Trwa ładowanie...

Pojawiają się na ustach lub pod oczami. Mogą ostrzegać o miażdżycy

 Karolina Rozmus
24.09.2022 09:43
Plamki Fordyce'a często pojawiają się wokół ust
Plamki Fordyce'a często pojawiają się wokół ust (Getty Images)

Krostki czy też plamki Fordyce'a to małe zmiany pojawiające się pod skórą będące skutkiem gromadzenia się łoju. Mogą pojawić się pod pachami czy na piersiach, a nawet w okolicach intymnych. Jednak gdy zauważymy je na ustach lub w okolicy oczu, może to być sygnał ostrzegawczy.

spis treści

1. Czym są plamki Fordyce’a?

Według szacunków z tymi zmianami może mieć do czynienia nawet 80 proc. ludzkości. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma takie krostki lub uważa je za defekt estetyczny. Nic dziwnego, małe, podskórne grudki to skutek gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Mają biały lub żółty kolor i są niebolesne, a występować mogą pojedynczo lub grupowo w obrębie mieszków włosowych.

Nie są oznaką poważnej choroby i nie wymagają leczenia – często nawet lekarze zalecają, by nie próbować usuwać krostek, zwłaszcza na własną rękę. Jednak gdy pojawiają się w dwóch miejscach, to jest w okolicy ust i oczu, mogą być bardzo ważną wskazówką.

Zobacz film: "Wysoki cholesterol Polaków. Niepokojące dane naukowców"

W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza, który może zlecić wykonanie jednego badania – mowa lipidogramie, czyli profilu lipidowym, oceniającym stężenie cholesterolu, w tym frakcji HDL i LDL we krwi oraz trójglicerydów.

2. O tym mogą świadczyć krostki na ustach i przy oczach

Według badań opublikowanych w "US National Library of Medicine" plamki Fordyce’a mogą wskazywać na wysoki poziom cholesterolu we krwi. Właśnie taką zależność zaobserwowali naukowcy. Warto pamiętać, że wysoki poziom cholesterolu długo nie daje żadnych objawów, jednak może po cichu siać spustoszenie w organizmie.

Oto możliwe skutki tego stanu:

  • tworzenie się tzw. blaszki miażdżycowej,
  • negatywny wpływ na pracę serca, a w konsekwencji m.in. zawał mięśnia sercowego,
  • zablokowanie żył przez złogi tłuszczu może także grozić udarem mózgu,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność nerek.

3. Plamkom Fordyce’a można zapobiegać

Czy plamkom Fordyce’a można zapobiegać? Wbrew pozorom jest to możliwe. Okazuje się, że najczęściej występują u osób, których dieta obfituje w węglowodany oraz tłuszcze (zwłaszcza groźne tłuszcze trans). Taki model żywienia jest także czynnikiem ryzyka wielu innych problemów zdrowotnych – nadwagi, otyłości, chorób metabolicznych czy schorzeń układu krążenia.

Zatem by ich uniknąć, należy wprowadzić zbilansowaną dietę: ograniczyć spożycie soli oraz cukru, produktów wysokoprzetworzonych, napojów gazowanych czy alkoholu oraz papierosów.

Takie zalecenia może dać lekarz również wtedy, gdy poziom cholesterolu jest zbyt wysoki. W walce z tym problemem pomocna jest także aktywność fizyczna.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze