Trwa ładowanie...

Co robić, gdy otrzymamy pozytywny wynik testu? Wyjaśniamy krok po kroku

Pozytywny wynik testu na koronawirusa. Jak się zachować krok po kroku?
Pozytywny wynik testu na koronawirusa. Jak się zachować krok po kroku? (East News)

Prawie milion Polaków na kwarantannie i najwięcej aktywnych zakażeń od początku pandemii. Piąta fala rozpędza się szybciej, niż mogliśmy się tego spodziewać. Rekordowe liczby zakażeń koronawirusem przekładają się na ogromne kolejki w punktach wymazowych. Co zrobić, gdy otrzymamy pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2? Kiedy zostajemy objęci kwarantanną, a kiedy izolacją? Jakie leki możemy przyjmować w domu, a których kategorycznie unikać? Wyjaśniamy.

spis treści

1. Kiedy kwarantanna zmienia się w izolację?

Kwarantanna, czyli odosobnienie osoby zdrowej z powodu ryzyka zakażenia koronawirusem, rozpoczyna się od momentu otrzymania skierowania na test PCR. Trwa ona do czasu otrzymania wyniku badania. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, jeśli zostałeś skierowany na kwarantannę w dniu:

  • 24 stycznia lub wcześniej – trwa 10 dni;

  • 25 stycznia lub później – trwa:

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"
  • 7 dni (kontakt z osobą zakażoną, wystawione skierowanie na test),
  • 10 dni (wracasz z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji),
  • 14 dni (wracasz spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji).

Jeżeli otrzymasz pozytywny wynik testu, kwarantanna zamienia się w izolację. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia osoba zakażona musi przebywać w odosobnieniu przez 10 dni.

Jeśli wynik testu będzie negatywny, kwarantanna przestanie obowiązywać już kolejnego dnia (w sytuacji gdy wynik w systemie pojawia się rano, kwarantanna trwa do północy tego dnia).

Jeżeli nie wykonasz testu PCR mimo wystawionego przez lekarza skierowania, nadal obowiązuje cię kwarantanna.

2. Kiedy zgłosić nieobecność w pracy?

Informacja o nałożeniu kwarantanny lub izolacji powinna trafić do pracodawcy automatycznie, ale w ramach prewencji można okazać odpowiedni dokument samodzielnie. Pobyt na kwarantannie oraz izolacji upoważnia cię do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego (L4). Jeśli jednak czujesz się dobrze, nie musisz rezygnować z wykonywania obowiązków służbowych, warto zapytać przełożonego o formę pracy online.

(East News)

3. Dla kogo aplikacja "Kwarantanna domowa"?

Osoby, które przebywają na kwarantannie, powinny zainstalować aplikację "Kwarantanna domowa", gdyż umożliwia ona monitorowanie osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Chorzy na COVID-19, którzy przebywają na izolacji, nie muszą instalować aplikacji. Z aplikacji muszą jednak korzystać współdomownicy. Instrukcje otrzymają telefonicznie.

Od 15 grudnia 2021 współdomownicy muszą także wykonać test PCR, jeśli jeden z mieszkańców otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19. Zasada ta dotyczy wszystkich, także osoby zaszczepione i dzieci.

Skierowanie na test można uzyskać samodzielnie, wypełniając formularz, lub uzyskać je od pracownika sanepidu dzwoniącego do osoby zakażonej.

Uwaga: negatywny wynik testu zwalnia z kwarantanny osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Osoby niezaszczepione mogą wykonać test dopiero po skończonej izolacji zakażonego domownika, czyli najwcześniej w 11. dobie od pozytywnego wyniku testu. Jeżeli wtedy otrzymają negatywny wynik, są zwolnione z kwarantanny.

4. Kiedy sanepid kontaktuje się z zakażonym?

Pracownik sanepidu powinien skontaktować się z zakażonym w ciągu kilkunastu godzin od wyniku. Potwierdzi zakażenie i zapyta o stan zdrowia. Jeśli objawy będą się nasilać, zaleci konsultację z lekarzem. Warto znać nazwiska osób, z którymi mieliśmy kontakt w ciągu ostatnich dni, ponieważ sanepid na pewno o nie zapyta.

5. Jak leczyć niespecyficzne objawy COVID-19 w domu?

Jak podkreśla dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, objawy zakażenia koronawirusem mogą wystąpić dopiero po kilku dniach od kontaktu z patogenem. Nie zawsze muszą też ograniczać się do kataru, bólu głowy czy zmęczenia. W przypadku zakażenia Omikronem, podobnie jak miało to miejsce przy wariancie Delta, u chorych może pojawić się biegunka.

Wówczas należy zadbać o:

  • nawadnianie,
  • podawanie elektrolitów,
  • przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

- Najważniejsze jest w takich przypadkach nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Można je rozpoznać po suchości skóry oraz ilości i koloru moczu. Jednak nie radziłbym diagnozować tego na własną rękę. U dzieci i dorosłych z obciążeniami czasami wystarczy nawet jedna doba, aby przy intensywnej biegunce i wymiotach doszło do odwodnienia. Wtedy konieczne jest podanie kroplówki w szpitalu – wyjaśnia dr Sutkowski.

Z kolei prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych, podkreśla, że pacjenci z "żołądkowym COVID" nie powinni stosować leków przeciwbiegunkowych.

- Przyjmowanie leków zapierających hamuje perystaltykę jelit, przez co w organizmie są zatrzymywane toksyny, więc stosowanie takich leków na własną rękę może spowodować ciężkie powikłania – ostrzega lekarka.

6. Czy klasyczne objawy COVID-19 wymagają podania leków?

Jeśli chorujesz w domu i zastanawiasz się, czy przy bólu gardła lub głowy powinieneś sięgnąć po mocniejsze leki, warto, abyś wiedział, że nie ma takiej potrzeby. Według dr. Sutkowskiego ból gardła przy COVID-19 nie wymaga specyficznego leczenia, więc w przypadku wystąpienia lekkich objawów wystarczy zastosować leki przeciwbólowe oraz zmniejszające obrzęk. Ważne jest nawilżanie gardła poprzez np. płukanie roztworami z soli albo inhalacje.

- Czasami więc wystarczy nawilżać gardło, a czasami trzeba podać zastrzyk albo antybiotyk. Musi o tym zadecydować lekarz – wyjaśnia dr Sutkowski.

Zgodnie z wytycznymi, jeśli osoba zakażona SARS-CoV-2 ma gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza, lekarz może przepisać paracetamol (ok. 4 razy na dobę x 1g) lub/i ibuprofen (3 razy na dobę x 400 mg). Z kolei leczenie kaszlu – eksperci z National Institute for Health and Care Excellence – radzą zacząć od miodu.

Lekarze zachęcają, aby zwracać uwagę na każde zaostrzenie objawów. Jeśli tylko poczujesz się gorzej, a temperatura zacznie gwałtownie rosnąć, skonsultuj się z lekarzem za pomocą teleporady. I nie sięgaj po antybiotyki lub inne leki bez konsultacji ze specjalistą.

- Branie nieodpowiednich leków na własną rękę może się skończyć dramatem. Zwłaszcza przy biegunkach lub wymiotach nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i sterydów może tylko pogorszyć nasz stan – wyjaśnia dr Michał Sutkowski.

Jak rozpoznać, że COVID-19 zaczyna się zaostrzać? Bardzo niepokojącym sygnałem jest nagła niemożność złapania oddechu. Jeśli wystąpiła duszność, nie warto zwlekać i czekać na teleporadę z lekarzem rodzinnym. Wówczas od razu należy dzwonić na pogotowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze