Trwa ładowanie...

Paula ma raka piersi. Za jeden zastrzyk zapłaciła 876 zł. Brak refundacji leków na raka to wyrok dla wielu pacjentów

"Ludzie się zapożyczają, zastawiają dorobek życia. Umierają" – pisze Paula. 20 października 2017 roku dowiedziała się, że ma raka piersi. Od tamtej pory toczy nieustanną walkę o przyszłość. Kilka dni temu, umieściła w mediach społecznościowych rachunek z apteki. Za jeden zastrzyk, od którego zależy jej życie, zapłaciła 876 zł!

1. Brak refundacji leków dla chorych na raka piersi

Paula prowadzi na Facebooku stronę "Cześć, mam raka" i kilka dni temu umieściła na swoim profilu zdjęcie rachunku z apteki, gdzie za niezbędne leki zapłaciła 932,18 zł. Dlaczego? Jeden zastrzyk kosztował 876 zł!

"Kiedy ostatnio wydaliście 876zł na jeden zastrzyk? Mnie zostały do wzięcia jeszcze dwa…" – pisze rozżalona.

Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka piersi"

I trudno jest się dziwić, bo jak sama zaznacza, lista leków refundowanych zmienia się z miesiąca na miesiąc, jednak na niekorzyść pacjenta.

Lek na raka piersi nie jest refundowany
Lek na raka piersi nie jest refundowany (Facebook)

"Z ok. 102 potrzebnych i ważnych pozycji dla nas, chorych na raka, na liście refundowanych i jednocześnie dostępnych dla pacjentów są zaledwie ok. 42 leki. Przecież oczywistym jest, że osoba chora na śmiertelną chorobę zapłaci każde pieniądze za to, aby moc się leczyć. Dla nas nie ma zamienników. Tańszych opcji. Bez względu na to, ile te leki kosztują - my je kupimy. BO CHCEMY ŻYĆ" – czytamy w poście.

Paula zwraca uwagę na bardzo ważną kwestię, choć sama nie ma problemów finansowych, pamięta o osobach, których nie stać na leczenie.

"Ludzie się zapożyczają, zastawiają dorobek życia. Umierają" – pisze.

2. Poziom refundacji leków - Oncoindex

Fundacja Alivia stworzyła Oncoindex, który jest wskaźnikiem poziomu refundacji leków dla osób cierpiących na nowotwory w Polsce. Lista leków obejmuje te zarejestrowane w Europie w ciągu ostatnich 15 lat.

Kiedy Oncoindex pokazuje 0, oznacza to, że pacjenci leczeni są zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, a -100 mówi, że nie mają dostępu do żadnego leku. Na dziś, Oncoindex pokazuje -71!

Oznacza to, że leczenie oferowane przez państwo polskie odbiega od gwarantowanej im prawnie terapii zgodnej z aktualną wiedzą medyczną. W efekcie, co roku przedwcześnie umiera kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza