Trwa ładowanie...

Nowe metody leczenia prostaty

Choroby prostaty to powszechne zjawisko, zwłaszcza wśród mężczyzn w średnim wieku. Do schorzeń prostaty należą: zapalenie gruczołu krokowego, łagodny przerost prostaty oraz rak prostaty. Postęp medycyny sprawił, że leczenie chorób gruczołu krokowego stało się coraz skuteczniejsze. Nowe metody terapeutyczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w leczeniu przerostu i raka prostaty.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Nowoczesne leczenie przerostu gruczołu krokowego

Objawy przerostu prostaty
Objawy przerostu prostaty

Leczenie farmakologiczne i odpowiednia dieta mogą w dużym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia chorego.

zobacz galerię

W leczeniu zabiegowym przerostu prostaty za najlepszą metodę terapeutyczną, czyli tak zwany „złoty standard”, uchodzi przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (TURP). Jest to bowiem zabieg skuteczny i relatywnie bezpieczny. Coraz większą popularność w leczeniu przerostu prostaty zyskuje jednak mikrochirurgia laserowa.

Zastosowanie laserów przynosi równie dobre rezultaty co metoda TURP, pozwala przy tym na zmniejszenie ryzyka powikłań. Do stosowanych obecnie technik mikrochirurgii laserowej należą: laserowa ablacja stercza pod kontrolą wzroku VLAP, śródtkankowa koagulacja stercza laserem ILCP, przezcewkowa ablacja stercza laserem pod kontrolą TRUS – TULAP, laser holmowy (HoleP, HoLaP) oraz fotowybiórcza waporyzacja stercza (PVP). Inne mało inwazyjne metody leczenia zabiegowego przerostu prostaty to: śródtkankowa mikrofalowa ablacja igłowa oraz terapia cieplna.

W leczeniu łagodnego przerostu prostaty coraz powszechniej stosuje się protezy cewkowe, które do niedawna były wykorzystywane głównie w leczeniu paliatywnym zaawansowanego raka prostaty. Stenty wprowadzane do zwężonej cewki moczowej mogą być biodegradowalne (ulegają rozkładowi po upływie kilku miesięcy) lub wykonane z materiałów wykazujących się dużą trwałością.

2. Innowacyjne metody leczenia raka prostaty

Nawroty nowotworu prostaty
Nawroty nowotworu prostaty

Rak prostaty jest złośliwym nowotworem dotykającym gruczołu krokowego u mężczyzn. Wcześnie wykryty rak...

zobacz galerię

Rak prostaty, czyli nowotwór złośliwy układu moczowo-płciowego, wymaga niekiedy zastosowania leczenia chirurgicznego. Jeśli choroba nie jest jeszcze w zaawansowanym stadium rozwoju, przeprowadza się

adenomektomię radykalną , czyli usunięcie gruczołu krokowego . U pacjentów, którzy nie kwalifikują się do tego zabiegu lub nie zgadzają się na jego wykonanie coraz częściej stosuje się metodę HIFU , wykorzystującą fale ultradźwiękowe. W czasie zabiegu fale ultradźwiękowe niszczą tkankę powiększonej prostaty, zmieniając ją w jednorodną masę, która zostaje wyssana. Długofalowa skuteczność tej eksperymentalnej metody nie została jednak jeszcze ustalona.

Nową metodą leczenia raka prostaty jest również krioterapia, która polega na niszczeniu chorej tkanki gruczołu krokowego za pomocą gazu o niskiej temperaturze. Efektywność krioterapii w porównaniu do tradycyjnych metod leczenia nie została zbadana, dlatego metoda ta jest zwykle proponowana w ramach leczenia uzupełniającego.

W walce z rakiem prostaty stosuje się także leczenie hormonalne. Mimo iż hormonoterapia nie jest w stanie doprowadzić do wyleczenia nowotworu, powoduje zmniejszenie jego wielkości i spowolnienie postępu choroby. W leczeniu hormonalnym raka gruczołu krokowego zastosowanie znajduje kastracja, która prowadzi do obniżenia stężenia testosteronu w ciele pacjenta. Wyróżnia się dwie formy kastracji: kastrację chirurgiczną (tzw. orchidektomia) oraz farmakologiczną (poprzez zastosowanie antyandrogenów, analogów LH-RH lub estrogenów). Skutki zabiegu chirurgicznego są nieodwracalne, natomiast w przypadku kastracji chemicznej odstawienie leku powoduje przywrócenie czynności hormonalnej jąder.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.