Trwa ładowanie...

Niebezpieczny seks oralny. Może powodować raka

Avatar placeholder
19.07.2021 14:04
Podczas seksu oralnego można zarazić chorobami
Podczas seksu oralnego można zarazić chorobami (123rf.com)

Naukowcy coraz częściej odkrywają patogeny, które sprzyjają powstawaniu raka. Jeden z nich, wirus brodawczaka ludzkiego, może przyczyniać się do zachorowania na raka jamy ustnej czy gardła. Zarazić się można podczas uprawiania seksu oralnego.

spis treści

1. Niebezpieczny wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialny jest w dużej mierze za powstawanie raka szyjki macicy. HPV przyczynia się także do powstawania raka prącia i odbytu. Ale to nie wszystko. W ciągu kilkudziesięciu lat znacznie wzrosła liczba zachorowań na raka jamy ustnej i gardła wywołanego przez wirus brodawczaka ludzkiego. Jest to związane z coraz częstszym uprawianiem seksu oralnego.

Z niedawno prowadzonych badań wynika, że u 1/3 Europejczyków z nowotworem gardła został wykryty wirus HPV typu rakotwórczego.

Zobacz film: "Choroby przenoszone drogą płciową"

Nowotwory jamy ustnej i gardła są szczególnie niebezpieczne, ponieważ przez długi czas nie dają charakterystycznych objawów, co sprawia, że chory bagatelizuje problem. Do lekarza zgłasza się w momencie, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium.

2. Niebezpieczeństwo seksu oralnego

Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się drogą płciową, ale często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy nosicielami. Szacuje się, że kontakt z wirusami HPV ma nawet 2/3 dorosłych. Zwykle infekcja przebiega bezobjawowo i cofa się sama.

Według danych na raka jamy ustnej i gardła wywołanego przez wirus HPV częściej chorują mężczyźni. Podczas seksu oralnego mogą nieświadomie zarazić się wirusem. Przez długi czas można nawet nie wiedzieć, że zostało się zarażony. Choroba rozwija się w ukryciu. Jej objawy - ból gardła, chrypka, nalot na podniebieniu i języku są bagatelizowane, ponieważ zwykle kojarzone są z niegroźnymi infekcjami.

Z rakiem jamy ustnej zmagali się m.in. Michael Douglas, Bruce Dickinson i Eddie van Halen. Michael Douglas w jednym z wywiadów wprost powiedział, że za jego chorobę odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego, którym zaraził się podczas seksu oralnego.

3. Nie tylko wirus HPV

Podczas seksu oralnego możemy zarazić się nie tylko wirusem HPV. W czasie zbliżenia może również dojść do zakażenia kiłą, rzeżączką, chlamydiozą, opryszczką, bakteriami jelitowymi. W przypadku zbliżeń oralnych nie trudno o mikrourazy, co sprzyja zakażeniu wirusem HIV i wirusami WZW typu B i C.

Podczas uprawiania seksu oralnego, szczególnie z nowo poznaną osobą powinniśmy używać zabezpieczenia w postaci prezerwatyw lub specjalnych nakładek na narządy płciowe kobiety. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i partnera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze