Trwa ładowanie...

Peptydy – właściwości, zastowanie w kosmetyce i w kulturystyce

Avatar placeholder
19.10.2022 16:09
Zdjęcie przedstawia grupę peptydów
Zdjęcie przedstawia grupę peptydów (pl.123rf.com)

Peptydy są małymi cząsteczkami białek, które znacząco wpływają na młody wygląd skóry, ale używane są także jako suplementy dla sportowców. Poznaj ich działanie.

spis treści

1. Właściwości peptydów

Peptydy należą do związków chemicznych, które powstają w wyniku trawienia białek w organizmie, a wiele rodzajów peptydów jest szybko absorbowanych do krwiobiegu. Z tego powodu są one wykorzystywane szczególnie w pielęgnacji cery.

Białka są podstawowymi budulcami skóry. Pozbawiona peptydów traci witalność i blask, co oznacza, że szybciej się starzejemy, a struktura naszej skóry się zmienia.

Zobacz film: "Co jeść, by organizm produkował kolagen?"

Kolagen to właśnie białko złożone z długich odcinków aminokwasów ułożonych w łańcuch. Peptydy są zaś fragmentami białek. Kiedy kolagen ulega rozkładowi, powstają krótkie łańcuchy aminokwasów. Właśnie te maleńkie białka i aktywne cząsteczki znane są jako peptydy.

Skóra ludzka składa się głównie z kolagenu. Młodzi ludzie mają go dużo, dlatego ich cera jest szczególnie napięta i gładka. Natomiast osoby starsze mają o wiele mniej tego składnika, przez co ich skóra wraz z upływem czasu staje się cienka i pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek.

Dzięki zastosowaniu syntetycznych odpowiedników peptydów w pielęgnacji skóry, stymulowane jest wytwarzanie kolagenu. Udowodniono, że właściowości peptydów zmniejszają zmarszczki mimiczne, a jednocześnie wpływają na gęstość i grubość skóry. Niektóre z tych związków chemicznych mogą też zwiększać produkcję kwasu hialuronowego i elastyny w skórze. Warto pamiętać, że peptydy naturalne są bezpieczne w użyciu i nie mają skutków ubocznych.

2. Peptydy w kosmetyce

Peptydy są doskonałym dodatkiem do kosmetyków w codziennej pielęgnacji skóry, ponieważ rozwiązują wiele problemów skórnych. Najczęściej stosowanym peptydem w kosmetyce jest tzw. neuropeptyd, który skutecznie redukuje drobne zmarszczki.

Kremy przeciwzmarszczkowe zawierające peptydy są bardzo popularnymi produktami stosowanymi przeciwko starzeniu się skóry. Jeden z takich rodzajów peptydów o nazwie argirelina został wprowadzony na rynek jako bezpieczniejsza, tańsza i nieinwazyjna alternatywa dla botoxu. Ten przykład peptydu działa poprzez rozluźnienie mięśni twarzy, tym samym minimalizując zmarszczki. Często łączy się go także z innym peptydem leuphasylem, który rozluźnia mięśnie pod skórą. Te dwa składniki są szczególnie pomocne w przypadku zmarszczek wokół oczu i na czole.

Badania pokazują też, że odpowiedni krem z peptydami może odgrywać ważną rolę w szybszym gojeniu się ran i ogólnej poprawie stanu problematycznej skóry z egzemą i zapaleniem.

Ponieważ peptydy są małe, mogą przenikać przez barierę ochronną skóry, aby dostać się do jej głębszych warstw. Peptydy mogą dostarczyć miedź do żywych warstw naskórka. Istnieje wiele badań pokazujących, że ten pierwiastek chemiczny jest skutecznym czynnikiem w regenerowaniu się skóry, dlatego od lat stosowany jest w leczeniu przewlekłych ran.

3. Peptydy w kulturystyce

Suplementacja aminokwasów jest dość powszechna wśród miłośników fitnessu. Jednak wykorzystywanie peptydów jako suplementy cieszy się jeszcze większym powodzeniem. Co sprawia, że sportowcy częściej sięgają po te specyfiki? Okazuje się, że peptydy są łatwiej trawione przez organizm, ponieważ są mniejsze i organizm nie musi rozkładać większych cząsteczek białka.

Szczególnie popularne są peptydy glutaminowe i kreatynowe, ponieważ szybko się wchłaniają oraz wywołują mniej efektów ubocznych. Dostępne są również bardziej ogólne preparaty zwane peptydami aminokwasowymi, które dostarczają całość aminokwasów. Można je nabyć w postaci tabletek lub specjalnego proszku. Są one określane, jako "wstępnie strawione" białka lub peptydy.

Istnieją również peptydy, które wywołują niemałe kontrowersje w środowisku sportowców. Zwykle są one dostępne w formie zastrzyków i ich stosowanie jest zabronione przez wiele instytucji sportowych. Większość ze wstrzykiwanych peptydów przyjmuje się w celu zwiększenia beztłuszczowej masy ciała, obniżenia tkanki tłuszczowej i szybszej regeneracji mięśni po treningach.

4. Ile kosztują kosmetyki z dodatkiem peptydów

Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi kosmetykami z dodatkiem peptydów są kremy do twarzy. Na rynku kosmetycznym znajdziemy kremy pod oczy z peptydami, których cena wynosi od ok. 20 zł nawet do 300 zł za 15 ml. Za dobry krem przeciwzmarszczkowy z peptydami musimy natomiast przeznaczyć kwotę od 40 do 300 zł.

Jeśli chodzi zaś o preparaty suplementacyjne dla kulturystów, tutaj cena różnych rodzajów peptydów w tabletkach wynosi od 85 do 160 zł za 10 mg tego produktu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze