Trwa ładowanie...

ParoGen – właściwości, samopoczucie, skutki uboczne, cena

Avatar placeholder
01.04.2021 12:11
ParoGen jest lekiem o działaniu przeciwdepresyjnym stosowanym u osób dorosłych.
ParoGen jest lekiem o działaniu przeciwdepresyjnym stosowanym u osób dorosłych. (Shutterstock)

ParoGen jest lekiem o działaniu przeciwdepresyjnym stosowanym u osób dorosłych. Posiada w swoim składzie silny inhibitor znajdujący się neuronach mózgowych.

spis treści

1. ParoGen – właściwości

Preparat ParoGen stosuje się w leczeniu epizodu dużej depresji przy występowaniu zespołu natręctw, zespołu lęku napadowego, zespołu lęku uogólnionego, zespołu stresu pourazowego, a także zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Stosowanie preparatu ParoGen zaleca się również podczas występowania fobii społecznej czy agorafobii.

ParoGen jest lekiem dostępnym na receptę. Występuje w postaci tabletek powlekanych o dawce 20 mg w opakowaniu zawierającym 30 bądź 60 tabletek.

2. ParoGen – stosowanie

Zobacz film: "Objawy towarzyszące depresji"

Lek ParoGen stosuje się drogą doustną. Zarówno częstotliwość jak i dawka powinna zostać ustalona przez lekarza. Zalecane jest przyjmowanie ParoGenu jeden raz na dobę, najlepiej rano z posiłkiem. Nie należy rozgryzać tabletek. Ważne jest, aby nie odstawiać nagle leku, natomiast stopniowo zmniejszać dawkę.

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia

Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

zobacz galerię

W terapii lekiem ParoGen nie można spożywać alkoholu ani innych środków psychoaktywnych. ParoGen nie może być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, ponieważ w tej grupie wiekowej istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia takich działań niepożądanych, które cechują się myślami i próbami suicydalnymi oraz wrogością podczas stosowania tego leku.

W uzasadnionych przypadkach lekarz może przepisać ten lek osobie poniżej 18. roku życia. Na podstawie licznych badań dowiedziono, że stosowanie ParoGanu w wyżej wskazanej grupie wiekowej nie wpłynęło na jej wzrost, rozwój intelektualny i behawioralny oraz dojrzewanie.

3. ParoGen – skutki uboczne

Bardzo często obserwuje się negatywne skutki leczenia lekiem Parogen. Wśród nich występują: nudności, zaburzenia seksualne czy zaburzenia koncentracji. Rzadziej pacjenci zażywający Parogen skarżą się na dolegliwości w postaci zmniejszonego apetytu, senności, bezsenności, koszmarów nocnych, nieostrego widzenia, biegunki, wymiotów, osłabienia, przyrostu masy ciała.

Bardzo rzadko występują krwawienia w szczególności do skóry oraz błoń śluzowych. Można również zaobserwować reakcje maniakalne, napady paniki, lęk, drgawki czy zespół niespokojnych nóg. Sporadycznie występują hiperrefleksje, powikłania wątrobowe, nadwrażliwość na światło albo obrzęki obwodowe.

4. ParoGen – cena

Zobacz także:

Cena leku Parogen uwarunkowana jest przysługującą odpłatnością (wynika to z refundacji leku). Osoby u których stwierdzono choroby psychiczne lub upośledzenie umysłowe objęte są dodatkowym zakresem refundacji wyżej wymienionego leku (30%).

ParoGen w opakowaniu zawierającym 30 tabletek przy 100% odpłatności kosztuje nie więcej niż 30 zł, natomiast płatność za 60 tabletek przy tej samej odpłatności liczy ok. 45 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze