Trwa ładowanie...

Objawy zapalenia wątroby - charakterystyka, alkohol, ropień

Zapalenie wątroby może mieć formą przewlekłą lub też ostrą. Jest stanem zapalnym, a występuje na skutek działania wirusów, a także przy niewłaściwej diecie, nadmiernym spożywaniu napojów alkoholowych, nieodpowiedniej higienie osobistej i brak zabezpieczania się przy wielu partnerach seksualnych. Zdarza się także, że przyczynami tego schorzenia są też  choroby genetyczne i spichrzeniowe. Objawy zapalenia wątroby pojawiają się, w momencie uszkodzenia tkanek.

spis treści

1. Charakterystyka zapalenia wątroby

Na początku nic nie wskazuje na to, że pacjent ma zapalenie wątroby, gdyż nie widać żadnych objawów. Kiedy jednak schorzenie zaczyna się rozwijać objawia się osłabieniem organizmu. Pacjent ciągle jest zmęczony i senny. Później występują dolegliwości związane z układem pokarmowym, w postaci  niestrawności, czyli uczucia pełności w żołądku, wzdęcia oraz zgagi. Chory cierpi na bóle brzucha. Ma także nudności, a w konsekwencji dochodzi do częstych wymiotów. Brak łaknienia prowadzi do zaniechania spożywania posiłków, co przekłada się na szybki i znaczny spadek masy ciała. Charakterystyczne objawy zapalenia wątroby to również zmiana zabarwienia białek oczu na kolor żółty, a także zmieniona barwa moczu.

Zobacz film: "Choroby wątroby"

Na początku zapalenie wątroby może nie wykazywać żadnych objawów
Na początku zapalenie wątroby może nie wykazywać żadnych objawów

2. Przebieg i objawy przewlekłego zapalenia wątroby

Objawy zapalenia wątroby zależą od jego charakteru. Zapalenie przewlekłe początkowo może przebiegać bezobjawowo. Jego wykrycie jest często przypadkowe np. w wyniku badań krwi. Najczęściej objawia się ogólnym zmęczeniem, osłabieniem i złym samopoczuciem. Występuje także uczucie gniecenia w okolicach prawego łuku żebrowego. Objawy zapalenia wątroby to również objawy żółtaczki, czyli zmiana zabarwienia moczu, kału oraz skóry i oczu na kolor żółty. Występuje także świąd skóry. Wątroba staje się coraz bardziej niewydolna. Pojawiają się charakterystyczne pajączki naczyniowe na skórze. Może wystąpić wodobrzusze oraz krwawienia z przełyku. Objawy zapalenia wątroby o charakterze przewlekłym, to również zaburzenia związane ze stanem psychicznym pacjenta oraz ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Wątroba może też być powiększona. U chorego występują także zaburzenia krzepnięcia krwi.

To musisz wiedzieć

  1. Napoje energetyczne mają związek z zapaleniem wątroby
  2. Witamina E na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby
  3. Wirusowe zapalenie wątroby typu C - objawy i przyczyny
  4. Alkoholowe choroby wątroby

3. Nadużywanie alkoholu przyczyną chorób i marskości

Objawy zapalenia wątroby mogą wynikać z nadmiernego spożycia alkoholu. Jego nadużywanie często prowadzi stanów zapalnych, co w końcowym rezultacie kończy się marskością. Jest to przewlekła choroba, której skutkiem są nieodwracalne uszkodzenia wątroby. Chory uskarża się na ciągłe zmęczenie i ogólne osłabienie. Objawem marskości wątroby jest także ostry ból występujący w prawym podżebrzu. Wątroba przestaje normalnie funkcjonować, gdyż jest uszkodzona i wyniszczona na skutek stałego toksycznego działania  alkoholu.

4. Objawy związane z ropniem

Jednym ze stanów zapalnych wątroby jest ropień. Ma on formę guzowatą, a w środku znajduje się ropa. Objawy zapalenia wątroby związane z ropniem, to dreszcze i wysoka gorączka. Chory również nadmiernie się poci. Następuje także powiększenie objętości wątroby. Może również wystąpić stan podżółtaczkowy. Typowym objawem jest też ból, który umiejscawia się w okolicy prawego podżebrza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Objawy wątroby
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza