Nie lekceważ chrypki i kaszlu

Monika miała chrypkę. Dwa miesiące minęły, zanim poszła do lekarza. 39-letnia kobieta nie przypuszczała, że to pierwszy objaw raka płuc. Ta choroba rzeczywiście najczęściej dotyka byłych lub obecnych palaczy. Ale nie tylko.

Co roku w Polsce rak płuca jest diagnozowany u 22 tys. osób. Niestety, dla znacznej części z nich rokowania są niepomyślne. To dlatego, że u 70 proc. choroba jest rozpoznawana w stadium zaawansowanym, kiedy najskuteczniejsze leczenie operacyjne często nie jest już możliwe.

Zobacz film: "Co trzeci Polak umiera na nowotwór"

Ok. 25 proc. przypadków raka płuca przebiega bezobjawowo, a wykrycie guza we wczesnym etapie daje nadzieję na lepsze leczenie. Wtedy też jest szansa, że choroba nie rozprzestrzeni się na inne narządy. Są jednak objawy, które dają powód do niepokoju i wskazują na szybką wizytę lekarską.

Warto znać 10 symptomów, których nie można lekceważyć, bo mogą świadczyć o raku płuc. Oto one:

Kaszel

Jest najczęstszym objawem raka płuc. Jeśli ktoś ma kaszel, który trwa dłużej niż 2-3 tygodnie, dobrze, by zgłosił się do lekarza.

Duszność

Duszność to uczucie braku oddechu, "ciężki oddech”, uczucie obezwładniającego zmęczenia. Powstaje wskutek zwężenia dróg oddechowych. Pojawia się u dwóch trzecich palaczy jako skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy. Jeśli duszność się nasila, zwłaszcza u palaczy, powinni o tym porozmawiać z lekarzem.

Odkrztuszanie krwi lub wydzieliny z krwią

Poprzez krwioplucie należy rozumieć nie tylko odkrztuszanie krwi, ale również odkaszliwanie brunatnej wydzieliny lub krwiście podbarwionego śluzu. Jeśli w plwocinie jest krew lub ktoś odkrztusza krew, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Krwioplucie może być wywołane infekcją, ale jest to także główny symptom raka płuc występujący u od 19 do 29 proc. chorych na ten nowotwór.

Długotrwała chrypka

Jeśli drapie cię w gardle, masz trudności z wydawaniem głosu, to być może jesteś przeziębiony lub masz infekcję górnych dróg oddechowych. Jednak jeśli chrypa nie mija po kilkunastu dniach, idź do specjalisty.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Zwłaszcza u palaczy, jeśli chrypka nie mija po 2-3 tygodniach, powinna być zdiagnozowana przez lekarza rodzinnego. Długo utrzymująca się dolegliwość może być objawem nie tylko raka płuc, ale także raka krtani.

Niekontrolowana utrata wagi

Spadek masy ciała i nadmierne zmęczenie czasami bywają pierwszymi sygnałami choroby nowotworowej, także raka płuca. Jeśli nie stosujemy jakiejś specjalnej diety, a w ciągu sześciu miesięcy nasza waga spadła o ponad 10 proc. lub o ponad 5 proc. przez miesiąc, to są niepokojące objawy, które należy zdiagnozować.

Kłopoty ze wzrokiem

Zespół Hornera to charakterystyczna grupa objawów, która stosunkowo często towarzyszy zaawansowanemu rakowi płuca. Dochodzi do opadania powieki górnej, zapadnięcia gałki ocznej i zwężenia źrenicy. Przyczyną zespołu Hornera jest uszkodzenie przez rosnący guz płuca niektórych włókien nerwowych.

Ból w klatce piersiowej

U połowy pacjentów występują niejasne dolegliwości bólowe lub ból zlokalizowany w klatce piersiowej. Szerzenie się nowotworu może być przyczyną bólu opłucnowego lub duszności z powodu gromadzenia się płynu w jamie opłucnej.

Ból barku

Gdy guz rozwija się w górnej części płuca (nazywanej przez lekarzy "szczytem" płuca), po lewej lub prawej stronie szybko może zająć ścianę klatki piersiowej, obojczyk oraz przebiegające w jego sąsiedztwie naczynia krwionośne doprowadzające i odprowadzające krew z kończyny górnej. To tzw. guz Pancoasta.

Bardzo często nacieka również elementy splotu barkowego (włókna nerwowe wychodzące z szyjnego odcinka kręgosłupa, z których powstają nerwy odpowiedzialne za ruchy kończyny górnej oraz czucie w tej części ciała).

Zanik mięśni ręki

Guzy szczytu płuca mogą szerzyć się też na splot ramienny, opłucną lub żebra, powodując także osłabienie lub zanik mięśni ręki.

Bóle głowy i uderzenia krwi do głowy

Uciśnięcie lub nacieczenie żyły głównej górnej (zespół SVC) może powodować ból głowy lub uczucie pełności głowy, obrzęk twarzy lub kończyny górnej oraz brak tchu i uderzenia krwi do głowy po ułożeniu się na plecach.

Komentarze (67)
~anet
~anet 4 miesiące temu

@~córka: Niestety moja mama również przegrała walkę chociaż tak naprawdę jej nie zaczęła bo poprostu nie zdążyła,w styczniu dowiedzieliśmy się że ma raka a w lutym zmarła,wszytko zaczęło się od zapalenia płuc a pózniej ogromny ból barku i ręki.Niestety wyrok rak płuc z przerzutami na wszystkie organy nic nie dało się zrobić został tylko ból i rozpacz .

Odpowiedz
~córka
~córka 4 miesiące temu

@~zdrowy ludek: Też kiedyś myślałam papieros=rak płuc, dlatego nie chciałam uwierzyć w diagnozę -zaawansowany rak płuc u mojej Mamusi, która w swoim życiu nigdy nie zapaliła papierosa (nie była też biernym palaczem). Okazało się, że ma mutację jakiegoś genu. Także nikt nie jest bezpieczny wobec tej podłej choroby. Nie znaczy to, że papierosy nie pomagają panoszyć się rakowi 90% przypadków raka płuc diagnozuje się u palaczy. Moją Mamę bolał bark, ale nikomu nie wyłączając lekarzy nie przyszło do głowy, że to może być objaw tego rozwijającego się potwora.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie
Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

do niepokoju. Nie lekceważ chudnięcia - to jeden z wczesnych symptomów choroby nowotworowej. Wzdęcia Zdarzają się każdemu, zwykle po obfitym posiłku. Kłopoty

Zioła na różne dolegliwości

Domowe lekarstwa - galeria

Domowe lekarstwa - galeria

Przy przeziębieniu, męczącym, nieustannym kaszlu i katarze nie warto od razu udawać się do apteki. Najpierw dobrze jest spróbować pokonać (...) , którego napar ułatwia odkrztuszanie, wzmaga wydzielanie płynnego śluzu oraz działa rozkurczowo. ...

Kaszel

Skuteczne domowe metody na kaszel

Skuteczne domowe metody na kaszel

Kiedy kaszlemy? Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel nie ustępuje (...) w ciągu siedmiu dni, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli natomiast...