Trwa ładowanie...

Co było przyczyną śmierci Kamila Durczoka? Była żona ujawnia nowe fakty

 Karolina Rozmus
01.04.2022 13:25
Pojawia się, gdy wątroba przestaje działać prawidłowo. Żylaki przełyku doprowadziły Kamila Durczoka do śmierci
Pojawia się, gdy wątroba przestaje działać prawidłowo. Żylaki przełyku doprowadziły Kamila Durczoka do śmierci (East News)

Chociaż od śmierci Kamila Durczoka minęło już kilka miesięcy, to cały czas pojawiają się w tej sprawie nowe fakty. Teraz ujawniono główną przyczynę jego śmierci. - Chorował na żylaki przełyku. Wiedział, że jest bardzo chory, i myślę, że podświadomie chciał końca – mówi o publicyście i dziennikarzu była żona Kamila Durczoka.

spis treści

1. Kamil Durczok – co było przyczyną jego śmierci?

W listopadzie 2021 roku umarł Kamil Durczok, dziennikarz, publicysta oraz prezenter radiowy i telewizyjny. Katowicki szpital, w którym doszło do śmierci, opublikował komunikat prasowy, w którym poinformował, że dziennikarz "zmarł o godzinie 4.23 (16.11.2021 r.) w wyniku zaostrzenia przewlekłej choroby i zatrzymania krążenia".

W wywiadzie opublikowanym w FashionPost.pl była żona Durczoka przyznała, że mężczyzna miał problemy z alkoholem, czego skutkiem były m.in. żylaki przełyku.

Zobacz film: "Problemy z wątrobą to nie tylko alkohol. 3 najczęstsze choroby wątroby"

- Po jego śmierci zadzwonił do mnie nasz dobry znajomy – transplantolog z warszawskiego szpitala na Banacha. Powiedział, że Kamil po pierwszym ataku, kiedy przeszedł transfuzję, wiedział, że konieczny jest przeszczep wątroby. Miał zacząć przygotowywać się do procedury, ale więcej nie zadzwonił – wspomina.

Żylaki przełyku są jednym z powikłań nieprawidłowej pracy wątroby - niewydolności organu. Gdy dojdzie do krwawienia, ryzyko kolejnego ataku wynosi aż 70 proc. Co trzeci chory go nie przeżyje.

2. Czym są żylaki przełyku i jakie dają objawy?

Żylaki przełyku to nadmiernie poszerzone naczynia żylne w dolnej części przełyku. Powstają wówczas, gdy krew nie może prawidłowo przepływać przez wątrobę. Omija ją, a do serca przedostaje się przez żyły, które są bardziej kruche od tętnic i nieprzystosowane do tego. Skutkiem jest osłabienie żył, a następnie – krwawienie. Jednak w początkowym stadium choroby żylaki przełyku nie dają żadnych objawów lub objawy niecharakterystyczne – np. ból w czasie przełykania.

Krwawienie może być nieznaczne, np. powodujące, że chory czuje tylko metaliczny posmak w ustach lub wręcz przeciwnie – gwałtowne i prowadzić do wstrząsu krwotocznego, a nawet śmierci. Wśród innych objawów żylaków przełyku wymienia się obniżone ciśnienie tętnicze, stolce z krwią czy osłabienie i żółtaczka.

Leczenie jest nieodzowne, a zarazem żmudne i niełatwe, bo źródłem problemu jest marskość wątroby.

Do przyczyn wystąpienia marskości zalicza się przewlekłe zakażenia wirusowe (WZW) – typu B oraz C. Jednak najczęściej do rozwoju dysfunkcji wątroby dochodzi wskutek choroby alkoholowej.

Jakie objawy charakterystyczne są dla marskości wątroby?

  • osłabienie, szybka męczliwość,
  • utrata apetytu oraz spadek masy ciała,
  • ból w okolicy podżebrowej po prawej stronie,
  • nudności, wzdęcia, biegunki,
  • wygładzenie języka,
  • żółtaczka,
  • wodobrzusze,
  • krwawienia m.in. z nosa czy dziąseł,
  • powiększona wątroba, a także śledziona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze