Trwa ładowanie...

Objawy nowotworu – utrata masy ciała, zmiany na skórze, ból brzucha i w klatce piersiowej, gorączka, guz w piersi, krwioplucie, trudności w przełykaniu

Wczesne wykrycie oraz zdiagnozowanie nowotworu ma kluczowe znaczenie dla późniejszej terapii, ponieważ pacjenci, u których nowotwór został wykryty we wczesnym stadium rozwoju, mają znacznie większe szanse na skuteczne wyleczenie. Pierwsze niepokojące objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. Znajomość podstawowych objawów nowotworu pozwoli na czujne obserwowanie naszego organizmu.

Zobacz film: "Nowotwór u osób młodych"

spis treści

1. Utrata masy ciała i zmiany na skórze

Zmiany, które zauważymy na skórze lub błonach śluzowych warg, narządów płciowych czy jamy ustnej, mogą być pierwszymi objawami nowotworu, zwłaszcza kiedy utrzymują się długo, np.: 2 tygodnie. W takich przypadkach najczęściej wykonywana jest biopsja, czyli pobranie małego wycinka zmienionego miejsca. Nadmierne osłabienie oraz niekontrolowana utrata masy ciała są bardzo częstymi objawami nowotworu. Utrata wagi, niczym niewyjaśniona, która jest większa niż 10% w ciągu kilku tygodni, powinna skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, ponieważ może być jednym z objawów nowotworu.

Ból brzucha to jeden z objawów nowotworu
Ból brzucha to jeden z objawów nowotworu

2. Ból brzucha i ból w klatce piersiowej

Niewyjaśnione bóle brzucha, w klatce piersiowej oraz w okolicy lędźwiowej mogą być objawami, których nie wolno lekceważyć, ponieważ ból brzucha może być objawem nowotworu jelita grubego. Ból, który czujemy w okolicy lędźwiowej, może oznaczać raka nerki, a bóle w klatce piersiowej może być objawem nowotworu płuc. Bóle w kościach czasem oznaczają już przerzuty lub są objawem guza pierwotnego szpiczaka.

3. Gorączka

Długo utrzymująca się gorączka, której przyczyny nie możemy wyjaśnić, może być jednym z pierwszych objawów nowotworu hemetologicznego lub może sygnalizować rozsianego raka piersi. Zmienione i niezwiązane z żadnym zakażeniem węzły chłonne podlegają badaniu cytologicznemu lub histologicznemu, zwłaszcza kiedy ich zmieniony kształt utrzymuje się długo, np.: 3 tygodnie. Owrzodzenie brodawki sutkowej jest objawem nowotworu Pageta.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do...

zobacz galerię

4. Zmiana kształtu jąder i guz w piersi

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany kształtu, wielkości lub konsystencji jąder, koniecznie udaj się do lekarza, ponieważ może to być objaw nowotworu jąder. Jeśli dodatkowo zauważysz powiększone węzły chłonne i gruczoły piersiowe, tym bardziej należy wykonać wszystkie potrzebne badania w kierunku zdiagnozowania nowotworu jąder. Kobiety, które wyczują guz w piersi, powinny udać się do specjalistycznej przychodni na zdiagnozowanie guza. Ważne jest to, że badanie morfologiczne, mammografia oraz USG nie wykrywają wszystkich guzów, dlatego badanie powinien przeprowadzić doświadczony lekarz onkolog.

Zobacz także:

5. Kaszel i krwioplucie

Długotrwający, chroniczny kaszel, który nie daje spokoju i zmienia swój charakter, może być objawem nowotworu płuc, dlatego zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Kolejnym objawem, który może świadczyć o nowotworze płuc, jest krwioplucie. Krew pojawiająca się w stolcu lub stolec o barwie ciemnobrunatnej oraz biegunki, zaparcia czy wzdęcia to również objawy nowotworu i wymagają specjalistycznych badań: rektoskopii, badania rektosigmoidoskopem lub kolonoskopem.

6. Trudności w przełykaniu i ból głowy

Objawami nowotworu krtani, gardła, przełyku lub żołądka są trudności w przełykaniu, natomiast bóle głowy, które nawracają i którym towarzyszą nudności oraz wymioty, senność, problemy z koncentracją powinny być zdiagnozowane przez lekarza neurologa, ponieważ są objawami nowotworu mózgu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.