Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy long COVID. Zmiany mogą pojawić się na stopach

Po przejściu COVID mogą się pojawić plamy i zaczerwienienia na stopach. Część pacjentów narzeka na swędzenie i łuszczenie skóry
Po przejściu COVID mogą się pojawić plamy i zaczerwienienia na stopach. Część pacjentów narzeka na swędzenie i łuszczenie skóry (Adobe Stock)

Zmiany skórne mogą być jednym z objawów zakażenia koronawirusem. Przybierają wówczas różną postać - od wysypki przypominającej pokrzywkę, po zmiany na palcach wyglądające jak odmrożenie. Okazuje się, że problemy skórne mogą towarzyszyć również pacjentom walczącym z long COVID. Charakterystyczne zmiany pojawiają się m.in. na stopach.

spis treści

1. Objawy Omikronu na skórze

Brytyjczycy dzięki danym pozyskanym z aplikacji ZOE Covid Study opracowali listę sześciu skórnych objawów, które najczęściej zgłaszały osoby zakażone wariantem Omikron.

  • "Covidowe palce". Skóra przybiera czerwony, czasami fioletowy kolor, lekko połyskuje. Może też wystąpić obrzęk oraz świąd.

  • "Kłująca" wysypka. Występuje na małych obszarach skóry, najczęściej na dłoniach, stopach i łokciach. Może powodować świąd oraz uczucie kłucia.

  • Wysuszona i swędząca skóra. Najczęściej pojawia się na szyi oraz klatce piersiowej. W miejscach zmienionych skóra jest zaczerwieniona.

  • Spierzchnięte, popękane, obolałe usta.

  • Pokrzywka - wysypka w postaci grudek.

  • Wysypka typu chilblain. Wyglądem przypomina odmrożenie skóry. Pojawiają się czerwone lub fioletowe plamy pokryte wypukłymi guzkami.

Zobacz film: "Bartosz Fiałek o long covid: mamy następną jednostkę chorobową, która będzie toczyła system ochrony zdrowia"
Zmiany skórne u pacjenta z COVID-19
Zmiany skórne u pacjenta z COVID-19 (Adobe Stock)

2. Covidowe palce mogą utrzymywać się nawet 8 tygodni

- Gama wysypek w przebiegu COVID-19 jest dość szeroka. W fazie ostrej choroby mogą występować różne zmiany. Od pokrzywkowych, przez zmiany rumieniowe, po krwotoczne. Wysypki i zmiany skórne najczęściej pojawiają się po kilku dniach choroby. Natomiast jest też dużo zmian skórnych, które występują w późniejszym okresie - mówi dr Lidia Stopyra, specjalista chorób zakaźnych i pediatrii.

Okazuje się, że zmiany na skórze mogą być również jednym z objawów towarzyszących tzw. long COVID. Dolegliwości dotykają zarówno osób, które ciężko przechodziły infekcję, jak i pacjentów z łagodnym przebiegiem. Według różnych doniesień szacuje się, że long COVID może dotyczyć nawet 60 proc. ozdrowieńców.

- Jeśli chodzi o problemy dermatologiczne po przejściu COVID, to nagminna jest utrata włosów. Wiele kobiet decyduje się na obcięcie włosów w związku z tym, że wypadają im garściami. Z rzadszych zmian występują "covidowe palce", czyli zmiany na dystalnych częściach kończyn z takim marmurkowatym przebarwieniem, które świadczą prawdopodobnie o zaburzeniach mikrokrążenia obwodowego. Wygląda to charakterystycznie, jak takie odmrożone końcówki palców, najczęściej u stóp - wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Cały czas trwają badania nad etiologią tych zmian. Pod uwagę brane jest przede wszystkim podłoże immunologiczne. Okazuje się, że zmiany na stopach i dłoniach mogą utrzymywać się przez długi czas po przejściu infekcji.

- Covidowe palce mogą się utrzymywać nawet do 8 tygodni. To nie wymaga leczenia. Często trudno wytłumaczyć rodzicom, żeby się nie martwili, bo to samo ustąpi. Można jedynie działać miejscowo, czyli w miejscu obrzęku stóp trzeba tę skórę nawilżać, natłuszczać, żeby zapobiegać swędzeniu. Jeżeli skóra się wysuszy, to może pojawić się świąd - wyjaśnia dr Stopyra.

3. Objawy long COVID na stopach

Poza zmianami w obrębie palców na stopach mogą pojawić się też plamy, zaczerwienienie na podeszwach, a część pacjentów narzeka na charakterystyczne swędzenie i łuszczenie się skóry stóp.

- Łuszczenie skóry jest typowe dla szkarlatyny i odry. Nie jest to typowe dla COVID-19, ale może wystąpić. Generalnie trzeba powiedzieć, że w przypadku COVID w zasadzie może pojawić się wszystko. Wiele zależy od aktualnie dominującego wariantu. W kolejnych falach te dolegliwości mogą się zmieniać - przypomina dr Lidia Stopyra.

Ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zwraca uwagę na to, że wysypka w przypadku dzieci może świadczyć również o rozwoju PIMS.

- Wysypka przy PIMS jest dość charakterystyczna. To mogą być krążki z obwódką dookoła, może to być wysypka rumieniowa albo wysypka girlandowata. Natomiast o ile w przypadku long COVID mogą występować wyłącznie wysypki, zmiany skórne, to przypadku PIMS charakterystyczne jest to, że tej wysypce zawsze towarzyszą inne objawy. Jeżeli jest gorączka i wysypka, a dziecko wcześniej przechodziło COVID, to trzeba brać pod uwagę, że to może być PIMS - wyjaśnia dr Stopyra.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze