Trwa ładowanie...

Oddychasz przez usta? W ten sposób narażasz się na problemy zdrowotne

Avatar placeholder
05.02.2024 09:43
Oddychasz w ten sposób? Nie wiesz, na co się narażasz
Oddychasz w ten sposób? Nie wiesz, na co się narażasz (Getty Images)

Przeprowadzone na próbie 2 tys. osób badania wykazały, że aż 13 proc. z nas zazwyczaj oddycha przez usta. Odsetek ten wzrasta do 18 proc. podczas snu. Jakie są tego skutki?

spis treści

1. Bezpośredni skutek oddychania przez usta

Okazuje się, że prawie jedna trzecia osób oddychających przez usta często doświadcza niedrożności nosa. Tylko 15 proc. osób oddychających przez nos miewa podobne trudności.

Tymczasem badania wykazały, że aż 38 proc. osób cierpiących na zaburzenia snu boryka się z nimi właśnie z powodu zatkanych nozdrzy. Co więcej - jak wynika z badania OnePoll - aż 56 proc. osób oddychających przez usta uważa, że jakość ich snu jest słaba, podczas gdy aż 68 proc. osób oddychających przez nos opisuje swój sen jako dobry.

2. Inne skutki oddychania przez usta

Zobacz film: "Jak powstaje próchnica?"

Naukowcy ostrzegają, że oddychanie przez usta może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Oddychając w ten sposób sprawiamy, że organizm otrzymuje mniejszą ilość tlenu, co może prowadzić do nadmiernego zmęczenia i znużenia w ciągu dnia.

Co więcej, oddychanie przez usta może powodować przesuszenie jamy ustnej, zwiększając ryzyko wystąpienia próchnicy zębów i chorób dziąseł. Generuje również zwiększone ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych oraz stanów zapalnych migdałków.

3. Walka z niedrożnością nosa

Osoby borykające się z regularną niedrożnością nosa sięgają po różne środki, aby złagodzić te dolegliwości. W wyniku zatkanych nozdrzy, 64 proc. z nich cierpi na katar, 31 proc. odczuwa ucisk i ból zatok, a kolejne 31 proc. ma trudności z oddychaniem.

Aerozole do nosa, inhalacje parowe oraz leki zmniejszające przekrwienie to najpopularniejsze środki, które pomagają uporać się z tymi problemami.

Odkrycie, że oddychanie przez usta może dwukrotnie zwiększać ryzyko zatkanych nozdrzy, podkreśla jednak znaczenie wypracowania właściwego nawyku oddychania przez nos - zarówno dla zdrowia, jak i dla polepszenia jakości snu. Dla wielu osób "trening właściwego oddychania" może okazać się kluczem do poprawy jakości codziennego życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze