Trwa ładowanie...

Nudności i wymioty po szczepieniu przeciw COVID-19. Eksperci wyjaśniają, czy te objawy są groźne

Avatar placeholder
04.05.2021 17:07
 Wymioty i biegunka po szczepieniu przeciw COVID-19
Wymioty i biegunka po szczepieniu przeciw COVID-19 (Getty Images)

Nudności, wymioty oraz bóle brzucha - takie objawy zgłaszają niektórzy pacjenci po otrzymaniu szczepienia przeciw COVID-19. Prof. Janusz Marcinkiewicz oraz dr Michał Sutkowski wyjaśniają, czy w takich przypadkach jest się czego obawiać.

spis treści

1. Wymioty i biegunka po szczepieniu przeciw COVID-19

Do tej pory w Polsce zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało prawie 9 mln osób. Jak wynika z informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej od pierwszego rozpoczęcia akcji szczepień, czyli od grudnia 2020 r. do początku maja br. zgłoszono 7090 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

 Wymioty i biegunka po szczepieniu przeciw COVID-19
Wymioty i biegunka po szczepieniu przeciw COVID-19 (Getty Images)
Zobacz film: "Prof. Simon o płatnej opiece medycznej osób, które nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19 i zachorowały"

Jak wyjaśnia prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w zakresie epidemiologii, większość ze zgłoszonych NOP-ów miało charakter łagodny.

- Najczęściej były to zaczerwienienia oraz krótkotrwała bolesności w miejscu wkłucia, oraz reakcje ogólne w postaci objawów grypopodobnych, gorączki, bólu mięśni, bólu głowy, osłabienia, omdlenia, czy reakcji alergicznych - opowiada prof. Paradowska.

W części przypadków odnotowano występowania objawów od strony układu pokarmowego. - Część osób po szczepieniu zgłasza nudności, wymioty oraz bóle brzucha - wyjaśnia prof. Paradowska.

Z ulotek do szczepionek wynika, że tego typu objawy były odnotowywane podczas badań klinicznych nawet u co czwartej osoby. Czy jest to powód do niepokoju?

2. Dlaczego układ trawienny reaguje po szczepieniu?

Jak wyjaśnia prof. Janusz Marcinkiewicz, kierownik Katedry Immunologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, nudności, wymioty oraz bóle brzucha po szczepieniu przeciw COVID-19, są w większości związane z reakcjami, które zachodzą w układzie immunologicznym.

- Po podaniu szczepionki układ odpornościowy zaczyna uwalniać interferony typu 1, komórki odpowiadające za zwalczanie infekcji w organizmie. Pojawia się reakcja zapalna, która jeśli dostanie się do krwiobiegu, może dotrzeć do krążenia trzewnego i jelit oraz spowodować takie właśnie objawy - wyjaśnia profesor. - Jest to więc wtórna reakcja jelit na uwolnienie interferonu typu 1- dodaje.

Zdaniem eksperta, większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia NOP-ów od strony układu trawiennego po podaniu szczepionek wektorowych niż mRNA.

- Znaczenie ma sam wektor zawarty w szczepionkach, czyli adenowirus. Badania wykazały, że szczepionki wektorowe i mRNA pobudzają zupełnie inne receptory. Przykładowo obecność preparatu AstraZeneca oraz Johnson & Johnson odbiera receptor TLR9, a w przypadku Moderny czy Pfizera - TLR7. Te receptory znajdują się na komórkach nabłonkowych układu immunologicznego - mówi prof. Marcinkiewicz.

3. Nie dopuścić do odwodnienia organizmu

Dr Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, opowiada, że w praktyce takie objawy, jak nudności czy wymioty po szczepieniu przeciw COVID-19 zdarzają się bardzo rzadko.

- Obserwujemy je tylko u pojedynczych osób i często są one wynikiem ogólnej reakcji na szczepienie. Przykładowo nudności i wymioty mogą być konsekwencją wysokiej gorączki - wyjaśnia dr Sutkowski.

Zdaniem eksperta takie objawy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta i mijają po 1-2 dniach. W takich przypadkach zaleca się jedynie przyjmować duże ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Warto też wspomóc się naturalnymi metodami - piciem herbaty miętowej lub ssaniem imbiru. Są to metody bezpieczne dla naszego zdrowia.

Zobacz również: Szczepienie przeciw COVID-19. Czy przed i po szczepieniu można pić alkohol? Eksperci obalają mity

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze