Trwa ładowanie...

Odkryto kluczowe białko, które wiąże się z cholesterolem LDL, prowadząc do miażdżycy

Zespół naukowców zidentyfikował białko, które odgrywa ważną rolę w gromadzeniu cholesterolu LDL w naczyniach krwionośnych. Naukowcy twierdzą, że odkrycie może prowadzić do stworzenia dodatkowej strategii blokującej akumulację cholesterolu LDL w żyłach, która może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu zatykania tętnic, co prowadzi do chorób serca.

Badanie zostało opublikowane w dniu 21 listopada w "Nature Communications".

Tętnice zatykają się tłuszczem i cholesterolem, gdy pewne białka w organizmie, zwane lipoproteinami, łączą się i transportują tłuszcz z krwi do komórek.

Naukowcy od dawna twierdzą, że cząsteczka receptora LDL jest odpowiedzialna za transport cholesterolu LDL w komórkach. Jednak fakt, że niektóre osoby pozbawione receptora LDL wciąż mają wysoki poziom cholesterolu LDL, sprawia, że ten mechanizm nadal wymagał badań.

Cholesterol jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego
Cholesterol jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego (Shutterstock)

Aby określić, jak jest transportowany cholesterol LDL w komórkach, zespół badawczy przeprowadził badanie przesiewowe ponad 18 000 genów ze śródbłonka - wewnętrznej warstwy ludzkich naczyń krwionośnych. Badali transfer cholesterolu LDL do komórek śródbłonka i następnie skupili się na ewentualnych genach biorących udział w tym procesie.

Naukowcy odkryli, że białko ALK1 ułatwiło drogę cholesterolu LDL do komórek.

"Potwierdziliśmy, że ALK 1 bezpośrednio wiąże się z cholesterolem LDL" - powiedzieli William C. Sessa, główny autor i Alfred Gilman profesor farmakologii i kardiologii. Zespół określił również, że ścieżka LDL-ALK 1 wspomagała transport LDL z krwi do tkanek.

Sessa wspomina, że rola białka ALK1 w nagromadzaniu cholesterolu LDL nie była wcześniej znana.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu
10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu [11 zdjęć]

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale wielu...

zobacz galerię

"Odkrycie ALK 1 jako białka wiążącego cholesterol LDL sugeruje, że może ono inicjować wczesne stadia miażdżycy" - zauważył. "Jeżeli znajdziemy sposób blokowania białka ALK 1 za pomocą małych cząsteczek lub przeciwciał, będzie mogło to być zastosowane w połączeniu z innymi strategiami obniżającymi poziom lipidów".

Obecne strategie obniżające poziom lipidów obejmują statyny, które kierują poziomem cholesterolu LDL we krwi.

Sessa zauważa, że leczenie terapeutyczne, które będzie blokować ALK 1 może się stać wyjątkową strategią zmniejszenia obciążeń zachorowaniem na miażdżycę i współdziałać synergicznie z terapią obniżenia lipidów.

ZOBACZ TAKŻE:

Choroby serca spowodowane przez uszkodzenia naczyń krwionośnych, są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Zbyt wysoki poziom cholesterolu jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, które są przyczyną śmierci około 476 osób dziennie w Polsce.

Według statystyk problem zbyt wysokiego poziomu całkowitego cholesterolu dotyczy co trzeciej osoby w naszym kraju między 18 a 34 rokiem życia. Pomimo że nie daje widocznych oznak, przyczynia się do rozwoju miażdżycy, co w konsekwencji powoduje nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu i zawał serca.

W Polsce obok cholesterolu na długość życia w znaczący sposób wpływa również jednoczesne nadciśnienie i palenie papierosów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.