Trwa ładowanie...

Ospen - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Ospen to lek stosowany w terapii chorób zakaźnych i pasożytniczych. Jest to antybiotyk w formie tabletek doustnych wydawany na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka leku Ospen

Substancją czynną leku Ospen jest penicylina. Lek Ospen występuje w postaci tabletek powlekanych w dawkach: 1mln j.m. 1,5 mln j.m oraz 0,75 mln j.m. Lek występuje także w postaci zawiesiny, która jest stosowana u dzieci.

Zobacz film: "Jak uniknąć problemów po antybiotykoterapii?"

Preparat Ospen jest dostępny wyłącznie na receptę i powinien być stosowany wg zaleceń lekarza prowadzącego. Cena leku Ospen to ok. 6 zł za 12 tabletek o dawce 1 mln j.m. Lek znajduje się na liście leków refundowanych

2. Wskazania do stosowania leku

Wskazania do stosowania leku Ospen to: zakażenie uszu, nosa i gardła (zapalenie gardła, zapalenie migdałków), szkarlatyna, zapalenie zatok, angina, ostre zapalenie ucha środkowego.

Inne wskazania do stosowania leku Ospen to: zakażenie dróg oddechowych (bakteryjne zapalenie oskrzeli i płuc, odoskrzelowe zapalenie płuc), zakażenia skóry i tkanek miękkich (róża, różyca, liszajec, czyraczność, ropnie, ropowica). Ospen stosuje się także zapobiegawczo w gorączce reumatycznej.

Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków [7 zdjęć]

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej

zobacz galerię

3. Kiedy nie stosować Ospenu

Przeciwwskazania do stosowania leku Ospen to nadwrażliwość na składniki leku, zaburzenia jelitowe z wymiotami oraz biegunka.

Jeżeli pacjent przyjmuje inne leki musi poinformować o tym lekarza, ponieważ może to być przeciwwskazaniem do stosowania leku Ospen. Do takich leków należą: doustna antykoncepcja hormonalna, doustne leki przeciwzakrzepowe, inne antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwreumatyczne oraz leki przeciwgorączkowe.

4. Jak zażywać Ospen

Dorośli o masie ciała powyżej 60 kg, osoby otyłe, osoby w podeszłym wieku a także kobiety w ciąży stosują zwyczajowo dawkę 4,5 mln j.m na dobę w 3 dawkach podzielonych. Ospen powinien być przyjmowany co 8 godzin.

Dorośli o masie ciała mniejszej jak 60 kg oraz młodzież powyżej 40 kg przyjmuje dawkę 3 mln j.m. co 8 godzin.

Zobacz też:

5. Działania niepożądane

Działania niepożądane leku Ospen to: pokrzywka, gorączka, dreszcze, bóle stawów, obrzęk, skrajne wyczerpanie, wstrząs anafilaktyczny z zapaścią, nudności i wymioty, biegunka.

Skutki uboczne leku Ospen to także reakcje przypominające chorobę posurowiczą, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, a także zapalenie języka.

Jeżeli pacjent przyjmuje lek Ospen i korzysta z solarium bądź wystawia się na działanie promieni słonecznych to mogą powstać na skórze przebarwienia lub zmian skórnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza