Trwa ładowanie...

Co było przyczyną śmierci Kamila Durczoka? Była żona ujawnia nowe fakty

Chociaż od śmierci Kamila Durczoka minęło już kilka miesięcy, to cały czas pojawiają się w tej sprawie nowe fakty. Teraz ujawniono główną przyczynę jego śmierci. - Chorował na żylaki przełyku. Wiedział, że jest bardzo chory, i myślę, że podświadomie chciał końca – mówi o publicyście i dziennikarzu była żona Kamila Durczoka.

spis treści

1. Kamil Durczok – co było przyczyną jego śmierci?

W listopadzie 2021 roku umarł Kamil Durczok, dziennikarz, publicysta oraz prezenter radiowy i telewizyjny. Katowicki szpital, w którym doszło do śmierci, opublikował komunikat prasowy, w którym poinformował, że dziennikarz "zmarł o godzinie 4.23 (16.11.2021 r.) w wyniku zaostrzenia przewlekłej choroby i zatrzymania krążenia".

Zobacz film: "Problemy z wątrobą to nie tylko alkohol. 3 najczęstsze choroby wątroby"

W wywiadzie opublikowanym w FashionPost.pl była żona Durczoka przyznała, że mężczyzna miał problemy z alkoholem, czego skutkiem były m.in. żylaki przełyku.

- Po jego śmierci zadzwonił do mnie nasz dobry znajomy – transplantolog z warszawskiego szpitala na Banacha. Powiedział, że Kamil po pierwszym ataku, kiedy przeszedł transfuzję, wiedział, że konieczny jest przeszczep wątroby. Miał zacząć przygotowywać się do procedury, ale więcej nie zadzwonił – wspomina.

Żylaki przełyku są jednym z powikłań nieprawidłowej pracy wątroby - niewydolności organu. Gdy dojdzie do krwawienia, ryzyko kolejnego ataku wynosi aż 70 proc. Co trzeci chory go nie przeżyje.

2. Czym są żylaki przełyku i jakie dają objawy?

Żylaki przełyku to nadmiernie poszerzone naczynia żylne w dolnej części przełyku. Powstają wówczas, gdy krew nie może prawidłowo przepływać przez wątrobę. Omija ją, a do serca przedostaje się przez żyły, które są bardziej kruche od tętnic i nieprzystosowane do tego. Skutkiem jest osłabienie żył, a następnie – krwawienie. Jednak w początkowym stadium choroby żylaki przełyku nie dają żadnych objawów lub objawy niecharakterystyczne – np. ból w czasie przełykania.

Krwawienie może być nieznaczne, np. powodujące, że chory czuje tylko metaliczny posmak w ustach lub wręcz przeciwnie – gwałtowne i prowadzić do wstrząsu krwotocznego, a nawet śmierci. Wśród innych objawów żylaków przełyku wymienia się obniżone ciśnienie tętnicze, stolce z krwią czy osłabienie i żółtaczka.

Leczenie jest nieodzowne, a zarazem żmudne i niełatwe, bo źródłem problemu jest marskość wątroby.

Do przyczyn wystąpienia marskości zalicza się przewlekłe zakażenia wirusowe (WZW) – typu B oraz C. Jednak najczęściej do rozwoju dysfunkcji wątroby dochodzi wskutek choroby alkoholowej.

Jakie objawy charakterystyczne są dla marskości wątroby?

 • osłabienie, szybka męczliwość,
 • utrata apetytu oraz spadek masy ciała,
 • ból w okolicy podżebrowej po prawej stronie,
 • nudności, wzdęcia, biegunki,
 • wygładzenie języka,
 • żółtaczka,
 • wodobrzusze,
 • krwawienia m.in. z nosa czy dziąseł,
 • powiększona wątroba, a także śledziona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza