Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Parwowirus B19

Parwowirus B19 – czym jest i jakie choroby wywołuje? Do niedawna sądzono, że parwowirus B19 nie wywołuje żadnej choroby. Tymczasem okazało się, że jest przyczyną wielu schorzeń niebezpiecznych dla zdrowia. Wirus może spowodować takie choroby, jak: rumień zakaźny, niedokrwistość, atropatię, małopłytkowość oraz leukopenię. Zakazić się można drogą kropelkową lub przez przetoczenie krwi zakażonej.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

spis treści

1. Jak wygląda przebieg zakażenia parwowirusem B19?

Ludzki parwowirus B19 to mały, jednoniciowy wirus, który może wywoływać liczne choroby. Jest m.in. przyczyną wysypki zakaźnej, nazywanej wysypką dziecięcą. Zakażenie parwowirusem B19 u 50% przypadków przebiega w postaci skąpoobjawowej. Do początkowych objawów należą objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, bóle gardła, bóle mięśni i naczyń, a najczęściej uogólnione obrzęki i zapalenia naczyń. Takie objawy znacznie utrudniają zdiagnozowanie zakażenia parwowirusem B19.

W bardziej zaawansowanym stadium wirus może powodować:

U osoby dorosłej przebieg choroby występuje w ostrzejszej formie niż u dzieci. Naukowcy podejrzewają, że zakażenie parwowirusem B19 pozostaje w związku z chorobami tkanki łącznej u dorosłych i dzieci, m.in. z reumatoidalnym i młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów.

2. Czym grozi zakażenie parwowirusem B19 w ciąży?

Zakażenie parwowirusem B19 u pacjentki w ciąży jest szczególnie niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Zakażenie może powodować:

  • ostrą niedokrwistość płodu,
  • małopłytkowość u płodu,
  • niedotlenienie płodu,
  • obrzęk płodu,
  • wewnątrzmaciczne zapalenie mięśnia sercowego dziecka,
  • wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.

Parwowirus B19 zakaża płód, przenikając przez łożysko. Prowadzi to do niedokrwistości, a w konsekwencji grozi wodobrzuszem, obrzękiem i prowadzi do poronienia. Najwięcej przypadków poronienia ze względu na zakażenie parwowirusem B19 przypada na pierwszy trymestr ciąży. Wczesne objawy wewnątrzmacicznego obrzęku płodu to powiększenie łożyska i wielowodzie. Parwowirus B19 może również działać teratogennie i wywoływać zaburzenia rozwojowe narządu wzroku, np. brak tęczówki, uszkodzenie rogówki, brak soczewki itp. Zakażenie parwowirusem B19 w ciąży wiąże się z wieloma powikłaniami u dziecka, takimi jak: noworodkowe zapalenie wątroby, wodogłowie, opóźnienie rozwoju. Zakażenie parwowirusem B19 we wczesnej ciąży może się manifestować w badaniach prenatalnychjako poszerzenie fałdu karkowego widocznego w badaniu USG – podobnie jak ma to miejsce w zespołach wad genetycznych. Zakażenie ciężarnej parwowirusem na krótko przed terminem porodu może skutkować infekcją wrodzoną noworodka, połączoną z niedokrwistością, trombocytopenią i hipoalbuminemią.

3. Jak zdiagnozować zakażenie parwowirusem B19?

Niestety objawy tego zakażenia są mało specyficzne, dlatego trudno jest zdiagnozować zakażenie w miarę szybko. Dlatego każda kobieta planująca ciążę lub będąca w ciąży powinna zostać poddana badaniu na parwowirus B19. Badanie polega na wykryciu specyficznych dla tego wirusa przeciwciał w klasie IgM oraz IgG metodą ELISA. Pozytywny wynik IgM przemawia za świeżą infekcją i musi podlegać ciągłym monitorowaniom w ciąży. Leczenie polega m.in. na wewnątrzmacicznej transfuzji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza