Trwa ładowanie...

Nowa odmiana świńskiej grypy. Tak się objawia

Avatar placeholder
Milena Górecka 20.03.2024 12:30
W Wielkiej Brytanii w listopadzie wszczęto alarm. Świńska grypa u człowieka
W Wielkiej Brytanii w listopadzie wszczęto alarm. Świńska grypa u człowieka (Getty Images)

W listopadzie w Wielkiej Brytanii wykryto nową odmianę świńskiej grypy (H1N2), która nigdy wcześniej nie była stwierdzona u człowieka. Władze sanitarne zaalarmowały opinię publiczną.

spis treści

1. Świńska grypa

Od 2005 roku na świecie odnotowano tylko 50 przypadków H1N2. Żaden z nich nie był genetycznie powiązany z nową odmianą. Wstępne informacje wskazują, że ten przypadek różni się od niedawnych przypadków w innych krajach, ale jest podobny do wirusów już obecnych wśród świń w Wielkiej Brytanii.

Zarażona nową odmianą osoba udała się do lekarza POZ po wystąpieniu objawów oddechowych. Przypadłość miała łagodny przebieg i pacjent odzyskał zdrowie, ale skok wirusa na człowieka spowodował, że władze sanitarne zaalarmowały opinię publiczną.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Prowadzone są działania mające na celu zlokalizowanie i zbadanie osób, które miały bliski kontakt z zarażonym. UKHSA zapewnia, że sytuacja jest "uważnie monitorowana". Zalecają, aby każdy, kto ma objawy świńskiej grypy i dolegliwości oddechowe, stosował się do obowiązujących wytycznych. Oznacza to postępowanie podobne do tego, które obowiązuje, gdy podejrzewamy u siebie COVID-19.

2. Objawy świńskiej grypy

Według UKHSA objawy grypy świńskiej obejmują:

  • ciągły kaszel,
  • wysoką temperaturę, gorączkę lub dreszcze,
  • utratę lub zmianę zwykłego zmysłu smaku lub węchu,
  • duszności,
  • nieuzasadnione zmęczenie, brak energii,
  • bóle mięśni lub bóle, które nie są spowodowane wysiłkiem fizycznym,
  • brak apetytu lub brak głodu,
  • nietypowy ból głowy (lub trwający dłużej niż zwykle),
  • ból gardła, zatkany lub cieknący nos,
  • biegunkę, nudności lub wymioty.

Jeśli doświadczasz tych objawów, powinieneś podjąć działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grypy świńskiej lub innych potencjalnych infekcji. Najprostszym sposobem jest pozostanie w domu i unikanie kontaktu z innymi ludźmi - szczególnie tymi, którzy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka.

3. Co dalej?

- Wiemy, że niektóre choroby zwierząt mogą być przenoszone na ludzi, dlatego wysokie standardy zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz bioasekuracji są tak ważne. Poprzez nasze systemy nadzoru nad zwierzętami i ludźmi współpracujemy razem, aby chronić wszystkich. W tym przypadku zapewniamy specjalistyczną wiedzę weterynaryjną i naukową, aby wesprzeć śledztwo UKHSA. Hodowcy świń muszą również zgłaszać wszelkie podejrzenia grypy świńskiej w swoich stadach do lokalnego weterynarza natychmias t- powiedziała główna lekarka weterynarii Christine Middlemiss.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze