Trwa ładowanie...

Nowy gatunek kleszcza w Polsce. Haemaphysalis concinna przenosi groźne choroby

Uwaga na kleszcze. W związku z ograniczeniami spowodowanymi walką z pandemią koronawirusa, wiele osób częściej korzysta z terenów zielonych – w tym łąk i lasów. Coraz częściej klesczze pojawiają się też w mieście np. na placach zabaw czy w parkach. Ostatnio zaobserwowano gatunek, którego w kraju nie widziano od blisko 70 lat.

Zobacz film: "Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo"

1. Haemaphysalis concinna - nowy gatunek kleszcza w Polsce

Badania z dwóch ostatnich lat pokazują, że kleszcz z gatunku Haemaphysalis concinna zagościł na terenie Polski. Zdaniem naukowców zmiany klimatu sprzyjają przenoszeniu się bardziej ciepłolubnych gatunków kleszczy na północ. Do tej pory ten gatunek mogliśmy zaobserwować w krajach występujących na południe od naszych granic. Naukowcy liczyli na to, że ten Haemaphysalis concinna nie będzie stanowił zagrożenia w Polsce.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odnaleźli najpierw skupisko kleszczy z gatunku Haemaphysalis concinna w woj. wielkopolskim, w miejscowościach Słonin i Nowy Młyn. Prawdopodobnie dotarły tu z Niemiec na grzbietach żywicieli (w tym wypadku najczęściej myszy). Później nowy gatunek został zaobserwowany na Dolnym Śląsku.

Zobacz także: Koronawirus. Czy kleszcze mogą być źródłem zachorowania?

Kleszcze pojawiły się w dwóch województwach (Getty Images)
Kleszcze pojawiły się w dwóch województwach (Getty Images)

2. Gdzie występuje nowy gatunek kleszcza?

W Polsce odnotowano obecność tego kleszcza już w latach pięćdziesiątych. Opisano go w badaniach "Kleszcze rodzaju Haemaphysalis Koch (Ixodidae) znalezione na terenie Polski" Instytutu Medycyny Morskiej z 1956 roku. Ponownie jego obecność odnotowano dopiero dwa lata temu.

Ten rodzaj kleszcza jest w stanie przenosić patogeny, które powodują groźne z perspektywy człowieka choroby. Wśród wykrytych wirusów i bakterii specjaliści wymieniają m.in.:

  • burnawirusa,
  • wirusa kleszczowego zapalenia mózgu,
  • gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską,
  • wirusa odpowiedzialnego za babeszjozę,
  • tularemię,
  • gorączkę Q,
  • boreliozę.

3. Jak pozbyć się kleszcza?

Co robić po ugryzieniu kleszcza? Najlepiej użyć w tym celu pęsety. Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry w taki sposób, by go nie rozgnieść, a następnie zdecydowanym ruchem pociągnąć w kierunku przeciwnym do wkłucia, czyli wyciągając, lekko przekręcić szczypczyki w lewo.

Należy uważać, by w skórze dziecka nie pozostała część gębowa kleszcza. Oprócz pęsety można użyć specjalnych narzędzi do wyjmowania kleszczy, które można nabyć w aptece albo zassać kleszcza za pomocą strzykawki. Kiedy pasożyt wpije się głęboko w skórę i zacznie żerować, czasami nie udaje się usunąć go w całości. Wówczas istnieje ryzyko, że przez aparat gębowy kleszcza może dojść do infekcji. Kiedy widzimy, że kleszcz zagnieździł się głęboko albo nie potrafimy sami wyjąć go ze skóry, lepiej zgłosić się do lekarza.

Wbrew potocznym zaleceniom kleszcza nie wolno przypalać, wykręcać ani smarować żadnymi substancjami, np. benzyną albo tłuszczem. Powyższe metody pozbycia się kleszcza uprawdopodobniają zakażenie się chorobami przenoszonymi przez te roztocza w związku ze zwracaniem treści pokarmowej przez kleszcze w miejsce wkłucia. Po wyjęciu kleszcza rankę trzeba odkazić, np. wodą utlenioną albo spirytusem salicylowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.