Trwa ładowanie...

Plamienie po okresie – przyczyny, leczenie

Układ hormonalny jest czuły na wszystkie zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Oczywiście zmiany, które mogą zaburzyć działanie tego układu to choroby innego układu, albo wszelkie szkodliwe bodźce zewnętrzne. Jak układ hormonalny może reagować na stany zapalne czy chorobowe? Przede wszystkim może zmienić się długość cykli miesiączkowych, a także ich intensywność. Innym objawem jest dla przykładu plamienie po okresie, które również powinno być skonsultowane z lekarzem.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Przyczyny plamienia po okresie

Plamienie po okresie może pojawić się u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Oprócz plamienia mogą pojawić się także inne objawy zmiana w intensywności krwawienia miesiączkowego tzn. przy tabletkach hormonalnych miesiączki są mniej obfite, a cykl jest krótszy, a po odstawieniu tabletek miesiączka może stać się obfita, a dodatkowo może także wystąpić plamienie po okresie. Zwykle organizm potrzebuje kilku cykli, aby znów się uregulować.

Plamienie po okresie powinno być skonsultowane z lekarzem
Plamienie po okresie powinno być skonsultowane z lekarzem

Plamienie po okresie, ale także przed może być skutkiem ubocznym zastosowania wkładki wewnątrzmacicznej. Najczęściej plamienie po okresie utrzymuje się kilka miesięcy po założeniu spirali. W początkach kuracji hormonalnej tego rodzaju metodą może pojawić się również obfite krwawienie, ale w momencie, kiedy organizm już się przyzwyczai wkładka powinna łagodzić wszelkie dolegliwości i niedogodności związane z miesiączką. Plamienie po okresie może być także spowodowane bezpośrednim mechanicznym podrażnieniem ścianek macicy dla przykładu samą spiralą, która może podrażniać ścianki. Wkładki domaciczne z progesteronem mogą także powodować plamienie po okresie.

To też warto wiedzieć

Nieregularne miesiączki, a także plamienie po okresie mogą się pojawić przy torbielach jajników i mięśniakach macicy. Mięśniaki rodzaju podśluzówkowego wypuklają się do środka jamy macicy, a to może powodować plamienie po okresie. Takie plamienie ma charakterystyczny rdzawo – brązowy kolor. Podobne objawy, czyli plamienie po okresie mogą również powodować polipy endometrialne. Oczywiście stan chorobowy nie wywołuje tylko plamienia, ponieważ pojawiają się też inne objawy dla przykładu parcie na mocz, zaparcia i wzdęcia, ból podbrzusza czy ból w okolicach jajnika.

2. Leczenie plamienia

Plamienie po okresie nie jest bezpośrednio leczone, ponieważ jest to najczęściej skutek choroby, dlatego lekarz podejmuje kurację wywołującego je schorzenia. Badania i ewentualny zabieg chirurgiczny jest ściśle powiązany z daną jednostką chorobową.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania...

zobacz galerię

Najczęściej stosowanymi zabiegami w przypadku ginekologicznych dolegliwości jest laparoskopia i metoda histeroskopii. Przed podjęciem decyzji o rodzaju badania i kuracji lekarz wykonuje badanie ultrasonograficzne, czyli USG.

Następny artykuł: Rzadkie miesiączki

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.