Przejdź na WP

Nietypowy objaw raka odbytu. Pacjentka przez rok miała dziwną wysypkę

74-letnia kobieta z Kansas od kilkunastu miesięcy zmagała się z dziwną wysypką na plecach i pośladkach. Gdy kobieta w końcu udała się do lekarza, diagnoza okazała się szokująca. Okazało się, że wykwity skórne były związane z rakiem odbytu.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

1. Nietypowa wysypka na plecach

Kobieta przez prawie rok miała nietypową wysypkę na plecach, pośladkach, udach i pod pachami. Dziwne spiralne plamy zaniepokoiły ją na tyle, że w końcu postanowiła wybrać się do dermatologa. Początkowo była leczona lekami przeciwhistaminowymi.

Nie dało to jednak spodziewanych efektów, a wręcz nasiliło dolegliwości. Dodatkowo pojawiły się inne objawy: biegunka, bóle brzucha i wymioty. Lekarze zaczęli więc szukać innej przyczyny dziwnej wysypki.

Po zrobieniu szeregu badań, w tym kolonoskopii, okazało się, że pacjentka cierpi na raka odbytu. Dermatolodzy przyznali, że taka wysypka może być oznaką nowotworu, chociaż występuje niezwykle rzadko.

Pacjentka została objęta leczeniem, przeszła serie radioterapii i chemioterapii. Obecnie choroba jest w remisji.

2. Wysypka jako objaw nowotworu

Wysypka, która pojawiła się u 74-latki, to rzadko występujący objaw nowotworów narządów wewnętrznych na skórze. Zwykle pojawia się on u mężczyzn między 40. a 60. rokiem życia. Wysypka może pojawić się jako objaw nowotworów płuc, przełyku, jelit i gruczołu piersiowego.

Jest bardzo charakterystyczna. Złuszczający się rumień układa się w koncentryczne kręgi przypominające słoje drewna. Pojawiają się one bardzo szybko i rozprzestrzeniają po ciele, z wyjątkiem twarzy, dłoni i stóp.

Taka nietypowa wysypka pojawia się bardzo rzadko. Znacznie częściej objawami raka odbytu są krwawienia, zmiany na jelitach, silny świąt i ból wokół odbytu oraz biegunki.

Nietypowa wysypka okazała się objawem raka odbytu
Nietypowa wysypka okazała się objawem raka odbytu (dailymail.co.uk)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy