Od 1 czerwca rewolucja w numerach PESEL. Ministerstwo wyjaśnia
Korzystna zmiana dla obywateli wchodzi w życie już lada moment - ministerstwo poinformowało, że przy zawieraniu umowy pożyczki bądź kredytu instytucje będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL nie został zastrzeżony. Co w przypadku rejestracji do lekarza lub wystawienia recepty?
1. Zastrzeżony numer PESEL a wizyta u lekarza
Ministerstwo Cyfryzacji już kilka miesięcy temu wprowadziło możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel. Od 1 czerwca 2024 r. na Polaków czeka kolejna zmiana.
"Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki" — informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Przy okazji zwraca uwagę, że konsekwencje prawne związane z tą zmianą będą dotyczyć zdarzeń, które miały miejsce już po 1 czerwca. Warto wiedzieć, że zastrzeżenie PESEL-u ma nas uchronić przed konsekwencjami kradzieży czy wyłudzenia danych. Oszust nie będzie bowiem mógł na nasze dane wziąć pożyczki czy kredytu, ale jednocześnie my też zostajemy pozbawieni tego prawa. Po zastrzeżeniu numeru nie będziemy mogli wnioskować o wydanie duplikatu karty SIM, nie będzie też możliwe załatwienie niektórych spraw u notariusza.
Co z wizytami u lekarzy, w przypadku których podczas rejestracji konieczne jest podanie numeru PESEL? Ministerstwo uspokaja.
"Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje ci możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
2. Jak zastrzec numer PESEL? O tym pamiętaj
Choć zastrzeganie numeru PESEL jest bronią obosieczną, to należy pamiętać, że niekiedy jest konieczne. Poza skorzystaniem z odpowiedniej funkcji w aplikacji numer zastrzec można również w urzędzie gminy czy w serwisie gov.pl.
Najłatwiej zastrzec numer PESEL przez aplikację. By to zrobić, wystarczy:
- zalogować się do aplikacji mObywatel,
- na liście usług wyszukać "Zastrzeż PESEL",
- wcisnąć przełącznik służący do zastrzegania.
- potwierdzić zastrzeżenie numeru PESEL.
W każdej chwili można też cofnąć swoją decyzję bezterminowo bądź na jakiś czas, wskazując w aplikacji konkretną datę i godzinę.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.