Trwa ładowanie...

Odtrucia poalkoholowe – na czym polegają?

Odtrucie alkoholowe, potocznie zwane detoksem, to sposób na zlikwidowanie powikłań wynikających z odstawienia alkoholu. Pacjentowi podaje się płyny i tabletki. Jak wygląda detoks poalkoholowy i czy odtrucie alkoholowe w domu to dobry pomysł?

Zobacz film: "Czy można zaufać aplikacjom-alkomatom?"

spis treści

1. Odtrucie alkoholowe – na czym polega?

Najpierw jest stan upojenia. Alkohol sprawia, że czujemy się wolni i beztroscy. Niemal od razu po spożyciu wpływa na mózg i ciało. Następuje spadek aktywności w korze przedczołowej mózgu, dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej organizmu.

Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia i stwarza realne ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości. Choroby poalkoholowe to m.in. poalkoholowa marskość wątroby i poalkoholowe zapalenie wątroby. Pojawić się również mogą poalkoholowe zaburzenia psychiczne. Naukowcy są ponadto zdania, że alkohol może przyczyniać się do rozwoju aż siedmiu rodzajów nowotworów: raka jamy ustnej, raka gardła, raka krtani, raka wątroby, raka jelita grubego, a w przypadku kobiet – raka jajnika i raka piersi.

Skutki picia alkoholu są uzależnione od wieku, płci, diety oraz stanu zdrowia. Z napojami procentowymi organizm zdecydowanie gorzej radzi sobie, gdy palimy papierosy. Tytoń bowiem potęguje działanie alkoholu, choćby poprzez ułatwianie substancjom rakotwórczym wnikanie w ściany jamy ustnej i gardła. Onkolodzy są zdania, że całkowite zerwanie z tymi dwoma nałogami zmniejszyłoby liczbę zachorowań na raka aż o 83 proc. Do mutacji rakotwórczych najprawdopodobniej przyczynia się aldehyd octowy. Jest to substancja trująca powstająca w chwili, gdy alkohol zaczyna się rozkładać. To on jest odpowiedzialny za odczuwanie kaca (zatrucia alkoholowego), któremu towarzyszyć mogą objawy, takie jak ból głowy, nudności, wymioty i zaburzenia rytmu serca. Badania laboratoryjne nad aldehydem octowym dowiodły, że uszkadza on DNA i prowadzi do zmian w chromosomach. W przypadku zwierząt substancja ta wykazała działanie rakotwórcze.

2. Jak odtruć organizm?

Odtruwanie poalkoholowe powinno przebiegać powoli, najlepiej pod nieustanną kontrolą lekarską. W wielu ośrodkach funkcjonują oddziały detoksykacyjne. Odtrucia poalkoholowe mogą się bowiem wiązać z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Są to m.in. bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia snu, stany lękowe, wymioty i nudności.

3. Odtrucie alkoholowe – domowe sposoby

Odtrucie alkoholowe w domu to w ostatnim czasie modny biznes. Na wskazany adres przyjeżdża lekarz, który podaje kroplówkę z glukozą i solą fizjologiczną oraz witaminami, m.in. z grupy B. Taka mieszanka uzupełnia braki wodno-elektrolitowe. Lekarz zapisuje też tabletki na odtrucie alkoholowe. Specjaliści przestrzegają jednak przed takim detoksem. Jest zbyt szybki, zbyt gwałtowny i paradoksalnie można się od niego uzależnić.

Istnieją też domowe sposoby na odtrucie alkoholowe. Ich podstawą jest nawodnienie oraz picie dużej ilości soku z cytryny. Pomóc też może zielona herbata oraz zioła na odtrucie organizmu, m.in. ostropest plamisty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.