Odkryto nowy wirus przenoszony przez kleszcze. Zabija w kilka dni i nie ma na niego leku

Ostatnie badania naukowe nad kleszczami wykazały, że borelioza nie jest najgroźniejszą chorobą przenoszoną przez te pajęczaki. Odkryty niedawno wirus o nazwie Bourbon, jest zdolny zabić nawet w parę dni. Wirus ten pochodzi z tej samej grupy, co wirusy grypy typu A i B - Thogoto virus i Dhori virum. Przenoszony jest przez kleszcze i powoduje wystąpienie wysokiej gorączki i zapalenia mózgu.

Po ukąszeniu przez zarażonego kleszcza, wirus atakuje i niszczy w organizmie człowieka białe ciałka krwi. Lekarze nie wiedzą, jak radzić sobie z tym zagrożeniem. Nie ma na tego wirusa obecnie żadnej szczepionki ani lekarstwa.

Dr. Morey Gardner, dyrektor Centrum Chorób Zakaźnych w Szpitalu St. Mary powiedziała: ''Na wirusa Burbon nie ma leku ani szczepionki. Jedyne co można zrobić aktualnie, to chronić się przed ukąszeniem kleszcza”.

Oto dwa wybrane przypadki zachorowania na ten śmiertelny wirus.

Na kolejnym slajdzie zobaczysz WIDEO dotyczące pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia przez kleszcza

Zobacz także: Badania nie pozostawiają złudzeń. Zaburzenia potencji jednym z pierwszych objawów cukrzycy

1 z 450-letni mężczyzna z wirusem Bourbon

Kleszcz ukąsił 50-letniego mężczyznę zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że kleszcz był nosicielem wirusa Bourbon. Po dwóch dniach od ukąszenia i usunięcia pajęczaka, mężczyzna zaczął odczuwać silny ból głowy, bóle mięśni i stawów oraz ogólne zmęczenie. Następnie do tych objawów szybko dołączyła wysypka na ciele, nudności i wymioty oraz wysoka gorączka.

Mężczyzna został zabrany przez rodzinę do lekarza trzeciego dnia po ukąszeniu przez kleszcza. Nie skutkowały zabiegi typowe w leczeniu ostrego ataku boreliozy. Lekarze nie wiedzieli jak pomóc. Mężczyzna zmarł niespełna dwa tygodnie po ukąszeniu przez kleszcza.

Na kolejnym slajdzie zobaczysz WIDEO na temat sposobów uchronienia się przed kleszczami

2 z 458-letnia kobieta zarażona wirusem Bourbon

Drugim opisanym przypadkiem wystąpienia wirusa Bourbon, jest 58-letnia amerykanka – Tamela Wilson. Historia ta pochodzi z ostatnich dwóch miesięcy. Została ona ukąszona przez dwa kleszcze w trakcie pracy. Szybko udało się je usunąć. To nie był pierwszy raz, kiedy padła ofiarą ukąszenia kleszcza. Wiedziała, jak sobie radzić w takich sytuacjach.

Po paru dniach wystąpiły u niej podobne objawy, jak w poprzednim opisanym przypadku. Lekarz, do którego się udała, nie widział żadnego związku w wystąpieniu tych dolegliwości z ukąszeniem kleszcza. Podano kobiecie antybiotyki, gdyż podejrzewano początkowo zapalenie dróg moczowych. Niestety, jej stan się coraz bardziej pogarszał.

Po tym jak pani Wilson trafiła do szpitala, dokładne badania wykazały, że ma ona znikomą ilość białych krwinek oraz poważne zapalenie płuc. Niedługo później kobieta zmarła. Wyniki sekcji zwłok wskazały, że zmarła na skutek działania wirusa identycznego, jak w kilku innych przypadkach, odnotowanych w ostatnim czasie.

3 z 4Ochrona przed kleszczami

Rozwój wirusa Bourbon w ciele człowieka
Rozwój wirusa Bourbon w ciele człowieka © lymediseaseassociation.org

Ciało Tameli Wilson za zgodą jej rodziny, zostało przekazane do badań naukowych. Specjaliści rozpoczęli już pracę, która ma zaowocować powstaniem szczepionki i lekarstwa na ten śmiertelny wirus. Będzie to nadzieja dla innych osób, które zostaną ukąszone przez kleszcze przenoszące wirusa Bourbon.

Odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze. Nie możemy całkowicie uchronić się przed nimi, ale możemy zminimalizować ryzyko ukąszenia przez te groźne pajęczaki. W Polsce obserwuje się niestety coraz więcej zachorowań na boreliozę, nie odnotowano natomiast przypadków wystąpienia wirusa Bourbon.

Specjaliści zalecają używanie środków odstraszających owady. Odwiedzając tereny zalesione, pamiętajmy o odpowiednim odzieniu, tzn. zakładaniu strojów z długimi rękawami oraz długie spodnie. Po każdej wizycie w parku, lesie oraz na łąkach, należy przeprowadzić gruntowną kontrolę całego ciała. W przypadku ukąszenia przez kleszcza, trzeba postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów.

Na ostatnim slajdzie zobaczysz WIDEO, dotyczące faktów i mitów na temat kleszczy

Wybrane dla Ciebie
Prosta recepta na długowieczność. Ekspert tłumaczy, co ma największy wpływ
Prosta recepta na długowieczność. Ekspert tłumaczy, co ma największy wpływ
Hanna Bieluszko o chorobie. "Nie chcę trzymać mojego raka w tajemnicy"
Hanna Bieluszko o chorobie. "Nie chcę trzymać mojego raka w tajemnicy"
Stłuszczenie wątroby można cofnąć. Lekarze wskazują, co działa najlepiej
Stłuszczenie wątroby można cofnąć. Lekarze wskazują, co działa najlepiej
Kolejki do lekarzy po nowemu. Zmiany już od 1 lipca
Kolejki do lekarzy po nowemu. Zmiany już od 1 lipca
Lekceważony objaw raka. Pojawia się tylko w nocy
Lekceważony objaw raka. Pojawia się tylko w nocy
Julia Kamińska o kolejkach do lekarzy. "Wyskoczyło mi ponad 500 dni oczekiwania"
Julia Kamińska o kolejkach do lekarzy. "Wyskoczyło mi ponad 500 dni oczekiwania"
Makłowicz tego nie zje z grilla. "Droga do samobójstwa"
Makłowicz tego nie zje z grilla. "Droga do samobójstwa"
Te wiosenne grzyby zawierają białko i witaminy. Nie jedz ich na surowo
Te wiosenne grzyby zawierają białko i witaminy. Nie jedz ich na surowo
Pojawia się przed śmiercią. Dominujący motyw w snach
Pojawia się przed śmiercią. Dominujący motyw w snach
Obniża cukier i cholesterol. Prawdziwy superfood w kuchni
Obniża cukier i cholesterol. Prawdziwy superfood w kuchni
"Chcemy lekarzy, nie manekinów". Pacjentki stanęły w obronie kierownika oddziału
"Chcemy lekarzy, nie manekinów". Pacjentki stanęły w obronie kierownika oddziału
Ostrzegają turystów. Na tatrzańskich szlakach pojawiły się jadowite węże
Ostrzegają turystów. Na tatrzańskich szlakach pojawiły się jadowite węże