Przejdź na WP

Objawy tętniaka mózgu – charakterystyka, symptomy, badania

Tętniak mózgu to nic innego jak poszerzone tętnicze naczynie krwionośne. W początkowej fazie rozwoju choroby objawy tętniaka mózgu są zazwyczaj niezauważalne. Najczęściej do wykrycia tętniaka dochodzi przez przypadek, w trakcie badań profilaktycznych lub badań dotyczących innych schorzeń. Typowe objawy tętniaka mózgu pojawiają się dopiero w momencie gdy dojdzie do jego pęknięcia.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Objawy tętniaka mózgu – charakterystyka

Według badań tętniak mózgu występuje u mniej więcej pięciu procent populacji. Ostre objawy tętniaka mózgu towarzyszące jego pęknięciu  występują w ciągu roku u około dziesięciu na sto tysięcy osób.

Tętniaki mózgu mogą powstać z kilku przyczyn, do najczęstszych należą:

Istnieje kilka rodzajów tętniaków mózgu:

  • tętniak workowaty,
  • tętniak wrzecionowaty,
  • tętniak prosowaty,
  • tętniak rozwarstwiający.

Jednak niezależnie od typu, objawy tętniaka mózgu w początkowej fazie prawie zawsze są nieodczuwalne.

Ból głowy może być objawem tętniaka mózgu.
Ból głowy może być objawem tętniaka mózgu.

2. Objawy tętniaka mózgu – symptomy

Objawy tętniaka mózgu pojawiają się zazwyczaj bardzo późno. Z tego powodu wykrycie tętniaka mózgu przed jego pęknięciem zazwyczaj jest dziełem przypadku. Ma to miejsce najczęściej podczas badań okresowych lub przy okazji innych badań na przykład związanych z urazami. Objawy tętniaka mózgu zaczynają być odczuwalne przez pacjenta dopiero gdy dojdzie do ucisku jakiegoś nerwu.

Objawami tętniaka mózgu są między innymi:

W momencie pęknięcia objawy tętniaka mózgu się zaostrzają, pojawiają się wtedy:

Wczesne objawy udaru mózgu
Wczesne objawy udaru mózgu [5 zdjęć]

Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu udaru mózgu, a kolejnych 40 tys. zmaga się z jego...

zobacz galerię

W przypadku zaobserwowania powyższych symptomów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nie należy ich lekceważyć nawet wtedy gdy samoistnie ustępują, może tak się stać gdy krwawienie z tętniaka jest stosunkowe niewielkie. Pęknięcie tętniaka jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Powikłaniami pękniętego tętniaka mózgu są między innymi:

3. Objawy tętniaka mózgu - badania

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań. W momencie gdy lekarz zaobserwuje objawy tętniaka mózgu powinien natychmiast zlecić wykonanie tomografii komputerowej głowy w celu sprawdzenia czy nie doszło do krwawienia. W sytuacji gdy nie ma możliwości wykonania odpowiedniego badania obrazowego, lekarz powinien wykonać  punkcję lędźwiową. Podbarwienie krwią płynu mózgowo-rdzeniowego świadczy o krwotoku.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,...

zobacz galerię

Diagnostyka tętniaka mózgu polega na wykonaniu angiografii mózgu czyli badania radiologicznego z podaniem kontrastu. Coraz powszechniej jest też wykorzystywana angiografia z wykorzystaniem tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy