Przejdź na WP

Pieczenie odbytu - diagnoza, niewłaściwa dieta, leczenie

Swędzenie odbytu to dolegliwość, którą określa się jako świąd. Ta przykra przypadłość częściej przydarza się osobom płci męskiej. Pieczenie odbytu objawia się swędzeniem tak silnym, że chory nie może się skupić na pracy i innych czynnościach codziennych. Ma też problemy z zaśnięciem, a nierzadko budzi się w nocy. Pieczenie odbytu, to dolegliwość, która powoduje u chorego problemy emocjonalne i zaburza postrzeganie samego siebie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Pieczenie odbytu - diagnoza

Nie powinno się bagatelizować objawów tego schorzenia. Pieczenie odbytu samo nie przejdzie, więc należy udać się do lekarza. Diagnoza jest łatwa do postawienia, gdyż objawy są bardzo widoczne. Skóra w miejscu swędzenia jest zaczerwieniona, a nawet mogą występować przekrwienia. Często może być pogrubiona, jakby opuchnięta. Z ran może wydzielać się płyn surowiczy.

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)
Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna) [14 zdjęć]

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i mężczyzn...

zobacz galerię

2. Pieczenie odbytu - niewłaściwa dieta

Pieczenie odbytu, to uczucie bardzo niekomfortowe. Jest sporo wątpliwości i dyskusji, co do tego jakie są przyczyny jego występowania. Podaje się, że pieczenie odbytu może być wywołane niewłaściwą dietą. Za taką uważa się spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, ostrych przypraw, ale także czekolady, żółtego sera, a nawet owoców cytrusowych. Pieczenie odbytu może też być wywołane piciem mleka oraz napojów gazowanych takich jak cola. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed tym schorzeniem powinniśmy spożywać produkty bogate w witaminy A i D.

Pieczenie odbytu to uczucie niekomfortowe
Pieczenie odbytu to uczucie niekomfortowe

3. Pieczenie odbytu - przyczyny miejscowe

Do przyczyn występowania pieczenia odbytu zalicza się różne dolegliwości i choroby, które są związane z dużą jego wilgotnością. Określa się je jako przyczyny miejscowe. Zatem pieczenie odbytu mogą wywołać nowotwory, wypadanie śluzówki odbytu, powstanie przetoki, a także szczeliny oraz hemoroidy i choroby zapalne jelita grubego. Pieczenie odbytu może się pojawić u osób, które nie przestrzegają zasad higieny intymnej i intensywnie się pocą. Ważnym czynnikiem występowania tego schorzenia jest też uczulenie i alergia na środki myjące i piorące, dezodoranty oraz odzież, a zwłaszcza bieliznę wykonaną ze sztucznych tkanin. Do wystąpienia świądu mogą też przyczynić się choroby wywołane zakażeniem w strefie odbytu.

To musisz wiedzieć

4. Pieczenie odbytu - przyczyny ogólnoustrojowe

Pieczenie odbytu w tej grupie przyczyn mogą wywołać takie choroby jak: łuszczyca, cukrzyca, białaczka, ziarnica złośliwa, żółtaczka, dna moczanowa. Świąd pojawia się także przy przewlekłych schorzeniach wątroby, a także nerek. Pieczenie odbytu może też być wywołane zaburzeniami  wewnątrzwydzielniczymi trzustki, jajników i tarczycy. Niebezpieczne są też wszelkie zaburzenia związane z hormonami. Pieczenie odbytu może też być spowodowane chorobami pasożytniczymi, do których można zaliczyć świerzb i wszawicę.

5. Pieczenie odbytu - leczenie

Leczenie jest uzależnione od przyczyny. Przy objawach miejscowych stosuje się leki. Najczęściej przeciwzapalne, a także uśmierzające ból. W tym przypadku na pieczenie odbytu najlepsze są maści albo żele. Jeśli chodzi o przyczyny ogólnoustrojowe, to należy po prostu leczyć daną chorobę, z którą świąd się wiąże. Czasami jest to terapia hormonalna lub ostrzykiwanie bolących miejsc alkoholem etylowym, ale bywa też, że należy wykonać zabieg chirurgiczny, podczas którego przecina się nerwy skórne położone przy odbycie. W przypadku, kiedy pieczenie odbytu ma podłoże psychiczne, wtedy zaleca się podawanie choremu farmaceutyków uspokajających.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy