Odkryto kluczowe białko, które wiąże się z cholesterolem LDL, prowadząc do miażdżycy

Zespół naukowców zidentyfikował białko, które odgrywa ważną rolę w gromadzeniu cholesterolu LDL w naczyniach krwionośnych. Naukowcy twierdzą, że odkrycie może prowadzić do stworzenia dodatkowej strategii blokującej akumulację cholesterolu LDL w żyłach, która może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu zatykania tętnic, co prowadzi do chorób serca.

Badanie zostało opublikowane w dniu 21 listopada w "Nature Communications".

Tętnice zatykają się tłuszczem i cholesterolem, gdy pewne białka w organizmie, zwane lipoproteinami, łączą się i transportują tłuszcz z krwi do komórek.

Naukowcy od dawna twierdzą, że cząsteczka receptora LDL jest odpowiedzialna za transport cholesterolu LDL w komórkach. Jednak fakt, że niektóre osoby pozbawione receptora LDL wciąż mają wysoki poziom cholesterolu LDL, sprawia, że ten mechanizm nadal wymagał badań.

Aby określić, jak jest transportowany cholesterol LDL w komórkach, zespół badawczy przeprowadził badanie przesiewowe ponad 18 000 genów ze śródbłonka - wewnętrznej warstwy ludzkich naczyń krwionośnych. Badali transfer cholesterolu LDL do komórek śródbłonka i następnie skupili się na ewentualnych genach biorących udział w tym procesie.

Naukowcy odkryli, że białko ALK1 ułatwiło drogę cholesterolu LDL do komórek.

"Potwierdziliśmy, że ALK 1 bezpośrednio wiąże się z cholesterolem LDL" - powiedzieli William C. Sessa, główny autor i Alfred Gilman profesor farmakologii i kardiologii. Zespół określił również, że ścieżka LDL-ALK 1 wspomagała transport LDL z krwi do tkanek.

Sessa wspomina, że rola białka ALK1 w nagromadzaniu cholesterolu LDL nie była wcześniej znana.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale wielu ludzi popełnia błędy, które stają na drodze w...

"Odkrycie ALK 1 jako białka wiążącego cholesterol LDL sugeruje, że może ono inicjować wczesne stadia miażdżycy" - zauważył. "Jeżeli znajdziemy sposób blokowania białka ALK 1 za pomocą małych cząsteczek lub przeciwciał, będzie mogło to być zastosowane w połączeniu z innymi strategiami obniżającymi poziom lipidów".

Obecne strategie obniżające poziom lipidów obejmują statyny, które kierują poziomem cholesterolu LDL we krwi.

Sessa zauważa, że leczenie terapeutyczne, które będzie blokować ALK 1 może się stać wyjątkową strategią zmniejszenia obciążeń zachorowaniem na miażdżycę i współdziałać synergicznie z terapią obniżenia lipidów.

Choroby serca spowodowane przez uszkodzenia naczyń krwionośnych, są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Zbyt wysoki poziom cholesterolu jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, które są przyczyną śmierci około 476 osób dziennie w Polsce.

Według statystyk problem zbyt wysokiego poziomu całkowitego cholesterolu dotyczy co trzeciej osoby w naszym kraju między 18 a 34 rokiem życia. Pomimo że nie daje widocznych oznak, przyczynia się do rozwoju miażdżycy, co w konsekwencji powoduje nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu i zawał serca.

W Polsce obok cholesterolu na długość życia w znaczący sposób wpływa również jednoczesne nadciśnienie i palenie papierosów.

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...