Trwa ładowanie...

Nowe możliwości w leczeniu jaskry

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 27.11.2018 13:57
Nowe możliwości w leczeniu jaskry
Nowe możliwości w leczeniu jaskry (mat. prasowe)

Nowe możliwości w leczeniu jaskry za pomocą nowych małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych (MIGS) już dostępne w regionie kujawsko-pomorskim dzięki Klinice Okulistycznej OFTALMIKA.

Jaskra to jedna z najpopularniejszych chorób narządu wzroku
Jaskra to jedna z najpopularniejszych chorób narządu wzroku

Klinika Okulistyczna OFTALMIKA w Bydgoszczy jako pierwsza w regionie kujawsko-pomorskim wprowadziła do swojej oferty MIGS (minimally invasive glaucoma surgery) – minimalnie inwazyjne operacje obniżające ciśnienie w oczach jaskrowych.

Jaskra jest poważną chorobą oczu, prowadzącą do zaniku nerwów wzrokowych i całkowitej ślepoty. Rozwija się powoli i często bezobjawowo, a wykrywa się ją zazwyczaj podczas badania wzroku u okulisty. Szacuje się, że w Polsce na jaskrę choruje około 800 tys. osób.

Zobacz film: "Męty w oku"

Celem leczenia jaskry jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego do takiego poziomu, przy którym nie dochodzi do dalszego postępu zmian chorobowych. Jak wyjaśnia prof. dr hab. med. Bartłomiej Kałużny, najważniejszą zaletą zabiegów MIGS jest mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych niż techniki klasyczne (trabekulektomia). Dzięki temu można je wykonywać nawet u pacjentów we wczesnym stadium jaskry.

Nowe zabiegi MIGS wykonuje się najczęściej od strony komory przedniej oka (ab interno), czyli przez niewielkie nacięcie rogówkowe. Ten sposób dotarcia – od strony spojówki – znacznie skraca czas gojenia po zabiegu.

– Zabiegi poprawiają odpływ cieczy wodnistej z oka drogą konwencjonalną przez kanał Schlemma (trabeculotomia, kanaloplastyka, wszczepienie implantu iStent) lub do przestrzeni podspojówkowej (wszczepienie implantu XEN). Implanty regulują ciśnienia wewnątrzgałkowe w oku poprzez utworzenie ścieżki drenażowej w wypełnionej płynem komorze przedniej oka – tłumaczy prof. dr hab. med. Bartłomiej Kałużny.

Prof. dr hab. med. Bartłomiej Kałużny przeprowadził pierwsze zabiegi MIGS w regionie kujawsko-pomorskim
Prof. dr hab. med. Bartłomiej Kałużny przeprowadził pierwsze zabiegi MIGS w regionie kujawsko-pomorskim

Do innych, nowo wprowadzonych w Klinice Okulistycznej OFTALMIKA, zabiegów MIGS można zaliczyć metodę ABiC™. Jej rolą, tak jak w przypadku implantów Xen oraz iStent, jest pomoc w skutecznym obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Metoda ABiC™ wykorzystuje przełomową technologię mikrocewników do powiększenia i przepłukiwania naturalnego systemu drenażu oka.

W zabiegu ABiC™ nie stosuje się stałych implantów lub innych urządzeń, które muszą być pozostawione w oku. Gdy powiększanie i przepłukiwanie kanału drenażowego oraz sąsiednich kanałów odpływowych usprawni odpływ płynu wodnego, mikrocewnik jest odprowadzany z oka. Pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności bez ograniczeń.

Leczenie jaskry - ABiC przywraca naturalny system odpływu oka, obniżając ciśnienie wewnątrzgałkowe
Leczenie jaskry - ABiC przywraca naturalny system odpływu oka, obniżając ciśnienie wewnątrzgałkowe

Zabiegi MIGS pozwalają na utrzymanie odpowiedniej ilości płynu wymaganej dla zachowania prawidłowego ciśnienia śródgałkowego. Dzięki temu chorzy na jaskrę mogą zmniejszyć lub całkowicie się uwolnić od stosowania kropli do oczu.

Trwała redukcja ciśnienia w oku zdecydowanie poprawia jakość życia pacjentów. Minusem zabiegów małoinwazyjnych jest natomiast to, że charakteryzują się niższą skutecznością ‒ nie obniżają ciśnienia wewnątrzgałkowego tak silnie jak tradycyjna trabekulektomia.

O wyborze najskuteczniejszej metody leczenia w danym przypadku ostatecznie decyduje lekarz specjalista, po przeprowadzeniu szeregu specjalistycznych badań.

Klinika Okulistyczna OFTALMIKA im. Prof. Józefa Kałużnego jest od 10 lat motorem rozwoju okulistyki w regionie kujawsko-pomorskim. Oferta OFTALMIKI obejmuje szeroki wachlarz wyspecjalizowanych usług: od nowoczesnej diagnostyki chorób siatkówki, nerwu wzrokowego i chorób powierzchni oka po specjalistyczne operacje okulistyczne.

Specjalnością OFTALMIKI są: zabiegi usunięcia zaćmy, laserowej korekcji wad wzroku, witrektomii, leczenie jaskry, a także chorób siatkówki i zeza. Operacje zaćmy, witrektomii oraz iniekcje doszklistkowe w leczeniu AMD wykonywane są odpłatnie oraz w ramach kontraktu z NFZ.

Więcej informacji: www.oftalmika.pl

Informacja prasowa

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze