Trwa ładowanie...

Pora aktywności kleszczy. Wiemy, kiedy najłatwiej je złapać

Kleszcze przebudziły się już ze snu zimowego. Wystarczy krótki okres wyższej temperatury i głodne samice udają się na żer. W jakich godzinach przypada szczyt ich aktywności?

Zobacz film: "Niebezpieczna metoda usuwania kleszcza"

1. Aktywność kleszczy zależy od temperatury

Sen kleszczy trwa średnio od listopada do marca, ale już w tym roku pisaliśmy o przypadkach pogryzień przez kleszcze nawet w styczniu. O tym, kiedy kleszcze budzą się z zimowego snu decyduje temperatura. Jeśli przez klika dni utrzymuje się na poziomie 7-9°C, to możemy spodziewać się pierwszych wybudzonych osobników.

Na początku na złapanie kleszcza najbardziej narażone są nasze zwierzęta. Psy lubią tarzać się w liściach, w których zimują kleszcze. Gdy pajęczaki poczują w pobliżu żywiciela, od razu się w niego wczepią.

2. W jakich godzinach najłatwiej złapać kleszcza?

Kleszcza możemy złapać przez całą dobę, ale dwa razy w ciągu dnia są one bardziej aktywne niż zwykle. Pierwszy szczyt aktywności dobowej kleszczy przypada na godziny poranne, od 8-9 rano do ok. 11.

Drugi szczyt przypada po południu. Kleszcze uaktywniają się po godzinie 16:00 aż do późnego wieczora. W tych godzinach trzeba szczególnie uważać. Zwykle są to pory spacerów, co sprzyja złapaniu kleszcza.

3. Jak usunąć kleszcza?

W przypadku, gdy znajdziemy kleszcza na ciele, należy go jak najszybciej usunąć. Do tego celu będziemy potrzebować pęsety, Łapiemy pajęczaka jak najbliżej skóry (nie ściskamy go zbyt mocno) i zdecydowanym ruchem usuwamy.

Sprawdź: Jak wyjmować kleszcza?

Nie smarujemy miejsca ukąszenia masłem ani innym tłuszczem. Upewniamy się, że kleszcz został usunięty w całości. Ranę warto obserwować. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że do ukąszenia doszło nie później niż w ciągu 12 godzin, ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową (boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu) jest niewielkie.

Pamiętajmy, żeby podczas spacerów czy to samotnych, czy z naszymi pupilami odpowiednio zabezpieczyć się przed kleszczami, aby zminimalizować ryzyko ukąszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

O tym warto wiedzieć:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.