Trwa ładowanie...

Omnadren - charakterystyka, skład, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, dawkowanie

Omnadren to lek stosowany przede wszystkim u mężczyzn w terapii chorób, wynikających z niedoboru testosteronu (hipogonadyzmu męskiego).Wskazaniami do stosowania preparatu mogą być: opóźnione dojrzewanie płciowe, zespół pokastracyjny, impotencja spowodowana hipogonadyzmem. Omnadren podawany jest również pacjentkom zmagającym się z rakiem sutka lub nowotworem błony śluzowej macicy. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku? Jakie działania niepożądane może wywoływać lek Omnadren?

spis treści

1. Charakterystyka leku Omnadren

Omnadren to preparat występujący w postaci roztworu do wstrzykiwań. Wykorzystywany jest on przede wszystkim u mężczyzn w leczeniu chorób, które są ściśle związane z niedoborem testosteronu. W składzie leku Omnadren występują cztery syntetyczne estry testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Uznawany jest on za najważniejszy męski hormon płciowy, ponieważ odpowiada za rozwój penisa i jąder. Dodatkowo, testosteron wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tych narządów w dorosłym życiu mężczyzny. Wpływa na produkcję plemników, popęd seksualny, przebieg spermatogenezy, rozkład tkanki tłuszczowej, rozwój owłosienia czy wzrost masy mięśniowej. U płci męskiej produkowany jest w jądrach.

Wytwarzanie testosteronu kontrolowane jest przez hormon luteinizujący, produkowany dzięki komórkom śródmiąższowym Leydiga. U płci kobiecej testosteron syntezowany jest przez jajniki oraz łożysko. Reguluje on poziom libido u kobiet. Dzięki niemu jajniki mogą funkcjonować w sposób prawidłowy.

W jednej ampułce leku znajduje się: 60 miligramów fenylopropionianu testosteronu, 30 miligramów propionianu testosteronu, 60 miligramów izokapronianu testosteronu, a także 100 miligramów dekanonianu testosteronu. Prócz syntetycznych estrów testosteronu, preparat zawiera również substancje pomocnicze, takie jak alkohol benzylowy oraz olej arachidowy z orzeszków ziemnych. Lek wydawany jest na receptę. W jednym opakowaniu produktu leczniczego Omnadren znajduje się pięć ampułek zawierających syntetyczne estry testosteronu. Cena Omnadrenu waha się od 60 do 70 złotych.

2. Wskazania do stosowania leku Omnadren

Wskazaniami do stosowania leku Omnadren u mężczyzn są następujące problemy zdrowotne:

Wskazaniami do stosowania leku Omnadren u kobiet są następujące problemy zdrowotne:

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Omnadren

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Omnadren jest uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Dodatkowo, leku nie powinni stosować pacjenci zmagający się z nadciśnieniem tętniczym, epilepsją, chorobą niedokrwienną serca (chorobą wieńcową), zaburzeniami czynności nerek, niewydolnością wątroby, nowotworem gruczołu krokowego, dolegliwościami bólowymi głowy związanymi z migreną.

Lek Omnadren nie jest przeznaczony również dla osób poniżej piętnastego roku życia. Wśród innych przeciwwskazań do stosowania leku wymienić należy ciążę oraz okres laktacji.

Ponieważ preparat może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmaceutycznymi, nie powinno się go łączyć z lekami takimi jak: insulina, środki nasenne, środki przeciwcukrzycowe, meprobamay, fenylobutazon, hydantoina.

4. Skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie pozostałe leki, Omnadren może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego one wystąpią. W przypadku mężczyzn, stosowanie leku może spowodować wysypkę skórną, zanik jąder, problemy z produkowaniem plemników, ginekomastię, czyli przerost gruczołu piersiowego.

U kobiet, stosowanie preparatu może spowodować maskulinizację, hirsutyzm, zaburzenie menstruacji, brak owulacji, łysienie androgenowe, problemy skórne.

Działaniami niepożądanymi leku mogą być również:

5. Dawkowanie

Dawkowanie leku Omnadren jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Osoba stosująca preparat powinna respektować zalecenia specjalisty. Przyjmowanie preparatu wedle własnego uznania może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

U większości pacjentów lek wstrzykiwany do mięśnia pośladkowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza