Trwa ładowanie...

Rakotwórczy związek na paragonach sklepowych

Zobacz film: "Paragony mogą być rakotwórcze"

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii, podczas międzynarodowych badań ustalili, że paragony sklepowe mogą być rakotwórcze. Przeanalizowano tam 112 tys. paragonów i biletów z Brazylii, Hiszpanii i Francji.

W 90 proc. sprawdzanych materiałów odkryli, że zawierają one bisfenol A. Stosuje się go w przemyśle optycznym i samochodowym do produkcji sprzętu elektronicznego, szyb, urządzeń medycznych i opakowań na żywność. Ponadto jest on także obecny w paragonach.

W Stanach Zjednoczonych niemal 10 lat temu naukowcy uznali, że powoduje on zaburzenia hormonalne u osób, które miały z nim kontakt. Tam też wycofano go z procesu produkcji butelek dla niemowląt, bo powodował silne zaburzenia hormonalne. Paryscy badacze ustalili, że jest łatwo przenika przez skórę.

Może wpływać na zdrowie i powodować cukrzycę typu II, otyłość, choroby układu krążenia i zmniejszenie sprawności seksualnej.

Do naszego organizmu przedostaje się także przez napoje w puszkach, materiały dentystyczne i styczność z plastikowymi butelkami oraz opakowaniami z poliwęglanów.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasze WIDEO.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Paragony mogą być rakotwórcze
Paragony mogą być rakotwórcze (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza