Objawy nietolerancji laktozy – objawy, przyczyny, leczenie

Objawy nietolerancji laktozy mają związek z dolegliwościami żołądkowymi. Nietolerancja laktozy to jedna z częściej spotykanych nietolerancji pokarmowych. Główną przyczyną nietolerancji laktozy jest brak laktazy, która jest enzymem niezbędnym do rozkładu laktozy. Jakie są objawy nietolerancji laktozy? Jakie są najczęstsze przyczyny nietolerancji laktozy? Jak wygląda leczenie nietolerancji laktozy?

spis treści

1. Objawy nietolerancji laktozy

Objawy nietolerancji laktozy to najczęściej wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, kolki, nudności, wymioty, a także częste oddawanie gazów. Przy spożyciu dużej ilości laktozy, objawy mogą być bardziej nasilone. Objawy nietolerancji laktozy są bardzo podobne do tych, które są wywoływane przez choroby przewodu pokarmowego. Możliwość nieodpowiedniej diagnozy jest w tym przypadku dość łatwa. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pierwsze objawy nietolerancji laktozy pojawiają się dopiero kilka godzin po spożyciu danego produktu, powiązanie dolegliwości z właściwą przyczyną, jest jeszcze trudniejsze.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Objawami nietolerancji laktozy to najczęściej wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, kolki, wymioty.
Objawami nietolerancji laktozy to najczęściej wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, kolki, wymioty.

2. Objawy nietolerancji laktozy – przyczyny

Przyczyny objawów nietolerancji laktozy to niedobór laktazy, która zmniejsza się powoli. Niekiedy nietolerancja laktozy jest wynikiem wrodzonego niedoboru laktazy. Wówczas przyczyną choroby są uwarunkowania genetyczne, które sprawiają, że organizm nie wytwarza laktozy. Objawy nietolerancji laktozy mogą się pojawić przy trudnościach w trawieniu laktozy. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieprawidłowe funkcjonowanie enzymu w jelicie. Objawy nietolerancji laktozy mogą pogłębiać się wraz z wiekiem.  

Mleko z groszku – zdrowa alternatywa dla nietolerujących laktozy
Mleko z groszku – zdrowa alternatywa dla nietolerujących laktozy [7 zdjęć]

Czy pamiętacie te czasy, kiedy na rynku dostępne było przede wszystkim mleko krowie? Z chęcią dodawaliśmy...

zobacz galerię

Wyróżniamy również nabyty niedobór laktazy, który jest wynikiem chorób, takich jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół krótkiego jelita, martwicze zapalenie jelita, infekcje jelitowe, alergie pokarmowe, a także mukowiscydoza. Objawy nietolerancji laktozy mogą się również pojawić pod wpływem stosowania diety bezmlecznej.

3. Objawy nietolerancji laktozy – leczenie

W celu zdiagnozowania objawów nietolerancji laktozy można wykonać takie badania jak: wodorowy test oddechowy, badanie pH stolca, próbę eliminacyjną, badanie molekularne lub test doustnego obciążenia laktozą. Najbardziej skuteczną metodą diagnozy nietolerancji laktozy jest endoskopia. Jest to jednak najbardziej inwazyjna metoda.

Leczenie objawów nietolerancji laktozy polega na wyeliminowaniu z diety produktów, które zawierają cukier mleczny. Niestety, leczenie to należy stosować już do końca życia. W niektórych przypadkach można włączyć do diety tabletki z laktazą. Tabletki te pomagają w trawieniu pokarmów mlecznych. Osoba z nietolerancją laktozy musi jednak pamiętać, aby spożyć tabletkę przed posiłkiem, który zawiera mleko i jego pochodne.

Objawy, które mogą świadczyć o nietolerancji laktozy
Objawy, które mogą świadczyć o nietolerancji laktozy [7 zdjęć]

Nietolerancja laktozy jest dziś jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Dochodzi do niej, kiedy...

zobacz galerię

Kiedy mamy do czynienia z objawami nietolerancji laktozy wtórnej, wówczas występuje konieczność okresowej eliminacji produktów z cukrem mlecznym. Dieta ta musi trwać do czasu wyleczenia choroby, która powoduje uszkodzenie nabłonka jelita. Po pełnej regeneracji nabłonka nietolerancja laktozy w tym przypadku, powinna ustąpić.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy