Trwa ładowanie...

Papuzica - przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie papuzicy

Papuzica (choroba ptasia, psitakoza) to bakteryjna choroba odzwierzęca (zoonoza), którą powoduje zarazek Chlamydia psittaci. Ptactwo dzikie i hodowlane jest jego nosicielem, przy czym same ptaki nie chorują. Do zarażenia się bakterią przez ludzi dochodzi drogą kropelkową, poprzez wdychanie kurzu z drobinkami wysuszonego kału ptaków albo przez bezpośrednie kontakty ze zwierzętami. Najwięcej zachorowań notuje się w okresie letnim i zimowym. Gdy bakteria dostanie się do organizmu człowieka, namnaża się wewnątrz komórek i wydziela toksynę, która uszkadza ścianki naczyń krwionośnych, włosowatych, co powoduje krwawienia i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Czas wylęgania choroby wynosi od 3 do 21 dni.

spis treści

1. Przyczyny i objawy papuzicy

Bakterie Chlamydia psittaci
Bakterie Chlamydia psittaci

Drobnoustrój Chlamydia psittaci przenoszony jest najczęściej przez ptactwo domowe i gospodarskie.

zobacz galerię
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Papuzica jest to choroba odzwierzęca, tzn. taka, którą człowiek zaraża się od zwierząt - w tym wypadku od ptaka. Zakażone Chlamydią są tylko te ptaki, które pochodzą z zagranicy i nie przeszły kwarantanny. Źródłem zakażenia dla człowieka są głównie odchody ptaków, a wniknięcie patogenu zachodzi poprzez wdychanie kurzu zawierającego cząstki wysuszonego kału ptaków.

Do zakażenia może dojść także przez bliski kontakt z zakażonymi papugami, gołębiami, ptactwem domowym lub w przetwórniach drobiu. Podsumowując, zakażenie odbywa się przy udziale dróg oddechowych lub uszkodzonej skóry. W niektórych przypadkach w płucach może dojść do śródmiąższowego zapalenia płuc, które jest dosyć trudne do rozpoznania i oceny bez badania rentgenowskiego.

Objawy choroby ptasiej to:

Papuzica może przebiegać pod postacią rzekomogrypowego zespołu bez zapalenia płuc lub z zapaleniem płuc o różnym stopniu nasilenia, posocznicy.

Niestety, stwierdzenie powyższych objawów nie wystarcza do postawienia jednoznacznego rozpoznania i skutecznego leczenia, gdyż podobne objawy wystąpić mogą w przypadku zapaleń płuc powodowanych przez inne czynniki chorobotwórcze. Mimo że liczba zachorowań stwierdzanych u ludzi nie jest duża, to wciąż zdarzają się nawet pojedyncze przypadki zgonów z tego powodu.

2. Zapobieganie i leczenie papuzicy

Chorobę rozpoznaje się po przeprowadzeniu badania serologicznego, badania materiału biologicznego z dróg oddechowych chorego, badania histopatologicznego na obecność makrofagów i obecność wtrętów cytoplazmatycznych oraz nieserowaciejącej ziarniny i wzrostu zmian przeciwciał.

W lekkich przypadkach podaje się antybiotyki. Ciężkie – leczy się w szpitalu, a lek podaje dożylnie. Po trzech tygodniach przyjmowania antybiotyku zmniejsza się możliwość nawrotu choroby.
Jeśli zaś chcemy uniknąć tej choroby, należy stosować się do następujących zasad:

 • osoby mające na co dzień kontakt z ptactwem powinny nosić odzież ochronną;
 • należy regularnie sprzątać i myć klatki ptaków, także stosując przy tym odzież ochronną lub rękawice;
 • należy zadbać o własną higienę osobistą po kontakcie z ptactwem;
 • należy unikać kontaktu ze zwierzętami, u których istnieje podejrzenie choroby;
 • hodowcom zaleca się odpowiednio długą kwarantannę zwierząt importowanych;
 • zanotowano przypadki przeniesienia choroby z człowieka na człowieka - w przypadkach o bardzo ciężkim przebiegu, należy więc unikać kontaktu z osobą zakażoną;
 • wielbiciele ptaków domowych powinni zapewnić swym pupilom odpowiednią dietę. Zwierzę silne i zdrowe będzie wykazywało większą odporność w momencie ekspozycji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza