Profilaktyka opryszczki narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych to wstydliwa choroba wywołana wirusem HSV2. Nie ma na nią jednego skutecznego lekarstwa, ale jest kilka sposobów, aby zapobiec zakażeniu wirusem. Poniżej dowiesz się jak sprawić, żeby problem opryszczki narządów płciowych cię nie dotyczył.
1. Objawy opryszczki narządów płciowych
Opryszczka na penisie czy na pochwie nie musi objawiać się od razu. Może pozostać w uśpieniu przez dłuższy czas (zazwyczaj jest to 5 do 12 miesięcy). Jeśli już się pojawi, ma zazwyczaj formę krostek, wysypki lub pęcherzyków. Mogą one swędzieć i piec, ale nie muszą. Natężenie objawów zależy od osoby. Mogą pojawić się objawy grypopodobne, takie jak:
- gorączka,
- ból głowy,
- bóle mięśni,
- powiększone węzły chłonne.
Opryszczka kobiecych narządów płciowych może się także objawiać upławami. U mężczyzn może pojawić się bolesne oddawanie moczu.
Opryszczka narządów przenosi się poprzez kontakt skórny, podczas seksu waginalnego, oralnego lub analnego.
2. Zapobieganie opryszczce narządów płciowych
Nawet jeśli korzystasz z antykoncepcji doustnej - używaj kondomu podczas stosunku (zarówno waginalnego, jak i oralnego czy analnego). Dodatkowo możesz używać środków plemnikobójczych, które usuwają również tego typu wirusy. Te metody nie są konieczne, jeśli jesteś w monogamicznym związku z osobą niezarażoną.
Nie wstydź się zapytać partnera, czy robił sobie testy na obecność wirusa opryszczki i czy zawsze uprawia seks z prezerwatywą. Wiele osób nawet nie wie o tym, że ma wirusa, gdyż opryszczka może się nie objawiać bardzo długo. Ostrożności nigdy za wiele!
3. Leczenie opryszczki narządów płciowych
Jeśli opryszczka pojawi się na narządach płciowych, ważne jest, aby zachować higienę. Pęcherzyki muszą być suche, czyste. Nie powinno się ich dotykać. Po każdorazowym dotknięciu skóry zmienionej chorobowo - dokładnie umyj ręce. W trakcie leczenia objawów należy powstrzymać się przed kontaktami seksualnymi.
Te środki ostrożności nie zapobiegną dalszemu rozwojowi wirusa. Jeśli obawiasz się, że zaraziłeś się wirusem lub jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek zmiany na lub wokół narządów płciowych - zgłoś się do lekarza! Przepisze on odpowiednie leki antywirusowe, aby złagodzić objawy.
Kiedy już opryszczka została zdiagnozowana, a lekarz przepisał ci leki - musisz także o siebie zadbać. Ważne jest, żeby wspomagać odporność, brać witaminy i nie rezygnować z aktywności fizycznej. Zdrowy tryb życia zapobiegnie nawrotom tej nieprzyjemnej dolegliwości.
Pamiętaj: leczenie opryszczki narządów płciowych powinno się odbywać zawsze pod kontrolą lekarza!
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.