Trwa ładowanie...

Półpasiec – objawy, powikłania, kuracja

Avatar placeholder
01.04.2021 12:10
Półpasiec – objawy, powikłania, kuracja
Półpasiec – objawy, powikłania, kuracja

Półpasiec jest chorobą, która może pojawić się u każdego bez względu na płeć i wiek. Półpasiec wywołuje ten sam wirus, który jest przyczyną ospy wietrznej. Do zakażenia półpaścem dochodzi drogą kropelkową, przykładowo wystarczy kichnięcie osoby chorej, aby zostały uwolnione zarazki.

Ospa wietrzna najczęściej występuje w wieku dziecięcym, jest to choroba, na którą choruje się tylko raz, ale niestety nie gwarantuje, że nie dojdzie do zachorowania na półpaśca. Wynika to z tego, że wirus pozostaje w uśpieniu w okolicach zwojów nerwów czuciowych i uaktywnia się w momencie zetknięcia się z chorobą. Dlatego tak ważne jest, aby zachować ostrożność w kontakcie z osobą chorą na półpaśca.

spis treści

1. Objawy półpaśca

Półpasiec w początkowej fazie jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ objawy przypominają przeziębienie. Do początkowych objawów półpaśca należą: wysoka temperatura, ból gardła, osłabienie organizmu. Dopiero w kolejnej fazie, kiedy dochodzi do uaktywnienia się wirusa dochodzi do stanu zapalnego nerwu czuciowego i skóry wokół niego, która jest również mocno unerwiona.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
Półpasiec wywołuje ten sam wirus, co ospę wietrzną
Półpasiec wywołuje ten sam wirus, co ospę wietrzną

Półpasiec to choroba, którą charakteryzuje się ostrym bólem. Po około 3 dniach w miejscu, w którym jest zlokalizowany ból pojawia się wysypka z odczynem zapalnym. Pęcherzyków będzie przybywało przez jeszcze około 4 dni. Półpasiec podobnie jak ospa wietrzna to krostki, które po kilku dniach powinny zamienić się w strupki.

Półpasiec umiejscawia się tylko na połowie ciała, stąd nazwa choroby – półpasiec. Wysypce towarzyszy świąd, ale drapanie niestety nie przynosi spodziewanej ulgi. Półpasiec jest chorobą nerwów, dlatego źródłem bólu są komórki nerwowe. Bardzo ważne, aby nie rozdrapywać wysypki, ponieważ może pojawić się bakteryjne zakażenie ran. Półpasiec to schorzenie, przy którym nie ma gorączki, ale pojawia się ogólne osłabienie organizmu, silny ból głowy i zmęczenie.

2. Powikłania przy półpaścu

Tak jak w każdej chorobie tak i półpasiec jest schorzeniem, przy którym mogą pojawić się powikłania. Przebieg półpaśca i ewentualne komplikacje oczywiście są zależne od tego, jak silny jest organizm. W większości przypadków półpasiec przebiega w miarę bez powikłań, ale zdarzają się przypadki, gdy zostają przykładowo strupy, a co za tym idzie blizny po wysypce. Najczęstsze komplikacje, które niesie ze sobą półpasiec to:

  • częściowa utrata słuchu,
  • zapalenie rogówki i błony naczyniowej oka,
  • porażenie mięśni, które poruszają gałką oczną,
  • porażenie nerwu twarzy,
  • utrata wzroku.

Półpasiec daje powikłania najczęściej, gdy organizm jest osłabiony i znacznie spada jego odporność. Przy zwiększonym ryzyku komplikacji po półpaścu na przykład u starszych osób półpasiec powinien być leczony w szpitalu.

To też warto wiedzieć

3. Leczenie półpaśca

Półpasiec nie jest mocno zakaźny, ale aby nie narażać innych warto zostać w domu przez okres 2 -3 tygodni. Półpasiec jest najczęściej leczony poprzez leki przeciwbólowe i leki antywirusowe. Leczenie półpaśca będzie skuteczne w momencie, kiedy rozpocznie się już po 2 dniach od zachorowania. Czasem przy dużym bólu lekarz może zlecić zastrzyki z witamin.

Półpasiec to dokuczliwa wysypka, przy której ulgę może przynieść pasta zrobiona domowym sposobem wykonana z wody wapiennej i tlenku cynku – oba składniki dostępne w aptekach. Półpasiec zwłaszcza u osób starszych może powodować ból, który utrzyma się nawet przez kilka miesięcy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze