Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agnieszka Gudzowata

Prezenteizm – choroba korporacyjna pracowników

 Sylwia Stachura
13.01.2016 09:28
Prezenteizm – choroba korporacyjna pracowników
Prezenteizm – choroba korporacyjna pracowników (Zdjęcie kobiety w biurze / Shutterstock)

Czujesz się przeziębiony, ale zamiast do lekarza idziesz do pracy? Takie zachowanie to prezenteizm, czyli obecność w pracy pomimo choroby. Prezenteizm jest już stałym elementem życia korporacyjnego, ale wbrew pozorom przynosi więcej strat niż zysków.

spis treści

1. Co to jest prezenteizm?

Prezenteizm, czyli przychodzenie do pracy pomimo złego stanu zdrowia, wiąże się z niższą wydajnością oraz pogorszeniem jakości pracy. Wielu pracowników nie bierze zwolnień lekarskich i pojawia się w swoich miejscach pracy, chociaż ich stan zdrowia nie pozwala na pełną efektywność.

2. Dlaczego prezenteizm przynosi straty?

Przeziębienie, osłabienie organizmu oraz bóle różnego typu to dla wielu z nas niewystarczające powody, by pójść na zwolnienie lekarskie. Stawiamy się więc w firmie, jednak sama obecność nie gwarantuje wydajnej i dobrej pracy. Kłopoty ze zdrowiem utrudniają koncentrację, co może prowadzić do gorszej jakości wykonywania obowiązków, która z kolei przekłada się na zwiększone ryzyko popełniania błędów. Prezenteizm obniża bowiem naszą wydajność o 40 proc. Narażamy więc pracodawcę na straty, które według szacunków są wyższe niż w przypadku nieobecności w pracy.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Jednak niewydajna praca to nie jedyna szkoda wynikająca z prezenteizmu. Wirusy i bakterie wywołujące infekcje świetnie rozprzestrzeniają się w warunkach biurowych, co może spowodować lawinę zachorowań innych pracowników. Kiedy przychodzimy do pracy, źle się czując, powinniśmy również pamiętać, że wczesne leczenie daje lepsze efekty. Im później zgłosimy się do lekarza rodzinnego, tym dłużej będziemy zmagać się z dokuczliwymi dolegliwościami.

3. Dlaczego przychodzimy do pracy mimo choroby?

Skoro prezenteizm ma tyle negatywnych skutków, dlaczego jest tak powszechnym zjawiskiem? Eksperci tłumaczą to trudną sytuacją na rynku pracy, która wymusza na nas stawianie kariery na pierwszym miejscu, nawet przed własnym zdrowiem. Często boimy się utraty pełnej pensji, stanowiska i pozycji w firmie. Chcemy być postrzegani jako sumienni pracownicy, którzy poważnie podchodzą do swoich obowiązków. Jednak jest to niezdrowe podejście do życia zawodowego, które może skutkować wypaleniem zawodowym oraz pracoholizmem. Nie zdajemy sobie sprawy, że szkodzimy nie tylko sobie, ale całemu przedsiębiorstwu.

4. Jak walczyć z prezenteizmem?

Skuteczna walka z prezenteizmem jest możliwa, ale wymaga zaangażowania zarówno pracowników, jak i pracodawców. Dla wielu z nas kariera jest priorytetem, tylko nie wiemy, że dla zdrowia i rozwoju zawodowego niezbędne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem. Pamiętajmy, że pracując w czasie choroby, jesteśmy niewydajni i łatwo możemy popełnić błąd, dlatego dbajmy o siebie.

Pracodawcy powinni być świadomi, że prezenteizm przynosi większe straty finansowe niż zwolnienia lekarskie. Zdrowy pracownik to dobry pracownik, dlatego warto zadbać o atmosferę w miejscu pracy i zapewnić odpowiednią organizację zajęć, nawet pod nieobecność niektórych zatrudnionych. Dostęp do opieki medycznej w dzisiejszych czasach nie wystarczy. Coraz więcej firm stosuje programy corporate wellness, promując zdrowy styl życia oraz udzielając praktycznych wskazówek dotyczących radzenia sobie ze stresem, prawidłowej komunikacji i rozwoju osobistego.

Prezenteizm to znak naszych czasów, w których kariera i pieniądze stają się priorytetem. Uświadomienie sobie problemu pozwoli na skuteczną z nim walkę, co przyniesie korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze