Prezenteizm – choroba korporacyjna pracowników

Czujesz się przeziębiony, ale zamiast do lekarza idziesz do pracy? Takie zachowanie to prezenteizm, czyli obecność w pracy pomimo choroby. Prezenteizm jest już stałym elementem życia korporacyjnego, ale wbrew pozorom przynosi więcej strat niż zysków.

Co to jest prezenteizm?

Prezenteizm, czyli przychodzenie do pracy pomimo złego stanu zdrowia, wiąże się z niższą wydajnością oraz pogorszeniem jakości pracy. Wielu pracowników nie bierze zwolnień lekarskich i pojawia się w swoich miejscach pracy, chociaż ich stan zdrowia nie pozwala na pełną efektywność.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Dlaczego prezenteizm przynosi straty?

Przeziębienie, osłabienie organizmu oraz bóle różnego typu to dla wielu z nas niewystarczające powody, by pójść na zwolnienie lekarskie. Stawiamy się więc w firmie, jednak sama obecność nie gwarantuje wydajnej i dobrej pracy. Kłopoty ze zdrowiem utrudniają koncentrację, co może prowadzić do gorszej jakości wykonywania obowiązków, która z kolei przekłada się na zwiększone ryzyko popełniania błędów. Prezenteizm obniża bowiem naszą wydajność o 40 proc. Narażamy więc pracodawcę na straty, które według szacunków są wyższe niż w przypadku nieobecności w pracy.

Jednak niewydajna praca to nie jedyna szkoda wynikająca z prezenteizmu. Wirusy i bakterie wywołujące infekcje świetnie rozprzestrzeniają się w warunkach biurowych, co może spowodować lawinę zachorowań innych pracowników. Kiedy przychodzimy do pracy, źle się czując, powinniśmy również pamiętać, że wczesne leczenie daje lepsze efekty. Im później zgłosimy się do lekarza rodzinnego, tym dłużej będziemy zmagać się z dokuczliwymi dolegliwościami.

Dlaczego przychodzimy do pracy mimo choroby?

Skoro prezenteizm ma tyle negatywnych skutków, dlaczego jest tak powszechnym zjawiskiem? Eksperci tłumaczą to trudną sytuacją na rynku pracy, która wymusza na nas stawianie kariery na pierwszym miejscu, nawet przed własnym zdrowiem. Często boimy się utraty pełnej pensji, stanowiska i pozycji w firmie. Chcemy być postrzegani jako sumienni pracownicy, którzy poważnie podchodzą do swoich obowiązków. Jednak jest to niezdrowe podejście do życia zawodowego, które może skutkować wypaleniem zawodowym oraz pracoholizmem. Nie zdajemy sobie sprawy, że szkodzimy nie tylko sobie, ale całemu przedsiębiorstwu.

Jak walczyć z prezenteizmem?

Skuteczna walka z prezenteizmem jest możliwa, ale wymaga zaangażowania zarówno pracowników, jak i pracodawców. Dla wielu z nas kariera jest priorytetem, tylko nie wiemy, że dla zdrowia i rozwoju zawodowego niezbędne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem. Pamiętajmy, że pracując w czasie choroby, jesteśmy niewydajni i łatwo możemy popełnić błąd, dlatego dbajmy o siebie.

Pracodawcy powinni być świadomi, że prezenteizm przynosi większe straty finansowe niż zwolnienia lekarskie. Zdrowy pracownik to dobry pracownik, dlatego warto zadbać o atmosferę w miejscu pracy i zapewnić odpowiednią organizację zajęć, nawet pod nieobecność niektórych zatrudnionych. Dostęp do opieki medycznej w dzisiejszych czasach nie wystarczy. Coraz więcej firm stosuje programy corporate wellness, promując zdrowy styl życia oraz udzielając praktycznych wskazówek dotyczących radzenia sobie ze stresem, prawidłowej komunikacji i rozwoju osobistego.

Prezenteizm to znak naszych czasów, w których kariera i pieniądze stają się priorytetem. Uświadomienie sobie problemu pozwoli na skuteczną z nim walkę, co przyniesie korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Sylwia Stachura, ponad rok temu

Relacje w pracy

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje w pracy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Relacje w pracy
Relacje w pracy

Gwałt w pracy (WIDEO)

Gwałt w pracy (WIDEO) Odtwórz wideo

Zgwałceniem może być sytuacja, w której ktoś wykorzystuje swoją wyższą pozycję w pracy do tego, aby zmusić drugą osobę do kontaktów seksualnych (...) . O gwałcie w pracy opowiada Arkadiusz Bilejczyk, seksuolog. Zgwałcenie...

Relacje w pracy

Stresująca praca

Stresująca praca

Stres w pracy pojawia się wtedy, gdy wymagania pracodawcy przerastają nasze możliwości.

Relacje w pracy

Sygnały świadczące o tym, że twoja praca jest toksyczna

Sygnały świadczące o tym, że twoja praca jest toksyczna

Wykonywana praca oraz atmosfera wokół niej ma ogromny wpływ na życie człowieka. Jeżeli nie jesteś z niej zadowolony, przenosisz swoje nastawienie (...) na inne obszary. Toksyczne miejsca pracy mogą też mieć wpływ na...

Relacje w pracy

Stalking

Stalking

. Do fizycznych zalicza się: niszczenie rzeczy osobistych, destabilizację życia prywatnego i pracy, szkalowanie imienia poprzez rozpowszechnianie spreparowanych (...) harmonii w życiu własnym oraz rodziny, utratę pracy....

Relacje w pracy

Molestowanie - definicja, rodzaje, ofiary

do molestowania najczęściej dochodzi w miejscu pracy, jednak można się z nim spotkać również w szkole (nauczyciel w stosunku do ucznia, a także starsi (...) ofiarami molestowania padają kobiety. Są one narażone na molestowanie dosłownie...

Przywództwo

Szefowa w pracy

Szefowa w pracy

W Polsce coraz więcej kobiet zajmuje kierownicze stanowiska. Niestety kobiety-szefowe są różnie oceniane przez pozostałych pracowników. Nie należy zapominać jednak, że jest to zjawisko, które dopiero się rozwija.

Choroby i dolegliwości

W jakim stanie są płuca Polaków? (WIDEO)

W jakim stanie są płuca Polaków? (WIDEO) Odtwórz wideo

spirometryczne, które zostały przeprowadzone w telewizji są kluczową formą badania w celu wykrycia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Pracownicy Telewizji (...) lat - mówi newsrm.tv Anna Zmyj, pielęgniarka spirometryczna. Badania...