Parwowirus B19

Parwowirus B19 – czym jest i jakie choroby wywołuje? Do niedawna sądzono, że parwowirus B19 nie wywołuje żadnej choroby. Tymczasem okazało się, że jest przyczyną wielu schorzeń niebezpiecznych dla zdrowia. Wirus może spowodować takie choroby, jak: rumień zakaźny, niedokrwistość, atropatię, małopłytkowość oraz leukopenię. Zakazić się można drogą kropelkową lub przez przetoczenie krwi zakażonej.

Jak wygląda przebieg zakażenia parwowirusem B19?

Ludzki parwowirus B19 to mały, jednoniciowy wirus, który może wywoływać liczne choroby. Jest m.in. przyczyną wysypki zakaźnej, nazywanej wysypką dziecięcą. Zakażenie parwowirusem B19 u 50% przypadków przebiega w postaci skąpoobjawowej. Do początkowych objawów należą objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, bóle gardła, bóle mięśni i naczyń, a najczęściej uogólnione obrzęki i zapalenia naczyń. Takie objawy znacznie utrudniają zdiagnozowanie zakażenia parwowirusem B19.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

W bardziej zaawansowanym stadium wirus może powodować:

U osoby dorosłej przebieg choroby występuje w ostrzejszej formie niż u dzieci. Naukowcy podejrzewają, że zakażenie parwowirusem B19 pozostaje w związku z chorobami tkanki łącznej u dorosłych i dzieci, m.in. z reumatoidalnym i młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów.

Czym grozi zakażenie parwowirusem B19 w ciąży?

Zakażenie parwowirusem B19 u pacjentki w ciąży jest szczególnie niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Zakażenie może powodować:

  • ostrą niedokrwistość płodu,
  • małopłytkowość u płodu,
  • niedotlenienie płodu,
  • obrzęk płodu,
  • wewnątrzmaciczne zapalenie mięśnia sercowego dziecka,
  • wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.

Parwowirus B19 zakaża płód, przenikając przez łożysko. Prowadzi to do niedokrwistości, a w konsekwencji grozi wodobrzuszem, obrzękiem i prowadzi do poronienia. Najwięcej przypadków poronienia ze względu na zakażenie parwowirusem B19 przypada na pierwszy trymestr ciąży. Wczesne objawy wewnątrzmacicznego obrzęku płodu to powiększenie łożyska i wielowodzie. Parwowirus B19 może również działać teratogennie i wywoływać zaburzenia rozwojowe narządu wzroku, np. brak tęczówki, uszkodzenie rogówki, brak soczewki itp. Zakażenie parwowirusem B19 w ciąży wiąże się z wieloma powikłaniami u dziecka, takimi jak: noworodkowe zapalenie wątroby, wodogłowie, opóźnienie rozwoju. Zakażenie parwowirusem B19 we wczesnej ciąży może się manifestować w badaniach prenatalnychjako poszerzenie fałdu karkowego widocznego w badaniu USG – podobnie jak ma to miejsce w zespołach wad genetycznych. Zakażenie ciężarnej parwowirusem na krótko przed terminem porodu może skutkować infekcją wrodzoną noworodka, połączoną z niedokrwistością, trombocytopenią i hipoalbuminemią.

Jak zdiagnozować zakażenie parwowirusem B19?

Niestety objawy tego zakażenia są mało specyficzne, dlatego trudno jest zdiagnozować zakażenie w miarę szybko. Dlatego każda kobieta planująca ciążę lub będąca w ciąży powinna zostać poddana badaniu na parwowirus B19. Badanie polega na wykryciu specyficznych dla tego wirusa przeciwciał w klasie IgM oraz IgG metodą ELISA. Pozytywny wynik IgM przemawia za świeżą infekcją i musi podlegać ciągłym monitorowaniom w ciąży. Leczenie polega m.in. na wewnątrzmacicznej transfuzji.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Zdrowa rodzina

Zdrowa rodzina

Dzieci, także te jeszcze nienarodzone, trzeba szczególnie chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Zdrowie w ciąży

Dbanie o ciążę

Dbanie o ciążę

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, warto więc zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując nadmiernego rozciągania mięśni brzucha, aby nie dopuścić do komplikacji.

Zdrowie w ciąży

Pomarańcza

Pomarańcza

Antyoksydanty bogate w witaminy A i C zwiększają odporność organizmu i redukują negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.

Zdrowie w ciąży

Konsultacje lekarskie

Konsultacje lekarskie

Lekarz, zanim przepisze antybiotyki lub jakiekolwiek inne leki kobiecie w ciąży lub karmiącej, musi przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiej kuracji.

Zdrowie w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Przed spożyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Zdrowie w ciąży

Kontrola cukrzycowa

Kontrola cukrzycowa

Kobieta cierpiąca na cukrzycę ciążową powinna szczególnie kontrolować poziom cukru oraz regularnie się badać, aby nie doprowadzić do poważniejszych zakłóceń ciążowych.

Zdrowie w ciąży

Silny stres w ciąży

Silny stres w ciąży

Kobieta w ciąży powinna o siebie zadbać. Jakikolwiek stres jest w tym stanie niewskazany, gdyż może negatywnie wpłynąć na dziecko.

Zdrowie w ciąży

Padaczka w ciąży

z tego powodu z macierzyństwa. Obecnie, przy ścisłej kontroli napadów padaczki i odpowiedniej opiece prenatalnej, nie jest to tak wielkie zagrożenie ciąży (...) - ponad 90% kobiet chorych na padaczkę rodzi zdrowe dzieci. Dobrze jest...

Zdrowie w ciąży

Leki w ciąży

Ciąża to czas, w którym kobieta musi zadbać o swoje zdrowie w szczególny sposób. Jednak czasem zdarza się, że kobieta w ciąży może „złapać" jakieś (...) ujemnego wpływu na rozwój maluszka w łonie mamy?...