Papuzica

Papuzica (choroba ptasia, psitakoza) to bakteryjna choroba odzwierzęca (zoonoza), którą powoduje zarazek Chlamydia psittaci. Ptactwo dzikie i hodowlane jest jego nosicielem, przy czym same ptaki nie chorują. Do zarażenia się bakterią przez ludzi dochodzi drogą kropelkową, poprzez wdychanie kurzu z drobinkami wysuszonego kału ptaków albo przez bezpośrednie kontakty ze zwierzętami. Najwięcej zachorowań notuje się w okresie letnim i zimowym. Gdy bakteria dostanie się do organizmu człowieka, namnaża się wewnątrz komórek i wydziela toksynę, która uszkadza ścianki naczyń krwionośnych, włosowatych, co powoduje krwawienia i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Czas wylęgania choroby wynosi od 3 do 21 dni.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przyczyny i objawy papuzicy

Bakterie Chlamydia psittaci

Drobnoustrój Chlamydia psittaci przenoszony jest najczęściej przez ptactwo domowe i gospodarskie.

Papuzica jest to choroba odzwierzęca, tzn. taka, którą człowiek zaraża się od zwierząt - w tym wypadku od ptaka. Zakażone Chlamydią są tylko te ptaki, które pochodzą z zagranicy i nie przeszły kwarantanny. Źródłem zakażenia dla człowieka są głównie odchody ptaków, a wniknięcie patogenu zachodzi poprzez wdychanie kurzu zawierającego cząstki wysuszonego kału ptaków. Do zakażenia może dojść także przez bliski kontakt z zakażonymi papugami, gołębiami, ptactwem domowym lub w przetwórniach drobiu. Podsumowując, zakażenie odbywa się przy udziale dróg oddechowych lub uszkodzonej skóry. W niektórych przypadkach w płucach może dojść do zapalenia śródmiąższowego, które jest dosyć trudne do rozpoznania i oceny bez badania rentgenowskiego.

Objawy choroby ptasiej to: gorączka, dreszcze, ból głowy, krwotoki z nosa, ogólne osłabienie, czasem wysypka, a także śródmiąższowe zapalenie płuc z kaszlem, dusznością i sinicą. Papuzica może przebiegać pod postacią rzekomogrypowego zespołu bez zapalenia płuc lub z zapaleniem płuc o różnym stopniu nasilenia, posocznicy. Niestety, stwierdzenie powyższych objawów nie wystarcza do postawienia jednoznacznego rozpoznania i skutecznego leczenia, gdyż podobne objawy wystąpić mogą w przypadku zapaleń płuc powodowanych przez inne czynniki chorobotwórcze. Mimo że liczba zachorowań stwierdzanych u ludzi nie jest duża, to wciąż zdarzają się nawet pojedyncze przypadki zgonów z tego powodu.

Zapobieganie i leczenie papuzicy

Chorobę rozpoznaje się po przeprowadzeniu badania serologicznego, badania materiału biologicznego z dróg oddechowych chorego, badania histopatologicznego na obecność makrofagów i obecność wtrętów cytoplazmatycznych oraz nieserowaciejącej ziarniny i wzrostu zmian przeciwciał. W lekkich przypadkach podaje się antybiotyki. Ciężkie – leczy się w szpitalu, a lek podaje dożylnie. Po trzech tygodniach przyjmowania antybiotyku zmniejsza się możliwość nawrotu choroby.
Jeśli zaś chcemy uniknąć tej choroby, należy stosować się do następujących zasad:

 • osoby mające na co dzień kontakt z ptactwem powinny nosić odzież ochronną;
 • należy regularnie sprzątać i myć klatki ptaków, także stosując przy tym odzież ochronną lub rękawice;
 • należy zadbać o własną higienę osobistą po kontakcie z ptactwem;
 • należy unikać kontaktu ze zwierzętami, u których istnieje podejrzenie choroby;
 • hodowcom zaleca się odpowiednio długą kwarantannę zwierząt importowanych;
 • zanotowano przypadki przeniesienia choroby z człowieka na człowieka - w przypadkach o bardzo ciężkim przebiegu, należy więc unikać kontaktu z osobą zakażoną;
 • wielbiciele ptaków domowych powinni zapewnić swym pupilom odpowiednią dietę. Zwierzę silne i zdrowe będzie wykazywało większą odporność w momencie ekspozycji.
Sylwia Michalczyk, ponad rok temu

Bibliografia

 • Boroń-Kaczmarska A. Choroby zakaźne w zarysie, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2004, ISBN 83-89318-35-0
 • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9
 • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0

Źródła zewnętrzne

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Papuzica
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Papuzica
Choroby i dolegliwości

5 zaskakujących przypadków medycznych w serialu "Dr House"

5 zaskakujących przypadków medycznych w serialu "Dr House"

. Mylona z depresją, nerwicą, a nawet padaczką Papuzica **Wśród chorób, które pojawiły się w serialu jest także papuzica, inaczej nazywana ornitozą (...) . To niezwykle rzadka choroba. **Dolegliwości wywoływane są przez...