ustnej. Jak skutecznie neutralizować jego działanie i dlaczego najlepiej ograniczyć spożycie tego alkoholu?
1. Jak prosecco wpływa na nasze zęby?
Prosecco, lekkie i musujące wino, zyskało ogromną popularność dzięki swojemu łagodnemu smakowi i przystępnej cenie. Jednak dentyści alarmują, że jego częste spożywanie może prowadzić do poważnych problemów z uzębieniem. Zjawisko to nazywane jest "uśmiechem prosecco", a jego skutki są widoczne już po kilku miesiącach regularnego picia.
Szkliwo zębów jest szczególnie wrażliwe na działanie substancji zawartych w prosecco. Połączenie wysokiej zawartości cukru, kwasów oraz dwutlenku węgla sprawia, że zęby stają się bardziej podatne na przebarwienia, próchnicę i odsłonięte szyjki zębowe. Co więcej, kwas wytwarzany przez bakterie w jamie ustnej w interakcji z cukrem, przyspiesza proces demineralizacji szkliwa, który prowadzi do pękania i kruszenia zębów
Zobacz też: 600 plus na dentystę. NFZ zwróci też za drogi zabieg
2. Dlaczego prosecco nie jest najlepszym wyborem?
Dr Sahil Patel z Marylebone Smile Clinic podkreśla, że prosecco łączy w sobie wszystkie cechy, które mogą zaszkodzić zębom: nieco słodki smak, kwasowość i bąbelki. Dodatkowo, jego popularność sprawia, że spożywane jest często i w dużych ilościach, co potęguje negatywne skutki.
- Ciągłe narażanie na cukier w jamie ustnej prowadzi do rozwoju próchnicy, nawet w przednich zębach (z reguły mniej podatnych na rozwój schorzenia - przyp. red.) - ostrzegał dr Patel w rozmowie z New York Post.
Podczas świąt, karnawału czy wakacji, gdy spożycie alkoholu rośnie, problem “zębów prosecco” staje się bardziej powszechny. Wielu pacjentów zauważa przebarwienia na szkliwie czy białe linie przy dziąsłach już po kilku zakrapianych imprezach.
3. Jak chronić swoje zęby?
Dentyści podkreślają, że kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Mycie zębów dwa razy dziennie to minimum, choć najlepiej robić to po każdym posiłku czy napoju (poza wodą). Mimo to, z napojów bogatych cukier warto jednak zrezygnować - lub przynajmniej ograniczyć do minimum.
- Jedząc słodycze czy pijąc alkohole z dużą zawartością cukru, musimy podwójnie dbać o higienę jamy ustnej - przypominał Paweł Barucha, stomatolog i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z WP abcZdrowie.
Ekspert zaznaczył także, że ważny jest czas działania szkodliwego czynnika, dlatego po przyjęciu, na którym spożywało się prosecco, drinki czy słodzone napoje, powinniśmy od razu umyć zęby i pod żadnym pozorem nie czekać z tym do rana.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.