Trwa ładowanie...

Pęcherzyk żółciowy - charakterystyka, choroby

Na choroby pęcherzyka żółciowego najczęściej zapadają kobiety. W leczeniu kamicy żółciowej zapalenia pęcherzyka żółciowego i raka pęcherzyka żółciowego wykonuje się operację usunięcia tego narządu. W terapii ważną rolę odgrywa też dieta. Jakie są przyczyny i objawy schorzeń pęcherzyka żółciowego?

Zobacz film: "5 niepozornych objawów kamicy żółciowej"

spis treści

1. Charakterystyka pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy to narząd, którego zadaniem jest magazynowanie i zagęszczanie żółci. Uwalnia ją, gdy jest potrzebna do emulgacji tłuszczu wspomagającej trawienie. Gdy jesteśmy głodni, żółć trafia z wątroby do pęcherzyka żółciowego, a gdy jemy, jest transportowana do dwunastnicy. Pęcherzyk żółciowy można sobie wyobrazić jako odwróconą gruszkę o długości 10 centymetrów, która znajduje się pod wątrobą. Niepoprawnie jako zamiennika nazwy tego narządu używa się określenia „woreczek żółciowy”.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

2. Najczęściej wystepujące choroby

2.1. Kamica żółciowa

Kamica pęcherzyka żółciowego polega na powstawaniu pojedynczych lub mnogich kamieni z krystalizującej się żółci, co może doprowadzić do zapalenia. Trzy razy częściej chorują na nią kobiety. Typową kobietę chorą na kamicę można opisać jako otyłą 40-latkę, która kilkakrotnie rodziła. Inne czynniki sprzyjające kamicy żółciowej to nadmiar cholesterolu we krwi, cukrzyca i gwałtowny spadek wagi. Triada Charcota: ból w nadbrzuszu, dreszcze towarzyszące gorączce i żółtaczka mechaniczna, to ogólna nazwa dla objawów kamicy. Ponadto chorej doskwierają nudności i dopiero wymioty przynoszą ulgę.

Leczenie kamicy żółciowej odbywa się kilkutorowo. Stosuje się w tej chorobie pęcherzyka żółciowego leczenie farmakologiczne, w czasie którego podaje się leki łagodzące dolegliwości bólowe i leki rozkurczowe, leczenie operacyjne (usunięcie pęcherzyka żółciowego z kamieniami) i leczenie endoskopowe. Usunięcie narządu nie chroni jednak przed ponownym pojawieniem się kamieni, które tym razem mogą powstać w przewodach żółciowych. W leczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego ważną rolę odgrywa sposób odżywiania się. Chorego obowiązuje dieta wątrobowa.

2.2. Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Do zapalenia pęcherzyka żółciowego dochodzi wskutek nieleczonej kamicy żółciowej. Choroba rozwija się, gdy żółć nie odpływa z pęcherzyka, ponieważ kamień blokuje światło przewodu. Wówczas występuje stan zapalny. Wyróżnia się dwie postaci tego schorzenia: ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Ostra postać tego schorzenia objawia się wielogodzinną kolką w prawym podżebrzu, przyspieszonym tętnem i oddechem, wymiotami treścią żółciową. Możliwe jest [wykrycie [bolesnego pęcherzyka dłonią](https://portal.abczdrowie.pl/bole-pecherzyka-zolciowego). U chorego obserwuje się również objaw Chełmońskiego i objaw Murphy’ego. Leczenie ostrej postaci zapalenia pęcherzyka obejmuje podawanie leków rozkurczowych i antybiotyków. Konieczne jest operacyjne usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest związane z podrażnieniem wywołanym przez kamienie żółciowe. Ta postać choroby może rozwinąć się jako powikłanie po kamicy żółciowej. Głównym objawem są dolegliwości bólowe o różnym natężeniu – ból pojawia się po prawej stronie pod żebrami, promieniuje do łopatek i kręgosłupa. Po zjedzeniu smażonej potrawy mogą wystąpić napady kolki żółciowej. Chory skarży się również na mdłości i niesmak w ustach.

Warto wiedzieć:

Leczenie przewlekłego zapalenia pęcherzyka polega na usunięciu narządu metodą klasyczną lub laparoskopową. Po operacji pacjent musi przestrzegać diety, której postawą są duszone i gotowane potrawy bogate w węglowodany, a ubogie w tłuszcze. Wedle zaleceń powinien jeść 5 lekkostrawnych posiłków o stałych porach dnia.

2.3. Choroba nowotworowa

Choroba nowotworowa pęcherzyka żółciowego to piąty, według kryterium częstotliwości występowania, rak układu pokarmowego. Najczęściej dotyka kobiet po 60. roku życia. Rak pęcherzyka żółciowego rokuje, ponieważ przez długi czas nie daje objawów. Zupełne wyleczenie nowotworu w zaawansowanej fazie choroby jest więc niemożliwe. Od momentu postawienia diagnozy chory przeżywa średnio pół roku.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia raka pęcherzyka żółciowego to: wieloletnia kamica żółciowa, otyłość i nadużywanie alkoholu. W grupie ryzyka znajdują się osoby narażone na kontakt z chemikaliami, a więc pracownicy branży obuwniczej i papierniczej. Do objawów nowotworu pęcherzyka żółciowego należy ból po prawej stronie brzucha pod żebrami, złe samopoczucie, jadłowstręt i spadek masy ciała. W zaawansowanym stadium choroby pojawia się świąd skóry i żółtaczka.

Następny artykuł: Schorzenia pęcherza moczowego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.