Trwa ładowanie...

Obudziła się z bólem nóg, ale myślała, że to przez kaca. Prawda była dużo gorsza

Avatar placeholder
14.09.2022 14:22
Zdiagnozowała objawy choroby, ponieważ myślała, że to kac
Zdiagnozowała objawy choroby, ponieważ myślała, że to kac (Getty Images/Twitter)

Cierpiała na nawracające biegunki, bóle brzucha, schudła bez stosowania diety. W końcu obudziła się z tak silnym bólem nóg, że nie mogła chodzić o własnych siłach. Studentka myślała jednak, że jej dolegliwości zdrowotne to wynik częstego imprezowania i kaca. Prawda była znacznie gorsza.

spis treści

1. Myślała że to kac i stres

Lucy Aiktins jest studentką na Uniwersytecie w Birmingham. Gdy przygotowywała się do rozpoczęcia nauki w kolejnym semestrze, stwierdziła, że bardzo schudła. W ciągu pół roku 22-latka straciła 10 kg, nie stosując żadnej diety, czy intensywnych ćwiczeń.

Kolejnym objawem, który dziewczyna zignorowała, były regularne biegunki i wymioty. Studentka obarczyła winą za nie - imprezy z przyjaciółmi, w czasie których piła duże ilości alkoholu.

Ból żołądka coraz bardziej dokuczał Lucy, jednak dziewczyna nie powiedziała nic o swoim cierpieniu bliskim. - Ból wpływał na moją naukę. Był tak wyczerpujący, że zaczęłam zasypiać na wykładach - wyznała studentka.

Zobacz film: "Naturalne sposoby na wrzodziejące zapalenie jelit"

To jednak nie wszystko. Po jednej z imprez, która odbyła się wiosną 2022 roku Lucy obudziła się z przeszywającym bólem nóg. Stopy przez kilka kolejnych dni bolały ją do tego stopnia, że dziewczyna nie mogła chodzić. Jednak kobieta nie powiązała tego objawu z innymi dolegliwościami.

Gdy wróciła do domu na wielkanoc, powiedziała rodzicom, że podejrzewa u siebie IBS - zespół jelita drażliwego. Studentka łączyła chorobę z dolegliwościami, ponieważ objawy IBS nasilają się między innymi w czasie stresu.

Jednak dwa tygodnie później ból żołądka nasilił się do tego stopnia, że Lucy miała problem ze złapaniem oddechu. Dziewczyna trafiła do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do szpitala Epsom General Hospital.

Kobieta po wielu miesiącach trafiła do szpitala
Kobieta po wielu miesiącach trafiła do szpitala (Twitter)

Badania wykazały, że Lucy cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Jest to jednostka chorobowa, która powoduje zapalenie układu pokarmowego. Stan kobiety był na tyle poważny, że jelita były bliskie perforacji. Jest to rzadkie, ale śmiertelne powikłanie, które pojawia się, gdy choroba nie jest leczona.

Bóle, wymioty czy biegunka są objawami, które studentka zignorowała. Opuchnięte dłonie i stopy - czyli to, czego doświadczyła Lucy na wiosnę - są skutkami ubocznymi choroby.

Teraz dziewczynę czeka rok przyjmowania leków, a następnie kontrola w szpitalu, która określi, w jaki sposób organizm Lucy radzi sobie z chorobą.

Studentka opowiada swoją historię, ponieważ chce zachęcić zwłaszcza młodych ludzi do wizyt u lekarza, gdy coś jest nie tak.

2. Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna

Jest to przewlekła jednostka chorobowa, która powoduje stany zapalne w obrębie układu pokarmowego. Dokładna przyczyna choroby Leśniowskiego-Crohna nie jest znana, eksperci uważają jednak, że istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko jej wystąpienia.

Jednym z nich są geny. Jeśli choroba została zdiagnozowana u któregoś z członków rodziny, zwiększa się prawdopodobieństwo, że również my będziemy ją mieć.

Także nieprawidłowa równowaga mikrobioty jelitowej, wcześniejsze problemy żołądkowe i palenie - są uważane za czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby Leśniowskiego-Crohna.

W jaki sposób objawia się choroba? Chorzy skarżą się na nawracające biegunki, bóle brzucha i skurcze, które nasilają się po jedzeniu. Pojawia się skrajne zmęczenie.

Zwrócić uwagę warto także na niezamierzoną utratę masy ciała oraz krew i śluz w stolcu. Objawy te nie muszą pojawiać się jednocześnie. Niektórzy chorzy zgłaszają tylko jeden z symptomów.

Ponadto charakterystyczne w chorobie są okresy, w których pacjentom nic nie dolega. Mogą to być tygodnie, a nawet miesiące, w których czasie objawy nie występują lub są łagodne.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze