Trwa ładowanie...

Nebu dose - co to jest, wskazania, skutki uboczne, dawkowanie

Nebu dose to zawiesina stosowana w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Wspomaga procesy ich oczyszczania i pomaga walczyć z uporczywym kaszlem. Dostępny jest bez recepty, a do jego stosowania konieczne jest posiadanie specjalnego inhalatora.

spis treści

1. Co to jest Nebu dose

Lek nebu dose to środek stosowany w leczeniu problemów z oddychaniem, uciążliwym kaszlem i zalegającą wydzieliną. Dostępny jest w postaci jednorazowych ampułek. Jedna ampułka zawiera 5ml płynu. Substancją czynną leku jest trzyprocentowy hipertoniczny roztwór chlorku sodu do inhalacji. Jego działanie opiera się na rozbijaniu wiązania jonowe zalegającej wydzieliny. Absorbuje dodatkowo nadmiar wody, zmniejszając obrzęk. Dzięki temu ułatwia szybsze odkrztuszanie. Wspiera także poziom nawilżenia błon śluzowych dróg oddechowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku Nebu dose

Lek przepisywany jest głównie w terapii inhalacyjnej, aby przyspieszyć leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Szczególnie poleca się go pacjentom, u których inne metody zawiodły, a objawy choroby utrzymują się dłużej, niż tydzień. Wskazaniem do zastosowania leku jest przede wszystkim:

  • otre zapalenie oskrzelików i oskrzeli
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
  • mukowiscydoza

Leku nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek jego składnik. Nie są znane inne przeciwwskazania, lek nie powinien wchodzić w interakcje z innymi produktami. Zawsze jednak warto poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Dawkowanie leku Nebu dose

Aby zastosować Nebu dose, potrzebny jest specjalny inhalator. Można go dostać w każdej aptece. Lek należy stosować ściśle wegług zaleceń lekarza. Z reguły należy wykonać od 2 do 4 inhalacji w ciągu dnia, najlepiej po posiłku. Po zastosowaniu leku dobrze jest przepłukać usta letnią wodą.

4. Możliwe skutki uboczne Nebu dose

Przed zastosowaniem leku należy zachować szczególną ostrożnośc, jeśli u pacjenta dochodzi do duszności i poinformować lekarza o tym fakcie. Lek może nasilić dolegliwości. Stosowanie ampułek zgodnie z zaleceniami lekarza i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności chroni przed działaniami niepożadanymi leku.

Bardzo ważne jest zużycie całej ampułki od razu po otwarciu.

4.1. Nebu dose a alkohol

Nie stwierdzono żadnych negatywnych interakcji leku z alkoholem, niemniej jednak zawsze warto zachować umiar podczas stosowania jakichkolwiek leków. Alkohol ponadto może nasilać objawy infekcji i przedłużyć czas leczenia.

4.2. Nebu dose dla dzieci

Nie ma przeciwwskazań do podania leku dzieciom, jednak musi się to odbywać pod kontrolą osoby dorosłej, aby uniknąć napadu duszności czy zachłyśnięcia się produktem.

Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży i karmienia piersią należy zasięgnąć porady lekarza.

5. Cena, dostępność i przechowywanie leku Nebu Dose

Lek jest dostępny w każdej aptece bez recepty. Jego koszt to około 20 złotych. Jedno opakowanie zawiera 30 ampułek. Należy go przechowywać w suchym miejscu, którego temperatura nie przekracza 25 stopni i które jest niedostępne dla dzieci.

5.1. Zamienniki Nebu Dose

Na rynku istnieje kilka leków, które zawierają roztwór chlorku sodu, są to między innymi: Natrium Chloratum 0,9% Fresenius i Polpharma 0,9%.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza