Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw wysokiego cholesterolu we krwi. Zmiana na palcu stopy

Avatar placeholder
02.05.2022 23:15
Nietypowy objaw wysokiego cholesterolu we krwi. Zmiana na palcu stopy
Nietypowy objaw wysokiego cholesterolu we krwi. Zmiana na palcu stopy (Getty Images)

Zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi może doprowadzić do miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. Jednym z niecodziennych objawów nagromadzenia się cholesterolu w ścianach tętnic żylnych jest charakterystyczny znak na palcach stóp. Nigdy go nie lekceważ

spis treści

1. Mało znany objaw wyokiego cholesterolu

Zmiana pojawiająca się na palcu stopy może oznaczać, że cholesterol blokuje tętnice w dolnych kończynach. Specjaliści od chirurgii naczyniowej ostrzegają, że ciemny znak na stopie może sygnalizować zaawansowane stadium choroby tętnic obwodowych.

Objawy choroby łatwo zbagatelizować. Na początku rozwoju tego schorzenia możemy odczuwać zmęczenie, ból lub skurcze kończyn dolnych podczas ćwiczeń lub chodzenia. Jeżeli zauważymy ciemny znak na palcu stopy powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci nam wykonanie odpowiednich badań.

2. Jak utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Eksperci z całego świata zalecają ograniczenie spożywania produktów o dużej zawartości tłuszczów nasyconych w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Najwięcej tego rodzaju tłuszczu zawiera masło, olej palmowy oraz tłuste mięso, ale szkodliwe tłuszcze są też ukryte w żywności wysokoprzetworzonej, gotowych daniach czy produktach garmażeryjnych.

Żeby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego do naszego codziennego jadłospisu powinniśmy włączyć większą ilość warzyw i owoców, nie zapominając o regularnej aktywności fizycznej. Niezdrowe produkty należy zastąpić oliwą z oliwek, rybami, roślinami strączkowymi, zbożami i orzechami. Dieta na zbicie wysokiego cholesterolu i obniżenie stężenia trójglicerydów we krwi powinna być bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, sterole roślinne oraz witaminy antyoksydacyjne (A,C i E).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze