Polacy się go boją. Tymczasem w 20 minut może unieszkodliwić raka jelita grubego
Rak jelita grubego jest niezwykle podstępnym rodzajem nowotworu, który potrafi rozwijać się przez wiele lat w ukryciu, nie dając pacjentom żadnych wyraźnych objawów. Specjaliści zalecają pacjentom, aby nie lekceważyli badań profilaktycznych, które mogą pomóc w wykryciu choroby. Jednym z najważniejszych jest kolonoskopia. Niestety, statystyki pokazują, że Polacy wciąż niechętnie korzystają z tego rodzaju badania.
1. Znaczenie badań profilaktycznych
Zgodnie z najnowszymi danymi, każdego roku w Polsce diagnozuje się raka jelita grubego u ponad 18 tysięcy pacjentów. Ten rodzaj nowotworu jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju i jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych wśród polskich pacjentów.
Mimo to, wielu polskich pacjentów nadal unika badania, które może uratować ich życie i wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium. Tym badaniem jest właśnie kolonoskopia. Narodowy Fundusz Zdrowia dysponuje danymi, które pokazują, że w ramach programu ''40 plus'' z badań profilaktycznych - wśród których znajduje się kolonoskopia - skorzystało tylko kilkaset tysięcy osób, podczas gdy mogłoby skorzystać z niego nawet 20 milionów.
Co więcej, badania pokazują, że aż 60 proc. Polaków boi się tego badania przesiewowego. Eksperci medyczni apelują do pacjentów, aby przełamali swój strach, ponieważ wokół kolonoskopii narosło wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
2. Kolonoskopia trwa tylko 20 minut
Kolonoskopia to badanie, które potrafi uratować życie. Trwa zaledwie 20 minut i może być przeprowadzone w znieczuleniu, również w pracowniach endoskopowych. Dzięki kolonoskopii można wykryć wczesne zmiany nowotworowe, takie jak polipy.
Kolonoskopia jest badaniem przesiewowym, które jest niezbędne dla osób, które nie mają żadnych objawów. Polipy, z których może rozwinąć się rak, nie dają żadnych objawów. Wczesne wykrycie i usunięcie polipów może zapobiec rozwojowi nowotworu. Zatem wystarczy zaledwie 20 minut, by unieszkodliwić podstępnego raka.
Oprócz regularnych badań profilaktycznych, lekarze zdecydowanie zalecają eliminację czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Do takich czynników należą: nadużywanie alkoholu, dieta bogata w wysokoprzetworzoną żywność i produkty pochodzenia zwierzęcego, brak aktywności fizycznej, otyłość i nadwaga, a także palenie papierosów.
3. Objawy raka jelita grubego
Rak jelita grubego może latami rozwijać się bezobjawowo. Pierwsze symptomy atakują dopiero, gdy choroba jest zaawansowana.
Do najczęstszych oznak raka jelita grubego zalicza się:
- krew w stolcu,
- biegunki z jednoczesnym odchodzeniem gazów lub zaparcia,
- krwawienie z odbytu,
- zmiana rytmu wypróżnień,
- gorączka, nudności i wymioty,
- niekontrolowana utrata masy ciała, brak apetytu,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- wyczuwalny guz w jamie brzusznej,
- parcie na stolec i brak możliwości wypróżnienia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.