Nieszczęśliwa miłość

Chyba każdy z nas przeżył nieszczęśliwą miłość. Silne uczucie łączące dwie osoby, które kiedyś były dla siebie całym światem, nagle dla jednej ze stron przestaje być ważne. Osoby, które przeżyły ból rozstania wiedzą, jak trudno jest wrócić do normalnego życia. Nieszczęśliwa miłość powoduje, że tracimy chęć do życia, nic nas nie cieszy, każda rzecz przypomina nam kochanka. Miejsca, które wspólnie odwiedzaliście, przywołują bardzo bolesne wspomnienia. Zadajemy sobie pytanie: jak żyć dalej? Jak uleczyć zranione serce? Jak zapomnieć o miłości, która zamiast uszczęśliwiać, przynosi ból i cierpienie? Co zrobić, gdy nieodwzajemniona miłość stanie się naszym udziałem?

Czego szukamy u przyszłego partnera?

Życie w samotności

Trudno jest przejść do porządku po rozstaniu z ukochanym. W domu myślimy o nim, w pracy i w szkole także, nie możemy się skupić, nie mamy apetytu i często zamykamy się w sobie. Nie ma uniwersalnego sposobu na odkochanie. Trzeba przebrnąć przez ten czas i nauczyć się żyć dalej. Postarajmy się wypełnić lukę, jaką zostawiła po sobie ukochana osoba, znajdźmy sobie nowe hobby lub powróćmy do starego, spędzajmy więcej czasu ze znajomymi i rodziną, udzielajmy się towarzysko. Możemy spróbować okazać miłość osobom, które tego bardziej od nas potrzebują, np. przez zostanie wolontariuszem. Z pewnością spotkamy się z otwartymi sercami innych ludzi, liczących na nasze wsparcie.

Nieodwzajemniona miłość

Często w życiu bywa tak, że obiekt naszych westchnień nie jest świadomy tego, jakimi darzymy go uczuciami bądź też nie odwzajemnia naszego uczucia. Nieodwzajemnione uczucie może wywołać tęsknotę, frustrację i przygnębienie, a te mogą okazać się trudne do pokonania. Dużo czasu spędzamy na myśleniu o obiekcie naszych uczuć i wyobrażamy sobie, jakby to było, gdybyśmy byli razem.

W przypadku nieodwzajemnionego uczucia zbawienny bywa czas, który sprawi, że zaczniemy patrzeć na to z innej perspektywy. Nie można tak po prostu wyleczyć się z miłości do kogoś. Postarajmy się otoczyć przyjaciółmi i skorzystać z ich pomocy w odzyskaniu kontroli nad swoim życiem. Rozmowa z bliskimi może pomóc w zrozumieniu, że świat nie kończy się na tej jednej osobie.

Jak się odkochać?

Ludzie podczas rozstania odczuwają to, co najgorsze. Dla większości z nich jest to najboleśniejsze uczucie, jakiego doświadczyli w życiu. Kochając kogoś, nagle przeżywamy jego niespodziewane odejście i jesteśmy zmuszeni się odkochać. To nie jest łatwy okres, ale można coś zrobić, aby było nam łatwiej. Jak żyć samemu?

 • Nie trzeba się śpieszyć. Zapomnieć nie da się w tydzień, dwa lub nawet miesiąc. Powoli jednak każdego dnia zaczniesz myśleć o tej osobie coraz mniej.
 • Przypomnij sobie te wszystkie straszne rzeczy, które twój eks robił i mówił w ciągu waszego związku, w szczególności w trakcie jego rozpadu. Im bardziej skupisz się na złych rzeczach, tym łatwiej będzie ci zapomnieć.
 • Pozbądź się wszystkiego, co przypomina o twoim eks. Umieść wszystko w pudełku i włóż je gdzieś do szafy lub oddaj bliskiej osobie.
 • Poświęć trochę czasu na pracę nad sobą. Im więcej czasu i energii poświęcasz na własne pragnienia i potrzeby, tym mniej skupiasz się na kimś, kto nigdy nie zasłużył na bycie z tobą. Zrób wszystkie te rzeczy, które zawsze chciałaś zrobić, ale nigdy nie mogłaś.

Nieodwzajemniona miłość to trudne doświadczenie, które jednak na swój sposób wzbogaca nas duchowo. Dlatego będąc w takiej sytuacji, warto pamiętać, że ten dotkliwy ból prędzej czy później minie, pomagając jednocześnie człowiekowi zrozumieć, czym jest prawdziwa miłość.

Uczucie miłości

Miłość jest pięknym i niezwykle silnym uczuciem. Ludzie, którzy kochają, zyskują nową energię, mają siłę i zapał do aktywności. Obiekt uczuć zajmuje bardzo wysokie miejsce w hierarchii wartości zakochanej osoby. Uczucie to potrafi uwznioślać, pobudzać do działania, wpływać na reakcje i zachowanie. Miłość wywołuje euforię, szczególnie gdy jej obiekt jest w pobliżu. Przebywanie z ukochaną osobą jest spełnieniem marzeń zakochanego.

Odrzucenie przez osobę darzoną uczuciem jest powodem silnego stresu i zmian emocjonalnych. Trudno jest zrozumieć, dlaczego ktoś przez nas uwielbiany i darzony najwyższą czcią staje przeciwko nam, gardzi takim uczuciem i odwraca się od nas. Powoduje to powstanie trudnych myśli oraz pogorszenie stanu psychicznego. Nie ma do tej pory lekarstwa, które mogłoby wpływać na stan osoby, której miłość została odrzucona.

Uczucia miłości nie udało się do tej pory okiełznać. Wiadomo, że jest emocją złożoną, silnie wpływa na mózg zakochanego, zmienia jego zachowania oraz system myślenia. Powiązana jest bardzo silnie z przywiązaniem oraz pociągiem seksualnym i namiętnością. Dzięki miłości możemy cieszyć się wspaniałymi dziełami literackimi, muzycznymi czy innego rodzaju artystycznym wyrazem uczuć.

Zaangażowanie się w działania mające na celu uwiedzenie i zauroczenie wybranki lub wybranka wiąże się z dużymi kosztami energetycznymi. Natura i w tym wypadku znalazła rozwiązanie. Widok ukochanej osoby silnie pobudza ośrodek nagrody, przez co wzrasta poziom szczęścia i odczuwana jest euforia. Dlatego można powiedzieć, że miłość i zakochanie działają jak narkotyk. Jednak odrzucenie miłości przez tę jedyną czy tego jedynego jest bardzo dużym ciosem, który niweczy wszystkie podjęte działania i starania. Zdrada ukochanej osoby i nieodwzajemnienie miłości burzy cały światopogląd zakochanego, powoduje powstanie wielu trudnych emocji oraz myśli. Poczucie pustki jest także charakterystycznym odczuciem związanym z odrzuceniem. Wówczas okazuje się, że miłość, która uskrzydlała i dodawała energii, teraz powoduje poczucie straty.

Odrzucenie miłości

Nieodwzajemniona miłość wiąże się z silnymi uczuciami. Można by uznać, że przeciwieństwem miłości jest pustka. Jednak badania naukowców wykazały, że w momencie odrzucenia miłości rodzą się przede wszystkim nienawiść oraz wściekłość. Te uczucia, podobnie jak miłość, mają bardzo wyrazisty i silny charakter. Zdaje się, że osoba owładnięta nimi jest niepoczytalna.

W pierwszym etapie odrzucenia przez wybranka serca pojawia się ból, poczucie niezrozumienia i niesprawiedliwości. Są to bardzo trudne emocje – wpływają na pogorszenie się stanu psychicznego. Za sprawą tych emocji najszczęśliwsza osoba na świecie (zakochany) staje się w jednym momencie wrakiem człowieka (kiedy zostaje odrzucone jej uczucie). Nie potrafi sobie z tym poradzić, czuje bezsens swojego istnienia, całym swoim ciałem i umysłem odczuwa ból i cierpienie. Odczucia są bardzo podobne do tych, kiedy umiera bliska osoba. W pewnym sensie nieodwzajemniona miłość staje się swego rodzaju stratą kogoś bardzo bliskiego. Dlatego w tym czasie można zaobserwować podobne zachowania, jak u osób w początkowych stadiach żałoby.

Kolejny etap przynosi fazę frustracji i pogłębiania się rozpaczy. Nadal głównym czynnikiem motywującym do działania są silne emocje. Niezrozumienie dla całej sytuacji jest coraz większe, a odrzucony nie jest w stanie znaleźć dla niego racjonalnego wytłumaczenia. Emocje są tak silne, że zaczyna budzić się w takiej osobie gniew i wściekłość. Jest ona spowodowana odrzuceniem miłości, ale niekoniecznie skierowana na osobę, która je odrzuciła.

W tym czasie każda osoba, która staje na drodze odrzuconego, jest potencjalnym zagrożeniem i możliwością rozładowania napięcia emocjonalnego. Dlatego też złość zostaje przeniesiona na inny obiekt, czyli każdą osobę w pobliżu, która w jakiś sposób sprowokuje nieszczęśliwie zakochaną czy zakochanego. Wybuchy złości nie są spowodowane złymi intencjami. Zwykle napięcie w osobie odrzuconej jest tak silne, że wyładowuje się ona na innych osobach, mimo że jej wściekłość skierowana jest na konkretną osobę.

Jak pogodzić się z odrzuceniem?

Dopiero po pewnym czasie, który jest indywidualny dla każdego, frustracja powoli cichnie i do głosu zaczyna dochodzić rozum. Czas ten jest zróżnicowany ze względu na wiele czynników: cechy osobowości, siłę uczucia, wiek, płeć itp. Kiedy uczucia zaczynają przygasać, do odrzuconej osoby docierają myśli, które „tłumaczą”, dlaczego została odrzucona. W zależności od osobowości danej osoby ich charakter jest różny. Również otoczenie jest w stanie wtedy dotrzeć do takiej osoby i wytłumaczyć jej na różne sposoby, dlaczego doszło do takiej sytuacji. W tym czasie liczy się również wsparcie przyjaciół i bliskich. Jest to czas stabilizowania się emocji oraz powrotu do równowagi stanu psychicznego.

Jak już zostało wspomniane, uczucie miłości może dawać niesamowitą energię i siłę, ale może też być najcięższą karą i ciężarem. Jest jednak tak silnym uczuciem, że w momencie odrzucenia jej człowiek robi wiele rzeczy, których normalnie nie mógłby lub nie chciałby zrobić. Nieszczęśliwie zakochani od wieków popełniają samobójstwa z powodu niemożności bycia z obiektem uczuć. Również od zarania dziejów znane są zabójstwa z powodu odrzucenia miłości. Także gwałty i rozboje są powodowane niejednokrotnie odrzuceniem przez ukochaną osobę. Zatem miłość ma także swoje ciemne oblicze. Może pozwalać tworzyć piękne dzieła, rozwijać się, ale za jej sprawą można również niszczyć i mordować.

Emilia Brudzyńska, Ewa Janeczko, psycholog Arleta Balcerek, 4 miesiące temu

Bibliografia

 • Augustynek A., Wstęp do psychologii, Difin, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7251-992-4.
 • Klimasiński K., Elementy psychopatologii i psychologii klinicznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2000, ISBN 83-233-1414-4.
 • Myers D., Psychologia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003, ISBN 83-7150-695-3.
 • Wojciszke B., Psychologia miłości, GWP, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7489-254-4.

Relacje z partnerem

Komentarze (77)
~zakochany
~zakochany 4 miesiące temu

@~pameli: Ja myślę że ten starszy facet zakochał się w Tobie i powinnaś dać mu szansę. A jak chodzi o sex to starszy facet potrafi docenić kobietę. Ja zakochałem się dużo młodszej kobiecie ale ta kobieta mocno mnie zraniła, nie wiem czy tylko chciała się mną zabawić. Bo to co zrobiła trzy miesiące temu to naprawdę bardzo mocno mnie zraniło, a ja ją mimo tego dalej bardzo mocno kocham.

Odpowiedz
~pameli
~pameli 4 miesiące temu

i ja tez(chyba ?)dolaczam powoli do grona nieszczesliwie zakochanych...nie wiem skad to sie bierze ,to juz nie pierwszy raz w zyciu obiekt westchnien chyba raczej nie do zdobycia,chociaz nie ma zony ,jest rozwodnikiem i z tego co mowil,nie planuje juz nigdy slubowac kobiecie. Nie wiem ,jak mam sie tego uczucia pozbyc,zreszta nie wiem czy to mozliwe na dzien dzisiejszy,bo przeciez dopiero co sie w nim zakochalam.. aLe ,poniewaz w gruncie rzeczy mam swiadomosc,ze nie bedziemy razem w taki sposob,jakbym chcialaa,zaczyna mi to doskwierac .Gdyby to chociaz byla platoniczna milosc(takowe juz przezywalam)to mozna by powiedziec,ok,,nie wiem jaki on jest,moze bylabym nim rozczarowana przy blizszym poznaniu np;a tak...znam go juz kilka lat,czasami wpadalam do jego sklepu -nazwijmy to tak,cos tam zawsze kupowalam u niego.Dobrze nam sie rozmawialo,o niczym i wszystkim,zreszta to b.madry i sympatyczny gosc.Nigdy bym sie jednak w nim nie zakochala/zauroczyla nim,gdyby nie to,co stalo sie jakis miesiac temu.,Mam faceta ,z ktorym jestem 10 lat,kochalam go zawsze,choc wiele osob sie dziwilo jak kogos takiego mozna kochac...jest teraz chory powaznie,ja sie nim w domu zajmuje,pewnie z tego juz nie wyjdzie.Przez niego stracilam prace,sama prawie zwariowalam,a on jeszcze mnie wyzywa itp,mysle ,ze jest zly na calay swiat ,ze jest chory i ta zllosc wylewa na mnie. Czesto plakalam ,jak bylam u tego pana od sklepu powiedzmy,tez mu sie zwierzalam i plakalam.Powiedzial,to moze by mnie przytulil..nie chcialam,sama nie wiem czemu sie zgodzilam,z moim partnerem nie mialam juz nawet pocalunkow od wielu lat,a jestem mloda,ponoc ladna kobieta.Stale mnie krytykowal za wyglad,ze jestem glupia,ze wszystko zle robie,,zenie zasluzylam na seks ,ze to moja wina,ze mam schudnac,ze mam byc mila ,itp. Wiec ...stalo sie z tym znajomym...uleglam i rozbudzil we mnie jakies tesknoty chyba.Ale jest to starszy facet,ktory pewnie i nie moglby dac mi w seksie tego ,ilosciowo mysle,ile ja bym chciala,poza tym byl super czuly,delikatny i namietny.Ma duzo pracy,jest b.zajetym czlowiekiem.Wg mnie mial chwile slabosci,moze mu sie podobalam,a moze tylko mial ochote na seks.Pewnie nie zdawal sobie sprawy ,jak podziala na moje zmysly. Moj problem polega na tym;zaczelam zachowywac sie troche irracjonalnie,wyznalam mu sympatie,dluga wiadomosc ,ze jest dla mnie sloncem,ze daje mi energie do zycia,ze ciesze sie ,ze go poznalam,ze mam nadzieje,ze jeszce sie spotkamy,ze bede za nim tesknic i marzyc i ..zeby sobie tylko nie myslal,ze chce czegos wiecej niz sexu(niedoslownie oczywiscie)od niego,...Blad nr 1 ,wiem..on n a to,ze ..bardzo mi dziekuje za przyjacielskie slowa i na pewno sie jescze spotkamy,zeby cos tam przezyc...potem zalowalam,ze wyslalm ta wiadomosc..obiecal sie odezwac,napisal po paru dniach,ze za pare dni bedziemy sie mogli spotkac..odpisalam(jaki sukces)dopiero dzis rano po 3 dniach ,ze sie ciesze i...znowu wywloklam jakas moja radosna tworczos na swiatlo dzienne,20 zdan,w ktorych opowiadalam mu co robilam w weekend itp ,itd,i ze zanim mi przyjada "inne mysli to koncze",na co on odpisal,ze...za pare dni sie spotkamy,czyli ze znowu mam czekac... Pewnie juz mnie nie chce widziec,mysle,ze sie wystraszyl,ze sie zakochalam w nim..a ja nie wiem jak sobie z tym poradzic...skad sie to bierze,ze idziesz z kims do lozka i poprostu odchodzisz od zmyslow? Dla tego faceta to moglabyc tylko chec seksu,ja nawet nie chcialam tego,tylko uleglam..no i masz..co tu robic.. Czy mam sie jescze z nim spotkac,jesli w ogole zadzwoni lub napisze czy moze zerwac ta znajomosc ,ale tego nie dam rady.Jak zadzwoni to polece,choc wiem,ze nie powinnam...a jak nie spotkam sie z nim wcale lub on zerwie to chyba sie zalamie calkowicie...

Odpowiedz
~zakochany
~zakochany ponad rok temu

@~ala: Nie boję się uplywu czasu, czas obchodzi się zemną łagodnie. Zgadza się na wychowanie dzieci do tej pory poświęcałem całe swoje życie. To ja woziłem dzieci do lekarza, chodziłem na wywiadówki i broniłem swoich dzieci jak była taka potrzeba. Nie da się skleić czegoś co już od dawna nieistnieje, jest tylko kwestią czasu kto pierwszy złoży pozew o rozwód. Do życia podchodzę z wielką pokorą, przeżyłem wypadek gdzie o moim zyciu zdecydowały ułamki sekund. Dziewczynie napewno ja dam spokój, chyba że ona zmieni zdanie to się będę bardzo z tego cieszył. Na pewno moja miłość do niej nie była miłością platoniczną, była i jest to miłość człowieka dojrzałego. A teraz zcytuję słowa Wł. Majakowskiego "Miłość jest życiem, jego największą wartością. To właśnie w niej rozkwitają wiersze, czyny i wszystko inne. Miłość jest sercem całości. Kiedy serce stanie, umiera wszystko inne, wszystko staje się zbędne, bezużyteczne".

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nieszczęśliwa miłość
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Depresja?!

ZoiElpidaXara • ostatni post 1 godzinę temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Nieszczęśliwa miłość
Nieszczęśliwa miłość

Życie po rozstaniu

Życie po rozstaniu

Po rozstaniu mamy więcej czasu dla siebie. Możemy go wykorzystać na przemyślenie kilku spraw, spędzanie czasu z rodziną lub przyjaciółmi, zmianę wizerunku, pracę nad sobą oraz wyszukanie nowych zainteresowań.

Nieszczęśliwa miłość

Jak uleczyć złamane serce?

i szukanie nowych zainteresowań. Dzięki temu można się stać lepszym i ciekawszym człowiekiem, co daje większe szanse na nowy, szczęśliwy związek. Z drugiej (...) się z kobietą? - odpowiada lek. Magdalena Golicz Jak zapomnieć o szczęśliwym...

Nieszczęśliwa miłość

Miłość platoniczna

Miłość platoniczna

Miłość platoniczna przeżywana jest tylko w sferze duchowej, bez elementów zmysłowych. Pojawia się często u nastolatków w okresie dojrzewania (...) i fantazji w związku z obiektem uczucia. Na czym polega niespełniona miłość?...

Nieszczęśliwa miłość

Jak zapomnieć o kimś, z kim nie możemy się rozstać?

Jak zapomnieć o kimś, z kim nie możemy się rozstać?

myśleć o sobie i swoich możliwościach. Zastanówmy się, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi, a co zaniedbaliśmy, kiedy pozostawaliśmy w związku (...) sobie sami. O nieszczęśliwej miłości po rozstaniu rozmawiają nasi...

Relacje z partnerem

Płomienna miłość

Płomienna miłość

Nawet najbardziej płomienna miłość wypali się, jeśli uczucie nie będzie stale podsycane. W pielęgnowaniu związku, podobnie jak w przypadku podtrzymywania ogniska, ważniejsza od ilości jest regularność.

Seks oralny - charakterystyka

Tajniki seksu oralnego

Tajniki seksu oralnego

Miłość francuska pozwala na wyrażenie czułości i delikatności. Sama znajomość technik nie wystarczy jednak do tego, by sprawić partnerowi

Seks analny - charakterystyka, rodzaje, ryzyko

Miłość grecka (WIDEO)

Miłość grecka (WIDEO) Odtwórz wideo

Seks analny jest uprawiany od czasów starożytnych, stąd jego nazwa - miłość grecka. Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj (...) w nietypowy sposób. Dla innych, miłość grecka jest wciąż tematem tabu,...

Zdrada

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

% przypadków o miłość. W przypadku zdradzonych mężczyzn było to odpowiednio 57% i 43% przypadków. Co robić, aby związek był szczęśliwy? Najlepszy (...) , ponieważ kobieta czuje się nieszczęśliwa czy nieusatysfakcjonowana,...