Trwa ładowanie...

Ospen - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Ospen to lek stosowany w terapii chorób zakaźnych i pasożytniczych. Jest to antybiotyk w formie tabletek doustnych wydawany na receptę.

Zobacz film: "Jak uniknąć problemów po antybiotykoterapii?"

spis treści

1. Charakterystyka leku Ospen

Substancją czynną leku Ospen jest penicylina. Lek Ospen występuje w postaci tabletek powlekanych w dawkach: 1mln j.m. 1,5 mln j.m oraz 0,75 mln j.m. Lek występuje także w postaci zawiesiny, która jest stosowana u dzieci.

Preparat Ospen jest dostępny wyłącznie na receptę i powinien być stosowany wg zaleceń lekarza prowadzącego. Cena leku Ospen to ok. 6 zł za 12 tabletek o dawce 1 mln j.m. Lek znajduje się na liście leków refundowanych

2. Wskazania do stosowania leku

Wskazania do stosowania leku Ospen to: zakażenie uszu, nosa i gardła (zapalenie gardła, zapalenie migdałków), szkarlatyna, zapalenie zatok, angina, ostre zapalenie ucha środkowego.

Inne wskazania do stosowania leku Ospen to: zakażenie dróg oddechowych (bakteryjne zapalenie oskrzeli i płuc, odoskrzelowe zapalenie płuc), zakażenia skóry i tkanek miękkich (róża, różyca, liszajec, czyraczność, ropnie, ropowica). Ospen stosuje się także zapobiegawczo w gorączce reumatycznej.

Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków [7 zdjęć]

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej...

zobacz galerię

3. Kiedy nie stosować Ospenu

Przeciwwskazania do stosowania leku Ospen to nadwrażliwość na składniki leku, zaburzenia jelitowe z wymiotami oraz biegunka.

Jeżeli pacjent przyjmuje inne leki musi poinformować o tym lekarza, ponieważ może to być przeciwwskazaniem do stosowania leku Ospen. Do takich leków należą: doustna antykoncepcja hormonalna, doustne leki przeciwzakrzepowe, inne antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwreumatyczne oraz leki przeciwgorączkowe.

4. Jak zażywać Ospen

Dorośli o masie ciała powyżej 60 kg, osoby otyłe, osoby w podeszłym wieku a także kobiety w ciąży stosują zwyczajowo dawkę 4,5 mln j.m na dobę w 3 dawkach podzielonych. Ospen powinien być przyjmowany co 8 godzin.

Dorośli o masie ciała mniejszej jak 60 kg oraz młodzież powyżej 40 kg przyjmuje dawkę 3 mln j.m. co 8 godzin.

Zobacz też:

5. Działania niepożądane

Działania niepożądane leku Ospen to: pokrzywka, gorączka, dreszcze, bóle stawów, obrzęk, skrajne wyczerpanie, wstrząs anafilaktyczny z zapaścią, nudności i wymioty, biegunka.

Skutki uboczne leku Ospen to także reakcje przypominające chorobę posurowiczą, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, a także zapalenie języka.

Jeżeli pacjent przyjmuje lek Ospen i korzysta z solarium bądź wystawia się na działanie promieni słonecznych to mogą powstać na skórze przebarwienia lub zmian skórnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.